Deszcze meteorytów spadnie dziś w nocy. Wszyscy fani astronomii mogą się więc załapać na słynną noc Perseidów. Nie trzeba żadnego teleskopu czy lornetek, wystarczy cierpliwie wpatrywać się w niebo.

Perseidy

Perseidy to najpopularniejszy rój meteorów. Ich noc przypada na pierwszą połowę sierpnia. To wtedy każdego roku można zaobserwować na niebie najwięcej „spadających gwiazd”.

Przewiduje się, że najwięcej meteorów spadnie w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 w nocy. Wtedy też będzie można zobaczyć nawet do 200 „spadających gwiazd” na godzinę. Ci, którym się nie uda, muszą poczekać do nocy z 12 na 13 sierpnia, ale wtedy meteorów będzie już prawdopodobnie mniej.

Jak jednak przyglądać się „spadającym gwiazdom”? Według ekspertów, nie trzeba specjalnych urządzeń.Wręcz jest to niewskazane, żeby używać jakiś teleskopów czy lornetek– mówi nam Karol Wójcicki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernika.Najlepiej po prostu położyć się na trawie, na leżaku, na kocu i przez najdłuższy jak tylko możemy czas wpatrywać się w jak największy obszar nieba i na pewno uda nam się zobaczyć spadającą gwiazdę. Używanie lornetek, czy teleskopów zawęzi nam bardzo pole widzenia i utrudni obserwację takich zjawisk, więc tym razem te instrumenty zostawiamy w szafkach– dodaje.

 

Źródło: rmf24

Polecane:

W Wisconsin padł rekord ilości tornad, jednocześnie było ich aż 7
Nowe rekordy ciepła w Iraku i Armenii, 53.0 stopnia Celsjusza w cieniu
Polkowice, Polska - Wstrząs o magnitudzie 4.2 uszkodził 3 budynki, ewakuowano ludzi
Peru - Słynny Rajd Dakar zagraża cennym paleontologicznym znaleziskom sprzed milionów lat, czyli naj...
W niedzielę Merkury, Wenus i Jowisz utworzą na niebie trójkąt o stosunkowo niewielkich bokach
Polska - Wyginęło nawet 80 proc. młodych bocianów, prawdopodobnie winna była pogoda w czerwcu
Arktyka - Rosja do 2017 roku sformuje dwie brygady do "obrony narodowych interesów", główn...
USA - Tajemnicze wraki statków z XIX i XX wieku na dnie jeziora Michigan
Polska - Pierwsi uchodźcy będą u nas za miesiąc, 100 osób trafi do ukrytego w lesie ośrodka w Dębaku...