Elon Musk, założyciel m.in. firmy PayPal, chce stworzyć ogólnoświatową sieć satelitów komunikacyjnych, które będą zapewniać tani dostęp do internetu wszystkim ludziom na Ziemi. Szczególnie skorzystają z tego mieszkańcy Afryki czy Azji, gdzie dostęp do sieci jest najbardziej problematyczny.

Satelita komunikacyjny

O chęci stworzenia ogólnoświatowej sieci satelitów komunikacyjnych, zapewniających dostęp do internetu, już jakiś czas temu pisał „Wall Street Journal”. Teraz Elon Musk potwierdził na Twitterze istnienie takiego projektu, ale nadmienił, że więcej na jego temat będzie mógł powiedzieć za 2-3 miesiące.

„WSJ” wspomniał, że planowana sieć miałaby obejmować aż 700 niedużych satelitów o masie ok. 110 kg każdy. Warto wspomnieć, że najmniejsze stosowane obecnie satelity komunikacyjne ważą ponad 200 kg. Elon Musk wyjaśnił jednak, że doniesienia Wall Street Journal w pewnych szczegółach są nieprawdziwe.

Realizacja ambitnego projektu zajmie przynajmniej kilka lat, choć wydaje się, że zakończy się sukcesem. Firma SpaceX należąca do Muska, dysponuje teraz największym doświadczeniem na rynku prywatnych firm, wynoszących ładunki na orbitę okołoziemską.

Szacunki organizacji Internet.ogr (założonej m.in. przez Facebooka i Qualcomm) wskazują, że gdyby w Afryce penetracja internetu była taka jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych (60-80 proc.), światowy PKB wzrósłby nawet o 2 bln dol. Dzisiaj penetracja internetu w krajach afrykańskich nie przekracza 20 proc.

Plan Muska jest ambitny, ale wszystko wskazuje na to, że idea taniego internetu dla wszystkich w końcu zostanie zrealizowana.

Źródło: rmf24
Elon Musk, tani internet, nowy projekt, satelity komunikacyjne, cheap internet, new design, communication satellites.

Polecane:

Unia Europejska ma plan w sytuacji katastrof światowych [Video]
Polska - Za 5 lat w Krakowie nie będzie można palić węglem, drewnem ani ciężkim olejem opałowym
Na Charonie, księżycu Plutona pod skorupą lodu może znajdować się ogromny ocean
USA - Boston Dynamics prezentuje robota kroczącego [Video]
Hiszpania - Ośmioletni imigrant z Maroka przemycany w nietypowy sposób, "Cześć, mam na imię Abo...
Chiny - Ogromne straty po potężnej eksplozji w Tianjin, co najmniej 50 osób zginęły, 700 rannych, si...
La Loche, Kanada - Zastrzelił dwóch młodszych braci w domu, następnie poszedł do szkoły, zabił dwóch...
Hakerom udało się drugi raz włamać do sieci SWIFT, która służy do wymiany informacji między bankami ...
Grenlandia - Słodka woda z lodowców gromadzi się na powierzchni i wpływa do grenlandzkich fiordów, z...