Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.pl

Podobne informacje:

Australijczyków czeka nowa powódź
USA: Co najmniej 45 ofiar burz i tornad [Video]
Chiny - gradobicie zabiło 17 osób
Polska - Szczątki mamuta znalezione na budowie krajowej "siódemki"
Iran - Grożą światu użyciem siły, a mają czym, gdyż posiadają bombę atomową
Libia i Tunezja - Pierwszy śnieg od 40 lat
Tamburco, Peru - Duże osuwisko ziemi po ulewnych deszczach [Video]
Słońce - Bezpośredni podgląd obrazu z satelity SDO [Flash]
USA - Naukowcy prognozują, że duże obszary Kalifornii mogą być w przyszłości zalane
Argentyna - Ulewne deszcze w Buenos Aires
USA - Japoński robot "Schaft" zdeklasował wszystkie roboty na eliminacjach do konkursu DAR...
USA - Podczas kontrolowanego wypalania traw w Kolorado powstało rzadkie zjawisko, wir pyłowy
Francja - Naukowcy opracowali rewelacyjną metodę leczenia pierwotnego raka kości, kluczem okazała si...
Teleskopy zarejestrowały najmniejszą ze wszystkich asteroid, malutki kawałek skały orbituje wokół Ma...
Prawie kilometrowej średnicy asteroida 2004 BL86 minęła dziś Ziemię