Populacja ssaków morskich, ptaków, ryb oraz gadów zmniejszyła się o 49 procent od 1970 roku – wynika z raportu przedstawionego w środę przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ZSL).

Zwierzęta morskie

Autorzy raportu przeanalizowali ponad 1200 gatunków zwierząt morskich w ciągu ostatnich 45 lat. Statystyki są najgorsze w przypadku gatunków, które stanowią pożywienie człowieka, jak np. tuńczyka czy makreli. Populacja tych ryb spadła o 74 proc.

Szczególnie duży spadek zauważono w przypadku populacji strzykw, zwanych też ogórkami morskimi. Liczebność tych zwierząt morskich, które uznawane są za przysmak w krajach azjatyckich, spadła w ciągu ostatnich kilku lat o 98 proc. na Wyspach Żółwich i o 94 proc. w Morzu Czerwonym.

Raport zwraca także uwagę na spadek powierzchni m.in. traw morskich oraz namorzynów, które zapewniają schronienie i siedlisko dla wielu gatunków. Są one też ważne ze względu na pożywienie morskich stworzeń.

 

Kto ponosi winę?

Za główne przyczyny tego niepokojącego zjawiska eksperci uznają działalność człowieka, w tym przełowienie, a także zmiany klimatu.

– Działalność ludzka spowodowała poważne szkody w oceanach; ryby poławiane są szybciej, niż następuje reprodukcja populacji, a jednocześnie niszczone są ich mateczniki – powiedział szef WWF Marco Lambertini.

Oprócz działalności człowieka negatywny wpływ na liczebność ssaków morskich, ptaków, ryb oraz gadów mają także zmiany klimatyczne. Jak podaje raport, większa koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze powoduje wzrost zakwaszenia wody, co prowadzi do śmierci wielu gatunków.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Polecane:

Rosja i Białoruś chcą wybudować dwie elektrownie atomowe, rosyjska ma być w pobliżu granicy z Polską
USA - Kilkaset wstrząsów pod Kalifornią, 10 tys. mieszkańców nie ma prądu i bieżącej wody
Polska - WAT konstruuje laser, który z kilometra dokona precyzyjnego pomiaru prędkości auta i zrobi ...
Chiny - 24-krotnie przekroczona norma pyłków nad Harbinem
Tajlandia - Po dwóch miesiącach zamieszek rząd wprowadził stan wyjątkowy, który obejmuje Bangkok i s...
Samolot na energię słoneczną Solar Impulse 2 przerwał podróż dookoła świata, przegrzewające się akum...
Rzadkie zjawisko czeka nas 28 września, zaćmienie superksiężyca wystąpiło ostatnio w 1982 roku, a ko...
Leeuwarden, Holandia - Zderzyły się dwa myśliwce szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Sui...
NVIDIA przedstawiła specyfikację układu SoC zbudowanego z 9 mld tranzystorów, układ będzie wspierał ...