Amerykańscy naukowcy postanowili w organizmach świń wyhodować trzustkę przeznaczoną dla ludzi. Na razie to tylko eksperyment, ale jeśli się powiedzie, będzie przełomem w transplantologii.

sztuczna_trzustka

Świnie to potencjalni dawcy organów takich jak trzustka, wątroba, czy też serce dla ludzi. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w organizmach świń chcą wyhodować narządy z ludzkich tkanek.

 

Szansa na przełom

By stworzyć trzustkę, z embrionu świni usunęli odpowiednie geny. Następnie wszczepili do niego ludzkie komórki macierzyste. Zarodek – połączenie człowieka i świni – został umieszczony w ciele maciory i tam rozwijał się przez 28 dni. Naukowcy sprawdzą teraz, czy w tym czasie zaczęła się wykształcać ludzka trzustka.

– Jeden eksperyment nie daje nam jeszcze takiej absolutnej pewności, aczkolwiek byłoby to ogromne osiągnięcie – uważa prof. Grażyna Ptak z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. – Wciąż jest to pomysł science-fiction – dodaje prof. Jacek Różański, transplantolog.

Sukces eksperymentu oznaczałby przełom w transplantologii. DNA świni jest w 94 proc. zbliżone do ludzkiego, ale ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm jest bardzo duże. Narządy wyhodowane z ludzkich tkanek mogłyby temu zapobiec i stworzyć ze świni naturalnego dawcę. – Chodzi o to, żeby narząd był anatomicznie zbliżony do narządu człowieka – uważa prof. Różański.

 

Etyczne wątpliwości

W Instytucie Zootechniki świnie są poddawane modyfikacjom genetycznym od kilku lat. Stały się dawcami zastawek serca, naczyń krwionośnych, czy skóry dla ciężko poparzonych osób. Pobiera się je od tych najmłodszych świń, najczęściej między trzecim a szóstym miesiącem życia. – Zwykle im młodsza ta świnka, tym lepiej; rozwój tego narządu będzie korzystniejszy – stwierdziła prof. Ptak.

Oprócz świń w Instytucie hoduje się transgeniczne króliki. Produkują w mleku hormon wzrostu wykorzystywany przy leczeniu zapalenia stawów. Takie badania i eksperymenty genetyczne budzą pytania natury etycznej.

– To jest przekraczanie pewnych granic, ale ludzie tacy już są, że przekraczają granice, próbują czegoś nowego. Zwłaszcza, że w tego rodzaju procedurach mamy podstawową motywację, jaką jest zdobycie narządów, które ratują życie – komentuje prof. Paweł Łuków, bioetyk.

Wyniki amerykańskiego eksperymentu mają być znane w ciągu kilku tygodni.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Trzęsienie ziemi w stolicy Meksyku, zatrzęsły się budynki, magnituda 5.8
Rosja - Nie zutylizowała jeszcze 400 tysięcy ton broni chemicznej
USA - Za 4 lata amerykańska flota będzie dysponowała silnymi laserami "bojowymi", nawet o ...
USA - Brytyjscy naukowcy chcą zrobić eksperyment z "genem samobójczym" u komarów
Iran - 306 ofiar trzęsienia ziemi, ponad 3000 rannych i tysiące zniszczonych domów
NASA opublikowała zdjęcie ukazujące rozmieszczenie pyłów, aerozoli soli morskiej i siarczanów w atmo...
Antarktyda - Brytyjskich naukowców przerosło zadanie, nie dowiercili się do Jeziora Ellswortha, zabr...
Australia - W latach 1950-2010 siedmiu procentom księży zarzucano "nadużycia" seksualne wo...
Zapach pożywienia prawdopodobnie wpływa na to, jak organizm zarządza kaloriami, jeśli pożywienie ład...