W mieszkaniu magazynuje się wiele zanieczyszczeń. Wiszą one nawet w powietrzu. Im więcej kwiatów, tym powietrze jest lepsze. Jednak są rośliny, które bardziej oczyszczają powietrze niż inne.

10 roślin najlepiej oczyszczających powietrze w twoim domu

10 roślin najlepiej oczyszczających powietrze w twoim domu

Meteorolodzy badają zanieczyszczenia w powietrzu. Wiadomo, że w mieście jest ich więcej. Dom uznajemy za nasz azyl, jednak okazuje się, że w nawet w czterech ścianach jakość powietrza nie jest dobra. Dbanie o powietrze w domu jest ważne głównie zimą, kiedy przebywamy w nim najwięcej.

Aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń unoszących się w pomieszczeniu, postaw w nim odpowiednie rośliny. Wszystkie, w procesie fotosyntezy, filtrują powietrze do pewnego stopnia. Jednak niektóre gatunki są bardziej skuteczne niż inne.

Aloes – doskonale nawilża powietrze i jest bogaty we właściwości lecznicze. Filtruje powietrze z zanieczyszczeń. Tworzy liście grube i mięsiste. Preferuje stanowisko słoneczne i wysoką temperaturę pokojową. Podlewa się go oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście.

Aloes

Aloes

Aglaonema – to roślina, która w naturalnych warunkach rośnie w wilgotnych lasach równikowych. Są to rośliny bardzo proste w uprawie. Przy pracach z tymi roślinami należy używać rękawiczek, gdyż ich sok działa silnie drażniąco na skórę. Lubią stałą wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza. Tolerują całkowite zacienienie.

Aglaonema

Aglaonema

Kolokazja – wszystkie rośliny z rodzaju kolokazja wymagają podłoża żyznego i bogatego w próchnicę; optymalna jest mieszanka torfu, piasku i kompostu. Rośliny wymagają też regularnego nawożenia. Najlepiej rosną na stanowisku osłoniętym, ale dobrze oświetlonym. Wymagają wysokiej wilgotności powietrza i obfitego podlewania. Blaszki liściowe roślin narażone na suche powietrze szybko zasychają.

Kolokazja

Kolokazja

Dracena odwrócona – jest łatwa w uprawie. Dorasta do około metra wysokości. Dracenę należy ustawić ma stanowisku jasnym, ale nie nasłonecznionym (światło powinno być rozproszone). Wymaga dużo ciepła, zimą temperatura nie może spadać poniżej 15 st. C. W okresie wzrostu  roślinę należy podlewać obficie, w okresie spoczynku – oszczędniej.

Dracena odwrócona

Dracena odwrócona

Skrzydłokwiat – osiąga wysokość ok. 35 cm. Ziemia powinna być żyzna, próchniczna. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, w zbyt jasnych liście zmieniają kolor na bladozielone i roślina wolno rośnie. Podlewanie umiarkowane, miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Bluszcz pospolity – wyciągi z niego stosowane były w lecznictwie ludowym jako środek wykrztuśny przy nieżytach górnych dróg oddechowych, żółciopędny, przeciwgośćcowy i przeciwzapalny. W kilku badaniach potwierdzono skuteczność leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

Epipremnum złociste – roślina jest łatwa w uprawie. Przy prawidłowej pielęgnacji może rosnąć w mieszkaniu 10 lat i dłużej. Temperatura pokojowa jest dla niej odpowiednia. Może rosnąć w półcieniu, ale przy dobrym oświetleniu jej liście ładniej się wybarwiają. Nie lubi nadmiaru wody, powoduje on pojawianie się brązowych plam na liściach.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste

Dracena wonna – w mieszkaniach osiąga wysokość do 60 cm, ale w sprzedaży znajdują się też okazy uprawiane na pniu, które mogą wyrosnąć do dwóch metrów. Wszystkie draceny są odporne na niesprzyjające warunki i są łatwe w uprawie. Dracaena lubi jasne miejsca jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Idealna temperatura dla tej rośliny to ok. 20 st. C, zimą nie niższa niż 15-18 st. C.

Dracena wonna

Dracena wonna

Sansewieria gwinejska – dorasta do 120 cm wysokości, jednakże zazwyczaj osiąga do 80 cm. Roślina długowieczna bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki jak susza, duże różnice temperatur lub silne nasłonecznienie. Równie dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu jak i w cieniu. Roślina potrafi znieść spadki temperatury nawet poniżej 10 st. C.

Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska

Zielistka Sternberga – jest jedną z najłatwiejszych do uprawy roślin pokojowych. W Polsce ze względu na klimat uprawiana jest w pojemnikach i przez okres zimy musi przebywać w ogrzewanym pomieszczeniu. W mieszkaniu może rosnąć w miejscu zacienionym, ale w miejscu dobrze oświetlonym jest bardziej atrakcyjna, gdyż jej białe paski są wówczas wyraźniejsze i szersze. Podlewa się umiarkowanie.

Zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Końcem listopada 2013 roku zobaczymy na niebie bardzo jasną kometę, C/2012 S1 (ISON) będzie tak jasn...
Europa - Wielki Zderzacz Hadronów został wyłączony na 2 lata, moc zostanie zwiększona z 8 do 14 TeV
Prawdopodobnie w Japonii powstanie kolejny Wielki Zderzacz o długości 31 km, będzie szukał ciemnej m...
Przegrzała się trakcja elektryczna pod kanałem La Manche, 382 pasażerów zostało ewakuowanych
Nowy łazik marsjański będzie miał aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla i nagrywanie 3D, ...
Na Morzu Beringa zarejestrowano najniższe w historii pomiarów ciśnienie, które w centrum niżu spadło...
Rosyjski tajny satelita Kosmos-2504 niepokoi Pentagon, jest podejrzenie, że może to być satelita boj...
Los Angeles, USA - 96 milionów polietylenowych czarnych kulek będzie chronić zbiornik wodny
Kalifornia, USA - W pobliżu uskoku San Andreas wykryto na dużą skalę pionowe ruchy skorupy ziemskiej