Niewielkie tsunami wystąpiło w czwartek wcześnie rano w północno-wschodniej Japonii – poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna. Wysokość fal nie przekraczała 40 cm Tsunami wywołało trzęsienie ziemi, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w Chile. Japońskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi na Pacyfiku u wybrzeża Chile. Falę zaobserwowano już w Hilo na Hawajach. Amerykańska Służba Meteorologiczna stworzyła animowany film – symulację przemieszczania się fali tsunami przez najbliższe 30 godzin po trzęsieniu ziemi.

Wysokości fali tsunami na modelu NOAA

Trzy następujące po sobie fale mierzyły 20, 30 i 40 cm. Uderzyły w czwartek rano około godz. 7 czasu miejscowego w wybrzeże prefektury Iwate, gdzie od środy prowadzi się dokładne obserwacje morza.

W regionie zalecano także częściową ewakuację kilku tysięcy gospodarstw położonych na wybrzeżu. Mieszkańcy mający w pamięci niszczycielskie tsunami z marca 2011 roku, posłuchali wezwania. Władze zaapelowały do ludzi, aby nie zbliżali się do morza.

Agencja Meteorologiczna dodała, że tsunami zarejestrowano także w innych regionach północno-wschodnich.

Przeszło też przez Hawaje

Wstrząsy, które w nocy z wtorku na środę nawiedziło Chile, miały siłę 8,2 st. w skali Richtera. Trzęsienie spowodowało śmierć osób, kilkadziesiąt tysięcy ewakuowano. Prezydent Chile Michella Bachelet ogłosiła we wtorek rano stan klęski żywiołowej na północy kraju – w dwóch najbardziej zniszczonych regionach.

W środę Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku poinformowało, że fale tsunamio wysokości 55 cm zaobserwowano w Hilo na Hawajach.

Animacja pokazuje zasięg

Centrum Ostrzegania przed Tsunami US National Weather Service stworzyło animowany film symulujący zasięg fali tsunami po trzęsieniu ziemi u wybrzeża Chile o sile 8,2 stopni w skali Ritchera.

Źródło: PAP, ENEX, tm

Polecane:

Czechy-Niemcy - Bardzo niepokojące informacje, 10 tysięcy małych wstrząsów w 3 dni
Rok 2011 w nauce - Druga Ziemia, neutrina i "boska" cząstka
NASA - Nadmuchiwany moduł będzie służył za zewnętrzną przyłączoną do ISS sypialnie dla załogi
Nauka w 2013 roku - Najważniejszym naukowym dokonaniem okazuje się leczenie nowotworów za pomocą wir...
Nowo odkryta asteroida YL2 2013 wielkości boiska za trzy dni minie Ziemię w odległości 1.4 mln kilom...
Boliwia - Przez powodzie zginęło już 38 osób
USA - Silny wiatr o nazwie derecho, burze i gradobicia sparaliżowały życie mieszkańców centralnej cz...
Naukowcy mają problem ze znalezieniem miejsca do lądowania próbnika Philae na komecie 67P/Churyumov-...
Malezja - Władze kraju oskarżają nagich turystów o wywołanie trzęsienia ziemi, teraz przeprowadzą sp...