Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców mogą nastąpić zmiany na skorupie naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

Topniejący lodowiec

W pięcioletnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Nature” porównano lodowce Patagonii z lodowcami na Półwyspie Antarktycznym. Główna autorka badania Michele Koppes z katedry Geografii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem odkryła, że lodowce w cieplejszej Patagonii przemieszczają się szybciej powodując większą erozję od tych w Antarktyce. Przyczyną jest wyższa temperatura i topniejący lód nadający lodowcom poślizg.- Odkryliśmy, że lodowce erodują od 100 do 1000 razy szybciej w Patagonii niż w Antarktyce – powiedziała Koppes. – Antarktyka się ociepla i, w miarę jak temperatura przekracza 0 st. C, ruch lodowców przyspiesza, powodując większą erozję poprzez drążenie głębszych dolin, a także wtrącanie większej ilości osadu do oceanów.

Niebezpieczne skutki erozji

Następstwa takiej erozji są kolejnym aspektem bardzo złożonych efektów zmiany klimatu w regionach polarnych. Osady pochodzące z erozji mają negatywny wpływ na rybołówstwo i dostęp czystej wody dla społeczności w regionach górskich.

– Krawędzie pasywne kontynentów w regionach polarnych cechują się zwykle dużym zróżnicowaniem biologicznym – zauważa Koppes. – Jeżeli do wody nagle wpuści się tak wiele osadów, nastąpi zmiana w podwodnych siedliskach.

 

Największa erozja pod koniec zlodowacenia

Stwierdzenie Koppes i jej współautorów rozstrzyga naukową dyskusję o tym, w którym momencie lodowce mają największy wpływ na kształtowanie krajobrazu. Sugerują, że najbardziej erozyjna działalność zachodzi pod koniec każdego cyklu zlodowacenia, a nie w jego okresie szczytowym.

Ostatni znaczący cykl lodowcowy w okolicach Vancouver zakończył się około 12500 lat temu.

Polecane:

Kolejne martwe ryby - Setki martwych ryb znalezione w Nowej Zelandii i Brazylii
Wynaleziono nowe, tańsze antidotum na jad najjadowitszych węży tajpan
Afryka - Google będzie dostarczać internet bezprzewodowy ze sterowców
Rosja - Eksplodował skład amunicji, wstrzymano ruch Kolei Transsyberyjskiej
Francja - Odkryto nowy hormon długowieczności, niestety powoduje również zanik aktywności seksualnej
Szwecja - Polityk chwali się zabitymi zwierzętami w Afryce, nie widzi nic złego w organizowaniu polo...
Australia - Dzięki badaniom DNA Aborygenów możliwe było przeanalizowanie początków najstarszej cywil...
Układ przedsionkowy pełni bardzo ważną rolę u człowieka, a po 40-tym roku życia zmieniają się mocno ...
Silne i bardzo głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło na morzu Celebes, magnituda 7.3, głębokość 612 km