Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło na zachodnim wybrzeżu kraju. Według aktualnych danych zginęły co najmniej 553 osoby, ponad 4.5 tysiąca zostało rannych. Wprowadziliśmy stan wyjątkowy – powiedział wiceprezydent Jorge Glas w orędziu do obywateli. Było to najsilniejsze od dekad trzęsienie ziemi w tym rejonie. Straty oceniane są na miliardy dolarów.

Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -4

Do trzęsienia doszło w sobotę wczesnym wieczorem na głębokości 20 kilometrów i było odczuwalne w całym kraju. W części kraju zabrakło prądu, przestały działać telefony.

Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -6

Wstrząsy trwały mniej niż minutę, ale były silne. Mnóstwo budynków zostało zniszczonych.

Zgodnie z informacjami United States Geological Survey, najsilniejszy wstrząs wystąpił 27 kilometrów na południowy- wschód od miasta Muisne. Nie ma informacji na temat konsekwencji wstrząsów dla stolicy kraju.

– Na początku trzęsło lekko, ale potem zaczęło mocniej – opowiada – Maria Jaramillo, mieszkanka Guayaquil. – Byłam na 17 piętrze, kiedy zgasło światło w całym sektorze I zostaliśmy ewakuowani. Ludzie stali przerażeni na ulicy… Wyszliśmy boso.

The Pacific Tsunami Warning Center ostrzega przed zagrożeniem wystąpienia tsunami w niektórych partiach Ekwadoru. Fale mogłyby osiągnąć wysokość ponad metr większą niż poziom pływów.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił stan gotowości i poprosił obywateli o zachowanie spokoju. Władze zarządziły ewakuację mieszkańców wybrzeża.

Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -1 Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -5 Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -4 Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -3 Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8 -2

Źródło: Reuters, CNN, tvnmeteo, USGS, EMSC, BBC

Polecane:

USA - Cyklon tropikalny Irene pędzi nad Florydę
Tinsukia, Indie - Nieznany gatunek pająka atakuje ludzi na ogromną skalę, pająk podobny jest do tara...
USA - Bardzo nietypowy i groźny cyklon powstał w pobliżu Alaski, takie są rzadkością
W Egipcie znów polała się krew, 49 ofiar w rocznicę wybuchu protestów, ponad 1000 osób aresztowanych
Australia - Rząd zniósł podatek od emisji dwutlenku węgla, "to był zły i szkodliwy podatek"...
Na orbicie eksplodował stary satelita Pentagonu
Polska - Według najnowszych badań, marihuana zmniejsza u dzieci aż o 90 proc. liczbę napadów padaczk...
Francja - Potężna nawałnica przeszła przez południowo-zachodnią część kraju, 70 tysięcy osób bez prą...
Efekt "rzeki atmosferycznej" nad północno-zachodnią częścią USA, nie żyją dwie osoby, 20 l...