Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców mogą nastąpić zmiany na skorupie naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

Topniejący lodowiec

W pięcioletnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Nature” porównano lodowce Patagonii z lodowcami na Półwyspie Antarktycznym. Główna autorka badania Michele Koppes z katedry Geografii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem odkryła, że lodowce w cieplejszej Patagonii przemieszczają się szybciej powodując większą erozję od tych w Antarktyce. Przyczyną jest wyższa temperatura i topniejący lód nadający lodowcom poślizg.- Odkryliśmy, że lodowce erodują od 100 do 1000 razy szybciej w Patagonii niż w Antarktyce – powiedziała Koppes. – Antarktyka się ociepla i, w miarę jak temperatura przekracza 0 st. C, ruch lodowców przyspiesza, powodując większą erozję poprzez drążenie głębszych dolin, a także wtrącanie większej ilości osadu do oceanów.

Niebezpieczne skutki erozji

Następstwa takiej erozji są kolejnym aspektem bardzo złożonych efektów zmiany klimatu w regionach polarnych. Osady pochodzące z erozji mają negatywny wpływ na rybołówstwo i dostęp czystej wody dla społeczności w regionach górskich.

– Krawędzie pasywne kontynentów w regionach polarnych cechują się zwykle dużym zróżnicowaniem biologicznym – zauważa Koppes. – Jeżeli do wody nagle wpuści się tak wiele osadów, nastąpi zmiana w podwodnych siedliskach.

 

Największa erozja pod koniec zlodowacenia

Stwierdzenie Koppes i jej współautorów rozstrzyga naukową dyskusję o tym, w którym momencie lodowce mają największy wpływ na kształtowanie krajobrazu. Sugerują, że najbardziej erozyjna działalność zachodzi pod koniec każdego cyklu zlodowacenia, a nie w jego okresie szczytowym.

Ostatni znaczący cykl lodowcowy w okolicach Vancouver zakończył się około 12500 lat temu.

Polecane:

Chiny - Tropikalny sztorm Muifa, 700 tysięcy osób zostało ewakuowanych
VFTS 102 - Najszybciej wirująca masywna gwiazda, na równiku osiąga 600 km/s
Według badań, kawa jest najlepszym lekarstwem dla dzieci z ADHD
Włochy - Najstarsze znane tabletki mają około 2 tys. lat i prawdopodobnie służyły do leczenia infekc...
Papua, Indonezja - Wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 7.0 w skali Richtera na głębokości 48 km
Brazylia - Południe kraju nawiedziły ogromne powodzie, na północy ogromna susza, w dorzeczu Amazonki...
Solar Impulse 2 kończy ostatni etap podróży dookoła świata
Nagranie fotografa z Peru wywołało w sieci duże zaniepokojenie, jedni widzą chmurę deszczową, inni t...
Mózg nastolatka zazwyczaj ma problem z oceną ważności spraw, wszystko przez to, że nie jest dostatec...