Zaledwie 1,5 roku temu w ramach inicjatywy IBM Q Experience w chmurze obliczeniowej udostępniono 5-kubitowy komputer kwantowy. Rok później dodano doń maszynę 16-kubitową. Od tamtej pory ponad 60 000 użytkowników z ponad 1800 szkół wyższych i 300 instytucji prywatnych skorzystało z tych maszyn, przeprowadzając na nich 1,7 miliona eksperymentów. Powstało ponad 35 publikacji naukowych, których autorzy wspomagali się w swojej pracy maszynami kwantowymi. To był dopiero początek.

System IBM 50Q, © IBM

W maju bieżącego roku wystartował program IBM Q, którego celem jest stworzenie pierwszego komercyjnie dostępnego uniwersalnego komputera kwantowego. IBM poinformował właśnie o zbudowaniu i przetestowaniu dwóch maszyn. Jedna z nich do 20-kubitowy komputer, który zostanie udostępniony klientom firmy jeszcze przed końcem bieżącego roku. Druga to prototypowy 50-kubitowy system, który stanie się podstawą do zbudowania kolejnych maszyn.

W komputerze 20-kubitowym udało się dwukrotnie wydłużyć czas koherencji, który obecnie wynosi 90 mikrosekund. W poprzedniej generacji procesorów kwantowych było to średnio 50 mikrosekund. Podobne wyniki uzyskano w komputerze 50-kubitowym.

Naukowcy z IBM-a rozwijają jednocześnie QISKit, zestaw narzędzi programistycznych (SDK) dla maszyn kwantowych. Zawiera on bazujące na języku Python narzędzia do tworzenia stanów kwantowych, manipulowania nimi, badania i wizualizowania, narzędzia do charakteryzowania kubitów, do mapowania eksperymentów obliczeniowych na sprzęt itp. itd.

Polecane:

USA - Kolejne 72 osoby zainfekowane listeriozą, powodem są owoce kantalupy
Do całkowitego przebiegunowania naszej planety doszło 40 tys. lat temu, proces trwał 440 lat
Jemen - Powódź w stolicy na skutek ulewnych deszczy, jakie nawiedziły region
Meksyk - Nastąpiła erupcja wulkanu Colima, popiół wzbił się na 5 km do góry i poleciał na obszary od...
Argentyna - Ulewne deszcze i powódź w środkowej części kraju, w ciągu kilku godzin spadło 260 l/m2 [...
USA - Przez naprężenia w strefie subdukcji Cascadia może powstać ogromne trzęsienie ziemi, w wyniku ...
Stworzono sztuczną bakterię z najmniejszą ilością genów, których ilość wyniosła 473
Pierwsze 9 miesięcy 2016 roku było cieplejsze od średniej globalnej temperatury o 1.2 st.C.
Chiny pochwaliły się planami podboju kosmosu