Dzięki wielkiej mocy dwóch teleskopów kosmicznych, Hubble’a i Spitzera, astronomowie mogli nareszcie zobaczyć najdalszą znaną w tej chwili galaktykę. Obraz pokazuje, jak wyglądała ona zaledwie około 420 milionów lat po Wielkim Wybuchu, kiedy Wszechświat był jeszcze w powijakach.

Najdalsza galaktyka jest widoczna na zdjęciu jako grupa pikseli. Obserwujemy ją w stanie, w jakim znajdowała się prawdopodobnie 420 mln lat po Wielkim Wybuchu, który jest traktowany jako moment zarania Wszechświata. Odległość do tej galaktyki to 13,3 miliarda lat świetlnych. Obiekt oznaczono MACS0647-JD.

 

Niezwykła moc

Aby odkryć tak odległą galaktykę, naukowcy musieli nie tylko wykorzystać zaawansowane teleskopy: Hubble’a i Spitzera, ale również skorzystali z naturalnego zjawiska soczewkowania grawitacyjnego.

Wiek galaktyki MACS0647-JD określono na podstawie analizy zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a z wykorzystaniem aż 17 filtrów. Nowa galaktyka pojawiła się tylko na dwóch z nich.

Drobna galaktyka

MACS0647-JD jest tak mała, że może być w trakcie pierwszych etapów formowania większego obiektu. Z analiz prowadzonych przez astronomów wynika, że galaktyka ma zaledwie 600 lat świetlnych długości. Gdy porówna się wyniki obserwacji innych galaktyk o podobnym wieku, to mają one rozmiary około 2000 lat świetlnych. Dla porównania bliższy nam Wielki Obłok Magellana ma rozmiar 14 tys. lat świetlnych, a nasza Droga Mleczna aż 150 tysięcy lat świetlnych.

Źródło: NASA,PAP, tm

Polecane:

Radioaktywny tryt wyciekł z 75% elektrowni jądrowych w USA i dostał się do wód gruntowych
Filipiny - 11 osób zaginęło po przejściu burzy tropikalnej
Szwecja - Położona nad Zatoką Botnicką gmina Nordmaling rozdaje 100 działek za darmo, także Polakom
Chiny - Rekordowy smog w Pekinie, ponad 755 cząsteczek większych niż 2.5 mikrometra na metr sześcien...
Kanada - Gigantyczny karambol przez śnieżyce, ponad 100 aut uczestniczyło w nim na autostradzie w pr...
Microsoft przejmuje dział urządzeń mobilnych od Nokii
"Głowa czarownicy", czyli mgławica IC 2118 o nietypowym kształcie
Przy bardzo dużych przyspieszeniach, żaden zegar nie będzie w stanie pokazywać rzeczywistego upływu ...
Wellington, Nowa Zelandia - Szukają pracowników na całym świecie, płacą za przelot i pobyt, potrzebu...