Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak tornada, susze i powodzie, zaczynają być codziennością. Na dowód „Guardian” wskazuje, że na niektórych terenach Anglii i Walii ogłoszono strefę suszy, tymczasem w Szkocji odnotowano najbardziej mokry maj w historii.

Jak donosi brytyjski dziennik, w tym roku najcieplejsza od 100 lat wiosna w Wielkiej Brytanii przyszła po jednej z najbardziej srogich zim od trzech stuleci. Do meteorologicznych absurdów można też dodać fakt, że tegoroczny czerwiec z Londynie jest zimniejszy od marca.

O klimatycznym rollercoasterze można pisać długo. W maju w hrabstwie Kent spadło tyle samo deszczu co… w Timbuktu w Mali, czyli całe 4 milimetry. Z kolei w Manchesterze było więcej słońca niż w hiszpańskim kurorcie Marbella.

A na świecie

Tyle jeśli chodzi o Wielką Brytanię, a jeśli chodzi o świat? W Australii na początku roku powódź w stanie Queensland była tak wielka, że swoją powierzchnią objęła powierzchnię wielkości Francji i Niemiec.

Z kolei w Chinach mieliśmy do czynienia z suszą stulecia, po której spadły w zeszłym tygodniu rekordowe deszcze (aż do 30 cm w ciągu 24 godzin). To z kolei spowodowało powodzie i osunięcia ziemi, które zabiły ponad 100 osób.

Amerykanie mają natomiast wielki problem z tornadami. Przez kraj przetoczyło się ponad 600 trąb powietrznych, a w samym tylko mieście Joplin (stan Missouri) żywioł zabił 138 osób.

„Szokujące” stanie się normą?

Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem często rozkładają ręce i mówią tylko „niesamowite”, „nieprzewidywalne” czy „szokujące” na opisanie harców wyprawianych przez pogodę.

– Musimy się przyzwyczaić do takich ekstremalnych sytuacji pogodowych w związku ze zmianami klimatycznymi – twierdzi Friedrich-Wilhelm Gerstengarbe, wicedyrektor mieszczącego się w Poczdamie instytutu zajmującego się właśnie tym zagadnieniem.

Choć Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrożnie sugeruje, że pogoda powinna wrócić do normy, to – podsumowuje „Guardian” – nikt już nie jest pewny, czym tak naprawdę jest „norma”.

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Alaska, USA - Obserwatorium wulkaniczne na Alasce podejrzewa erupcję wulkanu Kanaga
Od godziny 8:50 mamy bardzo silną burzę geomagnetyczną, prędkość wiatru słonecznego wzrosła do 823 k...
USA - Groźna ameba atakująca mózg wykryta w wodzie pitnej w okolicach Nowego Orleanu
Chiny - Zwiększają obecność wojskową i rozbudowują infrastrukturę na spornych wyspach na Morzu Połud...
Papua-Nowa Gwinea - Trzęsienie ziemi o sile 7.5 w skali Richtera, fale tsunami miały pół metra wysok...
Rosja - Zabił sześcioro swoich dzieci i ciężarną żonę
Klęski żywiołowe w 2015 roku spowodowały 90 mld dolarów strat oraz pochłonęły 23 tysiące istnień lud...
Pakistan - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 55 osób, spadło 121 l/mkw deszczu
Orlando, USA - Obok Disneylandu aligator wciągnął do wody dwuletnie dziecko