Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.pl

Podobne informacje:

Korea Północna przygotowuje trzecią próbę jądrową
Słońce w IR z Ziemi - filtr 1000nm
Bangladesz - Nietypowa burza, pioruny zabiły 40 osób w jeden dzień i poraziły ponad 150 osób
Krym, Ukraina - Załamanie pogody, setki aut porzuconych w zaspach, wiatr zrywał dachy domów
Północno-zachodnie Chiny - Kolejny atak zimy, paraliż lotnisk i autostrad
Floryda, USA - Rekin zaatakował w płytkiej wodzie, krzyk i krew
NASA - Tak testowane są prototypy kosmicznych przyrządów
Atak zimy w Austrii i duże opady deszczu na Węgrzech, dwie osoby zginęły, 15 rannych
Indonezja - Duża erupcja wulkanu Lokon, materiały piroklastyczne poleciały na ponad 2 km w górę
Korea Północna ogłosiła dziś stan wojny z Południem
Kofeina dobra na depresję
Naukowcy pracują nad standardem komunikacji pod wodą
Już wiadomo dlaczego objawy przeziębienia najwcześniej odczuwamy w nosie
Niemcy - Niklas paraliżuje kraj, wiatr wieje z prędkością do 150 km/h
Iran - Temperatura odczuwalna osiągnęła 74 st.C.