Najlepsi amerykańscy eksperci ogłosili, że w 2013 roku liczba huraganów na Atlantyku będzie wyższa od średniej. Jednak to, że wody oceanu są teraz nieco chłodniejsze, sprawi, że będzie im się trudniej formować.

Badacze z Uniwersytetu Stanowego Kolorado poinformowali w piątek, że w tegorocznym sezonie huraganowym, trwającym od 1 czerwca do 30 listopada, ma pojawić się 18 nazwanych tropikalnych burz. Jak dotąd pojawiły się cztery. Żadna z nich nie zamieniła się w huragan.


Huragan okiem satelity. Na filmie – podsumowanie 2012 roku

Ma być osiem huraganów

Z najnowszych przewidywań naukowców wynika, że na Atlantyku narodzi się osiem huraganów. Trzy z nich będą potężne – osiągną co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. W czerwcu badacze podawali, że huraganów będzie dziewięć, a cztery okażą się bardzo silne. Jak widać, aktualne prognozy są trochę bardziej optymistyczne.

Ponadto prawdopodobieństwo tego, że któryś z potężnych huraganów nadciągnie nad ląd, także się obniżyło. Prognozowano, że nastąpi to na 72 proc. Teraz zakłada się, że stanie się tak na 64 proc.

Średnia jest niższa

Zazwyczaj w sezonie pojawia się 12 tropikalnych burz. Sześć z nich przechodzi transformację w huragany, z których trzy są potężne. W ubiegłym roku, który był dużo bardziej aktywny niż przeciętnie, na Atlantyku pojawiło się 19 tropikalnych burz, 10 z nich przerodziło się w huragany. Dwa, w tym Sandy, były bardzo silne. Sam Sandy doprowadził do śmierci ponad 200 osób, a także spowodował straty w wysokości 50 mld dolarów.

Część oceanu stosunkowo chłodna

Narodziny burz na Atlantyku nie będą należały do najłatwiejszych.

– Podczas gdy tropikalny Atlantyk jest cieplejszy niż zazwyczaj, wschodnia część jego basenu pozostaje chłodniejsza – mówi Phil Klotzbach z Uniwersytety Stanowego Kolorado podkreślając, że to właśnie przyczyna, dla której tropikalnym burzom będzie się trudniej formować. Przypomnijmy: aby się narodzić, potrzebują one energii pochodzącej z bardzo ciepłej wody.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Japonia, Kyoto - W opadach atmosferycznych znaleziono cez-134 i cez-137
Australia - Inwazja białych, rada miasta Sydney oficjalnie zadekretowała zmianę postrzegania histori...
USA - Kolejny atak zimy, na wschodzie brakuje już soli do posypywania dróg
Polska - Silny wiatr na Kasprowym Wierchu, w porywach do 137 km/h
Prawdopodobnie wkrótce powstanie skuteczna pigułka na odchudzanie, aktywnym składnikiem będzie fexar...
LosyZiemi – Układ Słoneczny i obrazy z SDO i SOHO z ostatnich 7 dni [Video]
Kraków, Polska - Alergia wśród młodych mieszkańców osiągnęła rozmiar epidemii, 35 procentowy wzrost ...
Za tydzień, 9 listopada na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna, która wywoła średnią burzę ge...
Nowy Orlean, USA - Pikapem wjechał w tłum ludzi podczas karnawałowej parady, 28 osób rannych, w tym ...