Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.plPodobne informacje:

Tornado w kształcie łuku wychodzące z chmury
Chińczycy przesadzili z chemią, wybuchają arbuzy
Sumatra - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.0
Czechy - Silny wiatr i śnieżyce spowodowały paraliż na drogach
USA - Ponad 1100 zdiagnozowanych przypadków krztuśca w stanie Waszyngton w tym roku
Rosja - Symulowali atak na Szwecję, która nie zdążyła nawet zareagować
Polska - Według nowego raportu, gazu łupkowego jest o 20 proc. mniej niż myślano
Słońce - Pojawiają się groźne plamy na półkuli południowej
Turkmenistan - "Drzwi do piekła" na środku pustyni Kara-kum płoną już 42 lata
Warunki pogodowe w dużej mierze zależą od wielkości zafalowań na prądzie strumieniowym
Szkocja - Jutro referendum niepodległościowe
Robiąc w nocy zdjęcia wieży Eiffla możesz złamać prawo
Reakcja wulkanów na nocny skok mocy burzy geomagnetycznej, japoński Sakurajima zmienił kolor dymu w ...
Sonda Messenger rozbiła się o powierzchnię Merkurego z prędkością 14081 km/h zakańczając tym czterol...
Japonia - Na ISS umieszczono nicienie, żeby zbadać w jaki sposób następuje degeneracja tkanek w środ...