Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców mogą nastąpić zmiany na skorupie naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.

Topniejący lodowiec

W pięcioletnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Nature” porównano lodowce Patagonii z lodowcami na Półwyspie Antarktycznym. Główna autorka badania Michele Koppes z katedry Geografii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem odkryła, że lodowce w cieplejszej Patagonii przemieszczają się szybciej powodując większą erozję od tych w Antarktyce. Przyczyną jest wyższa temperatura i topniejący lód nadający lodowcom poślizg.- Odkryliśmy, że lodowce erodują od 100 do 1000 razy szybciej w Patagonii niż w Antarktyce – powiedziała Koppes. – Antarktyka się ociepla i, w miarę jak temperatura przekracza 0 st. C, ruch lodowców przyspiesza, powodując większą erozję poprzez drążenie głębszych dolin, a także wtrącanie większej ilości osadu do oceanów.

Niebezpieczne skutki erozji

Następstwa takiej erozji są kolejnym aspektem bardzo złożonych efektów zmiany klimatu w regionach polarnych. Osady pochodzące z erozji mają negatywny wpływ na rybołówstwo i dostęp czystej wody dla społeczności w regionach górskich.

– Krawędzie pasywne kontynentów w regionach polarnych cechują się zwykle dużym zróżnicowaniem biologicznym – zauważa Koppes. – Jeżeli do wody nagle wpuści się tak wiele osadów, nastąpi zmiana w podwodnych siedliskach.

 

Największa erozja pod koniec zlodowacenia

Stwierdzenie Koppes i jej współautorów rozstrzyga naukową dyskusję o tym, w którym momencie lodowce mają największy wpływ na kształtowanie krajobrazu. Sugerują, że najbardziej erozyjna działalność zachodzi pod koniec każdego cyklu zlodowacenia, a nie w jego okresie szczytowym.

Ostatni znaczący cykl lodowcowy w okolicach Vancouver zakończył się około 12500 lat temu.

Polecane:

Irlandia - Zarejestrowano największą falę w historii pomiarów, 20.4 metra wysokości
Chiny - Żegnają dziś rok smoka, jutro powitają rok węża, migracja ludności może wynieść nawet 200 mi...
Astronomom udało się sfotografować najmniejszą znaną egzoplanetę, oddalona jest o 57 lat świetlnych ...
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea coraz dalej przesuwa się przez miejscowość Pahoa
Polska - Do spalarni w Dąbrowie Górniczej trafi 70 ton groźnych odpadów z Salwadoru, USA nie wpuszcz...
Chiny - Tajfun Chan-hom kieruje się na wschód kraju, ewakuowano 1.1 miliona osób, tajfun ten może by...
Niemcy - Spektakularny wyczyn Intela ustanowił nowy rekord Guinnessa, 100 dronów rozświetliło niebo ...
Paryż, Francja - Do siedziby Google weszło około setki urzędników skarbowych, wszystko przez "o...
Samsung stracił na wartości 26 mld dolarów, z powodu wadliwych akumulatorów w modelu Galaxy Note 7