Europejska Agencja Kosmiczna ESA opublikowała „film” z lądowania próbnika Philae na powierzchni jadra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko. Obraz powstał na podstawie siedmiu zdjęć wykonanych w czasie tego manewru przez kamerę ROLIS, skierowaną w stronę planowanego miejsca lądowania, nazwanego Agilkia. Jak pamiętamy manewr nie do końca się udał, Philae dwukrotnie odbił się od powierzchni kosmicznej skały, by w końcu zatrzyma się w miejscu nazwanym Abydos.

Philae

Siedem zdjęć wykonanych co 10 sekund pokazuje powierzchnię jądra komety z wysokości od 67 metrów do 9 metrów. Kolejnego zdjęcia już nie ma, Philae odbił się bowiem od gruntu przed upływem kolejnych 10 sekund. Zdjęcia, wykonane 12 listopada 2014 roku opublikowano po raz pierwszy 30 lipca bieżącego roku, przy okazji ogłoszenia na łamach czasopisma „Science” pierwszych wyników badań 67P.

Film, przygotowany przez eksperta od efektów specjalnych Jakuba Knapika z warszawskiej firmy Platige Image, pokazuje widok zbliżającej się powierzchni jadra komety tak, jakby była przez kamerę Philae filmowana bez przerwy. Opublikowano go z okazji pierwszej rocznicy wyboru miejsca lądowania, które nazwano wtedy Miejscem J. Firma Platige Image współpracowała z ESA przy producji krótkiego filmu Tomka Bagińskiego „Ambition”. W najnowszym filmie wykorzystano instrumentalną wersję utworu „Saline” z albumu „Experiments in Mass Appeal” Jema Godfreya z grupy Frost*.

Źródło: ESA, rmf24

Polecane:

Europa - Kolejny satelita Galileo czeka na start
Rosja - Największa powódź od 120 lat, zniszczonych 66 mostów i 530 km dróg, zalanych 121 miejscowośc...
NOAA opublikowała mapę tras cyklonów z ostatnich lat
Antarktyda - Pomimo wielokrotnych prób chińskiemu lodołamaczowi nie udało się uwolnić lodołamacza Ak...
Japonia - Uczciwi obywatele w 2014 roku znaleźli i oddali na policję ponad 3.3 mld jenów, czyli 25 m...
Belgia - Pojawiły się komary tygrysie, ale jeszcze nie są w stanie przetrwać zimy
Z serwisu LinkedIn specjalizującego sie w kontaktach zawodowo-biznesowych wyciekły dane 167 milionów...
Psy rozumieją wypowiadane słowa i ich intonacje, naukowcy znów udowadniają coś, co było wiadome od d...
Korea Północna przez przypadek udostępniła światu swój internet, posiadają 28 domen .kp