Satelita ESA uchwycił intrygujący obraz Nilu. Rzeka przybrała intensywną czerwoną barwę. Tajemnicę zdjęcia wyjaśniają badania satelitarne.

Nowy satelita Sentinel 3A niedawno zaczął dostarczać dane z orbity. To bardzo wczesny obraz nagrany w dniu 3 marca 2016 r

Nowy satelita Sentinel-3A niedawno zaczął dostarczać dane z orbity. To bardzo wczesny obraz nagrany w dniu 3 marca 2016 r.  Zdjęcie: ESA

Na opublikowanym zdjęciu satelitarnym widzimy Nil w kolorze czerwonym. Czy to oznacza klęskę? Na szczęście nie. Krwistoczerwony Nil to efekt technik obrazowania powierzchni Ziem, stosowanych w monitorowaniu kondycji roślin.

Zdjęcie wykonał satelita Sentinel-3A, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Obraz powstał 3 marca 2016 roku. Na czerwono zaznaczone są obszary porośnięte bujną roślinnością. Jak widać, nie tylko w rejonie doliny i delty Nilu kwitnie flora. Czerwone obszary znajdują się także na północ od rzeki, a dokładnie na śródziemnomorskich wyspach Cypr i Kreta.

 

Właściwości chlorofilu

Obraz powstał za pomocą techniki, w ramach której wyliczono tzw. wskaźnik NDVI, czyli znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji (ang. Normalized Difference Vegetation Index). Bazuje ona na odbiciu światła w paśmie bliskiej podczerwieni (długość fali promieniowania słonecznego w zakresie od 700 do 1400 nanometrów) i jego pochłanianiu w paśmie czerwonym (długość fali powyżej 700 nm). Chlorofil, zawarty w roślinności, wchłania większość światła w zakresie widzialnym, ale staje się prawie przezroczysty przy długości fali większej niż 700 nm, co odpowiada czerwonej barwie. Taki właśnie kolor przyjmują rośliny na obrazach, wykonanych za pomocą wskaźnika NDVI.

Polecane:

Australia: pierwsze większe wstrząsy odnotowane na tym kontynencie
Prawdopodobnie będziemy świadkami tworzenia się nowej planety zaledwie 335 lat świetlnych od Ziemi
USA - Tornada przeszły przez Teksas, zginęło co najmniej 6 osób, teraz kierują się na Oklahomę [Vide...
Hawaje, USA - Przez ostatnie dwa dni października lawa z wulkanu Kīlauea nie przesuwała się w kierun...
Technologia wyświetlania obrazu 3D może powodować zaburzenia wzroku i równowagi u dzieci
Na Wyspach Salomona ornitolog znalazł i zabił rzadkiego ptaka
W pobliżu Hawajów odkryto nieznany dotąd gatunek ośmiornicy
Japońska Agencja Kosmiczna utraciła kontakt z ważnym satelitą Hitomi po 38 dniach od wystrzelenia, t...
Kanada - Nowy sposób na utrzymanie pięknego trawnika, zamiast podlewać, można go pomalować