Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.pl

Podobne informacje:

Przełom w elektronice - Grafenowe tranzystory wykazują efekt chłodzenia termoelektrycznego
Fukushima, Japonia - Usuwanie skażeń potrwa dziesięciolecia
Włochy - Filettino ogłosiło się księstwem, chcą odłączenia od Włoch
Nowy wróg wirusa grypy
USA - W Birmingham rozbił się samolot firmy UPS
Człowiek sprzed 7 tysięcy lat miał niebieskie oczy i ciemną skórę, naukowcy wydobyli te informacje z...
Australia - Na plaży w Tasmanii znaleziono nieznany gatunek meduzy, ma 1.5 metra średnicy
Zrobiono butelkę biodegradowalną, którą na dodatek można zjeść, koszt około 2 centów
Mars - Curiosity po dwóch latach dotarł do góry Sharpa na środku ogromnego krateru Gale
Francja - Wirus grypy spowodował już śmierć co najmniej 8500 osób, to najgroźniejsza epidemia grypy ...
Fuyang, Chiny - Wstrząsy sejsmiczne o sile 4.7 uszkodziły ponad 10 tysięcy domów, 115 budynków już s...
Do Ziemi dotarła plazma wyrzucona przez Słońce, od kilku godzin mamy burzę geomagnetyczną [Aktualiza...
LosyZiemi - Potężny wyrzut plazmy na zachodniej stronie Słońca i kolejny mniejszy na wprost Ziemi wr...
LosyZiemi - Burze geomagnetyczne i wulkany
Dar, Nigeria - Samobójczy atak dwóch kobiet, nie żyje 11 osób