Słońce kryje przed nami coraz mniej tajemnic. Dzięki misji IRIS naukowcy znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących naszej dziennej gwiazdy. Wiadomo już dlaczego zewnętrzna sfera Słońca jest cieplejsza od jego powierzchni oraz w jaki sposób powstaje wiatr słoneczny.

IRIS

Dwumetrowy statek kosmiczny IRIS (ang. Interface Region Imaging Spectrograph) został wystrzelony na orbitę ziemską 27 czerwca 2013 roku. Po ponad roku naukowcy z NASA zdradzili pierwsze wyniki badań, które prowadzi IRIS. Opublikowano je w ostatnim wydaniu czasopisma „Science”.

Satelita IRIS

Odkrywanie Słońca

– Okazuje się, że Słońce kryło przed nami wiele tajemnic. Dzięki połączeniu wyników dotychczasowych badań i obserwacji IRIS nasza wiedza dotycząca Słońca i jego relacji z planetami Układu Słonecznego, jest coraz większa – wyznaje Jeff Newmark, tymczasowy dyrektor Wydziału Heliofizyki w siedzibie NASA w Waszyngtonie.

Eksperci spróbowali wyjaśnić, w jaki sposób energia z powierzchni Słońca emitowana jest do korony, czyli do zewnętrznej części atmosfery słonecznej. Strefa ta rozciąga się miliony kilometrów nad widzialną powierzchnią naszej dziennej gwiazdy.

Okazuje się, że docierająca do korony energia powoduje, że jej temperatura sięga od 6 tysięcy do nawet miliona stopni Celsjusza i jest cieplejsza od samej powierzchni gwiazdy.

Satelita IRIS 2

Gorąca maszyna

Dzięki IRIS ekspertom udało się również zidentyfikować znajdujące się nisko w atmosferze Słońca tzw. „kieszenie gorąca” (gdzie temperatura wynosi ponad 111 tysięcy stopni). Z uwagi na ogrom energii jaki uwalniają te „obiekty” w stosunkowo krótkim czasie, naukowcy nazywają je „słonecznymi bombami gorąca”.

Tego typu odkrycia pomagają naukowcom wyjaśnić w jaki sposób ta wielka „gorąca maszyna” wpływa i warunkuje procesy zachodzące w swojej atmosferze.

 

Słoneczne trąby powietrze

Jednak to nie koniec odkryć. Uczeni na powierzchni Słońca dopatrzyli się struktur przypominających minitornada, które poruszają się z prędkością 20 kilometrów na sekundę. Są one rozproszone w całej chromosferze, czyli stosunkowo cienkiej, przypowierzchniowej warstwie atmosfery słonecznej rozciągającej się do wysokości tysięcy kilometrów. Naukowcy są zgodni co do tego, że te „tornada” przyczyniają się do przenoszenia energii z powierzchni Słońca do korony słonecznej.

 

Ruch na Słońcu

Dzięki obserwacjom IRIS eksperci potwierdzili swoje przypuszczenia na temat przyczyn powstania wiatru słonecznego i związanymi z nim rozbłyskami na Słońcu.Okazuje się, że owe prądy są wiązką plazmy, która wystrzeliła ponad koronę słoneczną.Natomiast spektakularnie duże rozbłyski energii są inicjowane przez mechanizm zwany „ponowne połączenie” magnetyczne. W procesie tym linie magnetyczne na Słońcu krzyżują się i gwałtownie zmieniają swoje miejsca.

Polecane:

Chiny - Znaleziono 30-tonowy meteoryt, jest jednym z największych jakie znaleziono na Ziemi
Chiny - W rzece Heilongjiang złowiono Kaługę o wadze 617 kg
Biegun Północny - Nowy krótszy szlak handlowy z Chin do Europy przez Morze Arktyczne
Znana syntetyczna substancja przeciwbólowa Tramadol, którą w laboratoriach stworzono kosztem milionó...
Portugalia - Naukowcy znaleźli szczątki nieznanego wcześniej gatunku dinozaura, tak mógł wyglądać na...
14 lipca 2015 roku sonda New Horizons przeleci obok Plutona w odległości 12.5 tys. km i prześle Ziem...
Hiszpania - Kolejna fala upałów kieruje się w głąb Europy, w Madrycie 43 st.C. w cieniu
USA - Na Florydzie natknięto się na krokodyle nilowe, ich naturalnym środowiskiem jest Afryka Subsah...
Chiny wykupują osły z całego świata, z ich skóry produkują tradycyjny medykament o nazwie "ejia...