Badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci, by odtworzyć jego wygląd, stan zdrowia oraz poznać tajniki jego geniuszu. Eksperci uczestniczący w “Projekcie Leonardo” chcą dowiedzieć się też, co jadał i czy to niezwykły wzrok wpłynął na jego wizje.

Naukowcy chcą ustalić DNA Leonarda da Vinci

Naukowcy chcą ustalić DNA Leonarda da Vinci

W skład międzynarodowej grupy, która postawiła sobie za cel znalezienie po pięciu wiekach śladów biologicznych artysty, na przykład na jego obrazach czy w rodzinnych grobowcach, wchodzą genetycy, historycy sztuki i antropolodzy z Włoch, Francji, Hiszpanii, USA i Kanady.

 

Drzewo genealogiczne

Naukowcy ci ogłosili niedawno, że udało im się odtworzyć drzewo genealogiczne Leonarda da Vinci, na podstawie którego ustalili, że obecnie żyje 41 potomków z jego męskiej linii. Jako jednego z nich wskazali światowej sławy reżysera filmowego Franco Zeffirellego.

Teraz zaś ci sami badacze zapowiedzieli, że biorą się za prace nad ustaleniem DNA genialnego artysty, by stworzyć jego profil genetyczny do 2019 roku, czyli do 500. rocznicy jego śmierci.

– Rekonstrukcja drzewa genealogicznego była fundamentalnym krokiem – powiedział Alessandro Vezzosi, dyrektor muzeum Leonarda w miasteczku Vinci koło Florencji. Wyjaśnił, że poznano dzięki temu wiele nieznanych faktów z życia mistrza, na przykład postać jego dziadka, który był ciekawą osobistością, mającą liczne kontakty z kilkoma europejskimi miastami.

 

Szukanie śladów DNA

Również w trakcie tych prac nad rekonstrukcją rodzinnej historii artysty udało się ustalić, z czyim DNA będzie można porównać ewentualnie znaleziony kod genetyczny Leonarda.

Poszukiwacze zapowiedzieli, że będą prowadzić prace między innymi w grobowcu rodu Vinci we Florencji oraz w miejscu, gdzie artysta został prawdopodobnie pochowany, czyli na zamku w Amboise, we Francji. Badaniom poddane zostaną też szczątki jego matki, Cateriny, znajdujące się, jak się przypuszcza, w Mediolanie.

Poniższy film ukazuje poszukiwanie modelki z obrazu Mona Lisa.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Arica, Chile - Poranne trzęsienie ziemi o sile 6.2 pozbawiło prądu 3 tys domów
NASA - Kolczaste kule w przyszłości zastąpią Curiosity na Marsie
Chiny - Rekordowy smog w Pekinie, ponad 755 cząsteczek większych niż 2.5 mikrometra na metr sześcien...
Sześć bardzo szybko poruszających się obiektów przemierza naszą galaktykę, mają masę naszego Słońca ...
Japonia - Kolejna awaria w Fukushimie, znów mały wyciek radioaktywnej wody
USA - Laboratorium przez pomyłkę wysłało śmiertelnego wirusa grypy
Cypr - Podczas twardego lądowania z myśliwca Królewskich Sił Powietrznych odpadły dwie rakiety przec...
Awinion, Francja - Entomolodzy udowodnili związek pomiędzy wymieraniem pszczół, a stosowaniem pestyc...
Francja - Na przejściach dla pieszych znajdą się wideoradary, które nagrywać będą samochody nieustęp...