Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.plPodobne informacje:

Spadają ptaki, zmieniają się bieguny
Sonda kosmiczna "Messenger" zrobiła pierwsze - historyczne zdjęcia z orbity Merkurego
Kawał kosmicznej skały przeleci obok Ziemi
Prąd z litewskiej elektrowni atomowej popłynie w 2020 roku
Japonia - Tajfun Talas zabił już 26 osób, 54 uznano za zaginione
Naukowcy znaleźli tlen w atmosferze Dione, jednego z księżyców Saturna
Kostaryka - Budzi się wulkan Turrialba [Video]
USA - Jedna osoba nie żyje, a 1.5 mln pozostaje bez prądu na skutek przejścia gwałtownych burz nad s...
Chiny - Dwa tajfuny zaatakowały prawie jednocześnie, to pierwszy taki przypadek od 1949 roku, ewakuo...
USA - Zburzyli 13-piętrowy budynek, żeby zasymulować trzęsienie ziemi i zrobić pomiary
Zimbabwe - W parku narodowym Hwange kłusownicy otruli cyjankiem co najmniej 41 słoni
Meksyk - Ponad milion osób poszkodowanych dwoma cyklonami, 97 osób zginęło, 70 zaginęło i zbliża się...
Afryka - 467 zgonów spowodowanych gorączką krwotoczną Ebola, która wymyka się spod kontroli, liczba ...
Iran - Mały samolot pasażerski spadł w Teheranie na dzielnice mieszkalną, na pokładzie było 48 osób
Po przejściu huraganu ochładza się woda na powierzchni oceanu