Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.plPodobne informacje:

600 ofiar śmiertelnych powodzi w Brazylii, prezydent zarządza żałobę narodową
Trzęsienie ziemi w Iranie, magnituda 3.8
Vanuatu - Podniesiony alert dla Wulkan Mt Yasur na wyspie Tanna
Rosja - Silne trzęsienie ziemi w pobliżu wiosek, magnituda 6.1
Polar 6 - Najnowocześniejszy samolot badawczy za 8 mln euro zbada Arktykę
Indonezja - Wzrasta aktywność wulkanu Lewotolok, ewakuowano setki osób
UK - Po 45 latach pracy została w środę wygaszona najstarsza elektrownia jądrowa
USA - 13 st. C wyniosła średnia temperatura w 2012 r. i była o 0.6 st.C. wyższa niż dotychczasowy re...
Ogon komety C/2012 S1 ISON ma już ponad 64 tys. km, jesienią może być widoczna nawet w dzień
Włochy - Pierwszy przypadek groźnego koronawirusa
Naukowcy rozwiązali zagadkę barwnych wyładowań atmosferycznych, to "chochliki", czyli wyła...
UK - W pobliżu Stonehenge odkryto ciepłe źródła, które cały rok utrzymują stałą temperaturę
Odkryto tlenek węgla wokół gwiazdy Beta Pictoris i ogromne skupisko 13 mld km od gwiazdy, nieznany j...
Rosja - Osiem marcowych rekordów ciepła w Moskwie
Zmodyfikowany wirus HIV może pomóc w walce z nowotworami, ośmiolatkę wyleczono z białaczki