Kiedy amerykańscy rolnicy zmagają się z największą od lat suszą, niepokojące wieści dochodzą ze strony tamtejszych geologów. Badając pyłki roślin i okruchy węgla drzewnego, które zachowały się w skałach osadowych leżących głęboko w delcie Nilu, rekonstruują susze i pożary sprzed tysięcy lat. I dowodzą kruchości największych osiągnięć ludzkości w obliczu gwałtownych zmian klimatu, wskazując na suszę, jako kluczową przyczynę upadku m.in. starożytnego Egiptu.

– Historia ludzkich zmagań z klimatem jest bardzo długa – mówi Christopher Bernhardt, naukowiec z United States Geological Survey i jeden z autorów badania, którego wyniki opublikowano w lipcowym wydaniu pisma „Geology”. – Nasze badanie pokazuje, że ewolucja społeczeństw jest z nimi ściśle związana – dodaje. 

Uczeni przyjrzeli się pyłkom roślin i okruchom węgla drzewnego, jakie gromadziły się w skałach osadowych delty Nilu w Egipcie przez ostatnich 7 tys. lat. Ich celem bylo wskazanie fizycznych mechanizmów stojących za przełomowymi momentami w historii tej starozytnej cywilizacji.

Przez suszę upadł Egipt

Okazało się, że duży spadek ilości pyłków roślin oraz wzrost ilości węgla drzewnego – które świadczą o długotrwałym braku opadów i pożarach – wystąpiły podczas kilku różnych okresów w czasie od 3 do 6 tys. lat temu.

Jeden z nich miał miejsce 4,2 tys. lat temu, a więc w okresie udokumentowanej wielkiej suszy, przez którą m.in. budowniczy piramid cierpieli głód i pragnienie. Ta susza – jak uważają Amerykanie – miała wpływ na upadek egipskiego Starego Państwa.

Cywilizacje przegrały z suszą

Podobnie działo się w czasie innych poważnych znanych historii i „wskazanych” przez skały osadowe susz – sprzed 5,5 tys. lat i sprzed 3 tys. lat.

Zdaniem badaczy, te katastrofy także miały odzwierciedlenie w historii ludzkości. Pierwsza, sprzed ponad 5 tys. lat, miała miejsce, kiedy upadło irakijskie Królestwo Uruk, a zjednoczyły się Górny oraz Dolny Egipt.

Podczas drugiej z susz upadło królestwo Ugarit (obszar dzisiejszej Syrii), a głód zapanował w Babilonie i Syrii.

Źródło: sciencedaily.com, tvnmeteo.pl

Polecane:

Teksas, USA - Już jest 57 ognisk ogromnego pożaru, który spopielił 40 tys. hektarów
USA - Wichura porwała namiot, 100 osób rannych, jedna nie żyje
Słońce - Dzięki instrumentowi Hi-C zaobserwowano bezpośrednio rekoneksje magnetyczną w plazmie słone...
Włochy - Załamanie pogody na północy kraju, wichury, ulewne deszcze i śnieżyce spowodowały chaos w w...
Po prognozowanej burzy geomagnetycznej zorza rozświetliła niebo nad Polską aż po Karpaty [Galeria]
Niemcy - Policjanci zaczynają mówić, kto atakował kobiety, "większość z tego tłumu to byli Syry...
Japonia - Erupcja wulkanu Sakurajima
Schönsee, Niemcy - Z wybiegu w parku dzikich zwierząt uciekły dwa lwy, ewakuowano turystów
USA - Dwie strzelaniny w Austin w Teksasie, zginęła co najmniej jedna osoba, wiele osób rannych