Najlepsi amerykańscy eksperci ogłosili, że w 2013 roku liczba huraganów na Atlantyku będzie wyższa od średniej. Jednak to, że wody oceanu są teraz nieco chłodniejsze, sprawi, że będzie im się trudniej formować.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego Kolorado poinformowali w piątek, że w tegorocznym sezonie huraganowym, trwającym od 1 czerwca do 30 listopada, ma pojawić się 18 nazwanych tropikalnych burz. Jak dotąd pojawiły się cztery. Żadna z nich nie zamieniła się w huragan.


Huragan okiem satelity. Na filmie – podsumowanie 2012 roku

Ma być osiem huraganów

Z najnowszych przewidywań naukowców wynika, że na Atlantyku narodzi się osiem huraganów. Trzy z nich będą potężne – osiągną co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. W czerwcu badacze podawali, że huraganów będzie dziewięć, a cztery okażą się bardzo silne. Jak widać, aktualne prognozy są trochę bardziej optymistyczne.

Ponadto prawdopodobieństwo tego, że któryś z potężnych huraganów nadciągnie nad ląd, także się obniżyło. Prognozowano, że nastąpi to na 72 proc. Teraz zakłada się, że stanie się tak na 64 proc.

Średnia jest niższa

Zazwyczaj w sezonie pojawia się 12 tropikalnych burz. Sześć z nich przechodzi transformację w huragany, z których trzy są potężne. W ubiegłym roku, który był dużo bardziej aktywny niż przeciętnie, na Atlantyku pojawiło się 19 tropikalnych burz, 10 z nich przerodziło się w huragany. Dwa, w tym Sandy, były bardzo silne. Sam Sandy doprowadził do śmierci ponad 200 osób, a także spowodował straty w wysokości 50 mld dolarów.

Część oceanu stosunkowo chłodna

Narodziny burz na Atlantyku nie będą należały do najłatwiejszych.

– Podczas gdy tropikalny Atlantyk jest cieplejszy niż zazwyczaj, wschodnia część jego basenu pozostaje chłodniejsza – mówi Phil Klotzbach z Uniwersytety Stanowego Kolorado podkreślając, że to właśnie przyczyna, dla której tropikalnym burzom będzie się trudniej formować. Przypomnijmy: aby się narodzić, potrzebują one energii pochodzącej z bardzo ciepłej wody.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Korea Północna - Powodzie pozbawiły domów 29 tysięcy osób
Lima, Peru - Spłonęła cała dzielnica biedoty, 555 domów, 1.6 tys. ludzi bez dachu nad głową
UK - Ziemia i rzeki przepełnione wodą, nawet niewielka ilość deszczu może doprowadzić do powodzi
Odkryto przodka tyranozaura T-Rexa, żył 10 mln lat wcześniej
W Egipcie znów polała się krew, 49 ofiar w rocznicę wybuchu protestów, ponad 1000 osób aresztowanych
USA - Znaleziono sposób na przewidywanie powodzi z pięciomiesięcznym wyprzedzeniem
Polska - W 2014 roku 11 instytucji państwowych inwigilowało telefony 2 milionów 177 tysięcy osób
Sporych rozmiarów asteroida przeleciała dziś 25 milionów kilometrów od Ziemi
Grecja - Silne i płytkie trzęsienie ziemi w okolicach wyspy Kos, magnituda 6.7 w skali Richtera, są ...