Nie można nie doceniać znaczenia, jakie dla rozwoju dziecka ma ojciec. Jego nieobecność w kluczowych okresach dzieciństwa osłabia u potomstwa zdolności społeczne i behawioralne – twierdzą naukowcy z McGill University Health Centre w Montrealu. O tym, dlaczego wyniki badań, przeprowadzonych przez Kanadyjczyków na myszach, mogą być interesujące także dla ludzi, pisze w najnowszym numerze czasopismo “Cerebral Cortex”.

“Choć prowadziliśmy eksperymenty na myszach, wyniki mogą być odniesione także do ludzi” – podkreśla jedna z autorek pracy, dr Gabriella Gobbi. “Badaliśmy gatunek myszy kalifornijskich, które żyją w monogamii i wspólnie w parach opiekują się potomstwem” – dodaje. Ponieważ w przypadku myszy można całkowicie kontrolować warunki eksperymentu, jego wyniki są nawet łatwiejsze do interpretacji, niż w przypadku ludzi, których z oczywistych powodów, tak bardzo kontrolować nie sposób.

Opisujący te badania artykuł to pierwsza praca tak konsekwentnie analizująca skutki ojcowskiej nieobecności, pokazująca, jak wpływa nie tylko na zdolności społeczne potomstwa, ale i na fizyczne cechy ich mózgu.

Dr. Gobbi i jej współpracownicy porównali zachowanie i budowę anatomiczną mózgu myszy, które były “wychowywane” przez dwoje rodziców i tych, które tylko przez matkę. Te z gryzoni, które dorastały bez ojca były bardziej agresywne, miały zaburzone relacje z otoczeniem. Te efekty były bardziej zauważalne u samic, które dodatkowo były też bardziej podatne na działanie amfetaminy. Wnioski z tego badania dość dobrze zgadzają się z obserwacjami wychowywanych bez ojca dzieci.

I tu efekt silniej dotyka dziewczynki.

U poddanych eksperymentowi myszy zauważono też zmiany w obrębie mózgu. Młode wychowywane bez ojca miały zaburzoną strukturę kory przedczołowej, odpowiedzialnej za zdolności społeczne i poznawcze. Te różnice można powiązać z obserwowanymi zmianami zachowania tych zwierząt.

Eksperci MUHC sugerują, że rola ojca w kluczowych okresach rozwoju dziecka powinna być bardziej dokładnie badana. Nie można wykluczyć, że także u ludzi skutki jego nieobecności mogą być trudne do nadrobienia. Apel do nas, wszystkich ojców, o jak największe zaangażowanie, wydaje się w pełni uzasadniony.

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Japonia - miesiąc po trzęsieniu ziemi, a grunt w Tibie nadal się porusza [Video]
USA - Groźny wirus HPS pojawił się w Parku Narodowym Yosemite, zmarły już dwie osoby
USA - Naukowcy umieścili cyjanek cynku w komorze pod ogromnym ciśnieniem i uzyskali materiał, który ...
Chiny - Wirus ptasiej grypy H7N9 prawdopodobnie przenosi się z człowieka na człowieka
Chiny - Nożownik zabił 7 osób w szpitalu w Beidaihe, motywy nieznane
Turcja - Stambuł pod śniegiem, na jednym z odcinków trasy europejskiej E80 zderzyło się 45 aut
Nieszkodliwe gatunki grzybów w serach pleśniowych współdziałają w walce z grzybami i bakteriami powo...
Berlin, Niemcy - Skradziona ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na...
Sri Lanka - Deszcze monsunowe zabiły co najmniej 169 osób, 112 jest zaginionych