Europejska Agencja Kosmiczna ESA opublikowała „film” z lądowania próbnika Philae na powierzchni jadra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko. Obraz powstał na podstawie siedmiu zdjęć wykonanych w czasie tego manewru przez kamerę ROLIS, skierowaną w stronę planowanego miejsca lądowania, nazwanego Agilkia. Jak pamiętamy manewr nie do końca się udał, Philae dwukrotnie odbił się od powierzchni kosmicznej skały, by w końcu zatrzyma się w miejscu nazwanym Abydos.

Philae

Siedem zdjęć wykonanych co 10 sekund pokazuje powierzchnię jądra komety z wysokości od 67 metrów do 9 metrów. Kolejnego zdjęcia już nie ma, Philae odbił się bowiem od gruntu przed upływem kolejnych 10 sekund. Zdjęcia, wykonane 12 listopada 2014 roku opublikowano po raz pierwszy 30 lipca bieżącego roku, przy okazji ogłoszenia na łamach czasopisma „Science” pierwszych wyników badań 67P.

Film, przygotowany przez eksperta od efektów specjalnych Jakuba Knapika z warszawskiej firmy Platige Image, pokazuje widok zbliżającej się powierzchni jadra komety tak, jakby była przez kamerę Philae filmowana bez przerwy. Opublikowano go z okazji pierwszej rocznicy wyboru miejsca lądowania, które nazwano wtedy Miejscem J. Firma Platige Image współpracowała z ESA przy producji krótkiego filmu Tomka Bagińskiego „Ambition”. W najnowszym filmie wykorzystano instrumentalną wersję utworu „Saline” z albumu „Experiments in Mass Appeal” Jema Godfreya z grupy Frost*.

Źródło: ESA, rmf24

Polecane:

Teleskop Hubble'a - "Pingwin z jajem", czyli dwie galaktyki oddziałujące ze sobą
Iran - Rosjanie zbudowali i oddali do eksploatacji elektrownie atomową o mocy 1GW, prawdopodobnie po...
Po raz pierwszy zmierzono czas trwania doby na planecie pozasłonecznej, trwa zaledwie 8 godzin
USA - W Mount St. Helens w Górach Kaskadowych rośnie poziom magmy
Fidżi - Powódź z powodu ogromnych opadów deszczu, spadło 300 l/mkw i zbliża się cyklon Zena
Polska - Pojawił się projekt nowej ustawy, ABW będzie mogło blokować dowolne strony internetowe bez ...
L'Aquila, Włochy - Rozbił się śmigłowiec pogotowia ratunkowego, spadł z 600 metrów, zginęło 6 osób
USA - Niż Stella wywołał burze śnieżną, spadł prawie metr śniegu, wiatr w porywach przekraczał 100 k...
Kaliningrad, Rosja - Tygrys zaatakował opiekunkę w zoo podczas karmienia