Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód “Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

“Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko “niesamowite”, “nieprzewidywalne” czy “szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje “Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest “norma”.

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Kongo - Nadal trwa erupcja wulkanu Nyamuragira [Video]
Argentyna - Meteor rozświetlił niebo nad Santiago del Estero [Video]
Austria - Ogłoszono stan katastrofy żywiołowej, Salzburg pod wodą
Studenci, którzy oszukiwali podczas testów z większym prawdopodobieństwem będą ubiegali się o urzędn...
Francja - Ponad 70 pielęgniarek i lekarzy znalazło się pod nadzorem medycznym z powodu kontaktu z ch...
Gromadzenie się białka w mózgu nie jest przyczyną, ale objawem choroby Alzheimera
Mendig, Niemcy - Podczas festiwalu muzycznego Rock am Ring trzy pioruny raniły 33 osoby
Fascynujące zdjęcie ukazujące wschód Ziemi wznoszącej się ponad horyzont Księżyca widoczne z pokładu...
Kamczatka, Rosja - Ogromna śnieżyca, w jeden dzień napadało tyle śniegu, co zazwyczaj w 1.5 miesiąca