W kierunku Wysp Brytyjskich zmierza bardzo silny cyklon. Od czwartku do piątku może powodować opóźnienia w transporcie lotniczym w części Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Do Wielkiej Brytanii i Irlandii zbliża się bardzo silny cyklon

Na obszarze Irlandii, Północnej Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Anglii już od wtorku wystąpią ulewne opady deszczu. Ponadto występują tam anomalnie wysokie temperatury – od 12 do 16 st. C.

To jednak nic w porównaniu z tym, co przyniesie Abigail, bo tak nazwano cyklon.

 

Bardzo silne wiatry

W czwartek Abigail obierze kurs na północną i zachodnią część Irlandii i Szkocji, gdzie od późnych godzin porannych do popołudnia rozszaleje się porywisty wiatr połączony z silnymi opadami deszczu.

Najsilniejszy wiatr, wraz z towarzyszącymi mu ulewami, wystąpi na obszarze od północnej Irlandii po Szkocję. Ma tam wiać z prędkością do 85 km/h, a nad północną i zachodnią Szkocją oraz nad Orkadami i Szetlandami porywy mogą osiągać nawet 95-115 km/h.

Północna Anglia i Walia mogą się spodziewać pojedynczych podmuchów wiatru o sile do 85 km/h późnym popołudniem w czwartek i nocą.

W południowej Anglii od czwartkowego popołudnia do piątku możliwe są podmuchy o sile 50-65 km/h.

Wiatr utrudni życie

Wichury spowodują opóźnienia w podróżach – zarówno powietrznych, jak i kolejowych. Mogą także wystąpić przerwy w dostawie prądu i uszkodzenia drzew.W piątek na obszarze zachodniej Irlandii, zachodniej Szkocji, północnej Walii oraz na wybrzeżu północnej Anglii spadnie 25-50 l/mkw. deszczu. Pojedyncze opady na zachodzie Szkocji mogą osiągać 100 l/mkw. Istnieje ryzyko wystąpienia powodzi.

Temperatury się obniżą

Następnie Abigail ustąpi, choć silny zachodni i północno-zachodni wiatr nadal będzie występować na Wyspach Brytyjskich. Synoptycy spodziewają się, że nadciągnie chłodniejsze powietrze, które spowoduje spadek temperatur w tym regionie do normalnego poziomu.

Najgorsze przed nami

Po Abigail przyjdzie czas na Kate. Ten tropikalny cyklon wejdzie w interakcję z większym systemem burzowym i uderzy w Irlandię i Wielką Brytanię w niedzielę lub poniedziałek.

Polecane:

Iran - 306 ofiar trzęsienia ziemi, ponad 3000 rannych i tysiące zniszczonych domów
85 najbogatszych osób na świecie ma tyle pieniędzy, co 3.5 miliarda najbiedniejszych
Francja - W słynnym ośrodku badań nad metodami leczenia nowotworów otruto trzech naukowców i wykradz...
USA - Amerykanin zarażony wirusem Ebola, który wrócił z Liberii mógł zarazić nawet 100 osób
ESA - Film Bagińskiego promujący misję Rosetty
Teleskopy zarejestrowały najmniejszą ze wszystkich asteroid, malutki kawałek skały orbituje wokół Ma...
Rosja w 2018 roku wznowi turystyczne loty załogowe na orbitę okołoziemską
USA - Co najmniej trzy tornada w środę przeszły nad stanami Arkansas i Oklahoma, jedna osoba zginęła
Hamburg, Niemcy - Nad miastem zawisła biała chmura groźnego gazu, który ulatniał się z firmy chemicz...