Populacja ssaków morskich, ptaków, ryb oraz gadów zmniejszyła się o 49 procent od 1970 roku – wynika z raportu przedstawionego w środę przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) i Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ZSL).

Zwierzęta morskie

Autorzy raportu przeanalizowali ponad 1200 gatunków zwierząt morskich w ciągu ostatnich 45 lat. Statystyki są najgorsze w przypadku gatunków, które stanowią pożywienie człowieka, jak np. tuńczyka czy makreli. Populacja tych ryb spadła o 74 proc.

Szczególnie duży spadek zauważono w przypadku populacji strzykw, zwanych też ogórkami morskimi. Liczebność tych zwierząt morskich, które uznawane są za przysmak w krajach azjatyckich, spadła w ciągu ostatnich kilku lat o 98 proc. na Wyspach Żółwich i o 94 proc. w Morzu Czerwonym.

Raport zwraca także uwagę na spadek powierzchni m.in. traw morskich oraz namorzynów, które zapewniają schronienie i siedlisko dla wielu gatunków. Są one też ważne ze względu na pożywienie morskich stworzeń.

 

Kto ponosi winę?

Za główne przyczyny tego niepokojącego zjawiska eksperci uznają działalność człowieka, w tym przełowienie, a także zmiany klimatu.

– Działalność ludzka spowodowała poważne szkody w oceanach; ryby poławiane są szybciej, niż następuje reprodukcja populacji, a jednocześnie niszczone są ich mateczniki – powiedział szef WWF Marco Lambertini.

Oprócz działalności człowieka negatywny wpływ na liczebność ssaków morskich, ptaków, ryb oraz gadów mają także zmiany klimatyczne. Jak podaje raport, większa koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze powoduje wzrost zakwaszenia wody, co prowadzi do śmierci wielu gatunków.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Polecane:

Hiszpania - Kraj ten zagrożony jest trzęsieniem ziemi i wielkim tsunami
Kamerun, Afryka - Wystąpiło wiele wstrząsów i erupcja wulkanu Cameroon
Szwecja - Wirus, który niszczy komórki rakowe, sprawdził się w przypadku myszy, potencjalnego leku n...
UK - Niezwykła operacja, pięciotygodniowe dziecko oddało nerkę 22 letniej kobiecie
Japonia - Były pracownik Fukushimy ostrzega, "będzie więcej niekontrolowanych wycieków radioakt...
Sydney, Australia - Policja odbiła zakładników, zginęły trzy osoby, w tym terrorysta [Video]
Zimbabwe - Myśliwy z Niemiec zastrzelił największego słonia, jakiego widziano w tym kraju od 30 lat
Birma - Na tajemniczą chorobę powodującą problemy z oddychaniem od czerwca zmarło już co najmniej 30...
U otyłych osób spada liczba eozynofilów co przyczynia się do cukrzycy typu 2. i nadciśnienia, nigdy ...