Stany Zjednoczone niszczą stabilność Azji Północno-Wschodniej, a jednostronne dbanie o swoją obronność „nie sprzyja wzajemnemu zaufaniu” – stwierdził w czwartek rzecznik chińskiego MSZ w reakcji na informację, jaka napłynęła z Japonii. Tokio podało, że we wtorek do portu w Kyoto przybył potężny pływający radar pasma X (SBX-1) – jeden z najważniejszych elementów programu tarczy antyrakietowej, jaką USA rozmieszcza w Japonii.

Amerykański radar SBX-1

Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie Pacyfiku – pokazują słowa rzecznika MSZ, którego po spotkaniu z dziennikarzami zacytowała w czwartek rządowa agencja Xinhua.

Amerykański radar SBX-1 a

Zagrożenie dla regionu?

– Sąsiednie kraje realizują swoje plany rozstawiania elementów tarczy antyrakietowej w regionie, decydując się na jednostronne zapewnianie swego bezpieczeństwa, co nie sprzyja strategicznej stabilności i wzajemnemu zaufaniu. Nie sprzyja to pokojowi w regionie – powiedział przedstawiciel rządu w Pekinie, odnosząc się do amerykańsko-japońskich planów obronnych.

Te weszły w nową fazę dzięki przybyciu we wtorek na Daleki Wschód wielkiego pływającego radaru. Stanowi on podstawę obrony nie tylko przed międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi, ale również przed pociskami operującymi w morzu.

Amerykański radar SBX-1 b

Wielkie oceaniczne ucho

SBX-1 pływa na zmodyfikowanej platformie wiertniczej. Został zaprojektowany w Norwegii, wykonany w Rosji, a od 2006 r. stacjonuje na Alasce lub w Pearl Harbour na Hawajach.

W 2012 r. był już dwukrotnie w pobliżu Japonii, gdzie śledził aktywność Korei Północnej, testującej wtedy rakiety Una-3, zdaniem Amerykanów mogące zagrozić Japonii.

Polecane:

Los Alamos, USA - Pożary zagrażają laboratoriom gdzie są prowadzone badania nad bronią jądrową
Ekwador - Duża erupcja wulkanu Tungurahua, chmura popiołu poleciała na wysokość 6-7 km
Eksperyment OPERA - Jego rezultaty potwierdzają iż neutrina ulegają transformacji i możliwe, że posi...
Ulewne deszcze w krajach arabskich
USA - Płoną lasy nieopodal Colorado Springs, spłonęło około 360 domów, tysiące osób ewakuowanych
Bułgaria - W ciągu kilku dni temperatury spadły o 23 st.C. i zaczął mocno sypać śnieg
USA - Meteor nad Pensylwanią wpadł w atmosferę ziemską z prędkością 72 tysięcy km/h [Video]
USA - Policjanci w Mountain View zatrzymali samochód za zbyt wolną jazdę i nie mieli komu wręczyć ma...
Australia - Wskutek pomyłki jedno dziecko zmarło, a drugie jest w stanie krytycznym po podaniu gazu ...