W piątek o godz. 2 w nocy Ziemia znajdzie się ponad 152 mln km od Słońca. Zostanie osiągnięte aphelium, czyli największe oddalenie Błękitnej Planety i jej dziennej gwiazdy.

Ziemia i Słońce

Pytając mieszkańców półkuli północnej o to, kiedy Ziemia znajduje się najdalej Słońca, wiele osób bez zastanowienia odpowiedziałoby, że w styczniu lub w lutym – czyli w czasie, kiedy temperatury osiągają najniższe wartości.Wbrew temu, jest zupełnie inaczej. 4 lipca o godz. 2 naszego czasu dystans, który będzie dzielił Ziemię i Słońce, wyniesie 152 093 407 km (dla porównania na początku stycznia Ziemia znajdowała się w odległości 147,1 mln km od Słońca).

 

Mamy nieco dłuższe lato

Wynika więc z tego, że odległość dzieląca Ziemię od Słońca nie jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje występowanie pór roku. Największy wpływ na nie ma bowiem nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu orbitalnego.

Kształt orbity Ziemi ma mierzalny wpływ na nasze pory roku. Ponieważ w najbliższej okolicy Słońca Ziemia porusza się nieznacznie szybciej niż w momencie, gdy dzieli ją największa odległość, pory roku nie trwają tyle samo czasu. Na półkuli północnej wiosna średnio trwa 92 dni i 21 godzin, lato 93 dni i 14 godzin, jesień 89 dni i 18 godzin, a zima 89 dni i 1 godzinę.

Ponieważ na półkuli południowej sytuacja wygląda dokładnie na odwrót, to jesteśmy w nieznacznie uprzywilejowanej sytuacji, bowiem nasze pory letnie są o ponad 4 dni dłuższe.

Polecane:

Chile - Wzrasta aktywność wulkanu Lascar
Koniec erupcji, chmury odsłoniły nową wyspę na Morzu Czerwonym w archipelagu Zubair
Japonia - Ulewy zatapiają wyspę Kiusiu, spadło 800 l/mkw, 240 tysięcy osób musi opuścić swoje domy
Afryka - Obfite opady śniegu na południu kontynentu, największa śnieżyca od 15 lat
Bliski Wschód wysycha, w 10 lat ubyły 144 km sześcienne wody pitnej
W 2012 roku inwestycje w energetykę wiatrową wzrosły o 40 proc. w Polsce, Rumunii, Estonii, na Ukrai...
Wykryto największą usterkę w historii Androida, 950 milionów urządzeń narażonych jest na ataki poprz...
Japonia - Canon opracował matrycę o rozdzielczości 250 milionów pikseli, szybkość sczytywania wynosi...
Madagaskar - Z powodu cyklonu Enawo setki tysięcy ludzi zostały bez dachu nad głową, co najmniej 50 ...