Nowy dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej nie próżnuje. W wywiadzie dla BBC prof. Johann-Dietrich Woerner zdradził, że zamierza zbudować bazę na Księżycu. To ma być przedsmak jeszcze większych planów. Księżycowa wioska posłuży jako baza testowa przed misją na Marsa.

Baza na Księżycu

– Musimy patrzeć w przyszłość, poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – mówił. – Powinniśmy stworzyć mniejszy statek kosmiczny na niskiej orbicie Ziemi do badań w warunkach mikrograwitacji. Proponuję również stworzyć bazę po drugiej stronie Księżyca – dodał.Woerner podkreśla, że kolonia na Srebrnym Globie może być bardzo praktyczna i przydatna.- Wioska na Księżycu to nie kilka domów, kościół i ratusz. Powinna być bazą partnerów z całego świata wsparta przez roboty, astronautów i satelity komunikacyjne – dodaje.

Baza na Księżycu

Pomoże drukarka 3D

Kolonia będzie usytuowana po drugiej (niewidocznej z Ziemi) stronie Księżyca i posłuży jako baza testów dla przyszłych misji na Marsa. Woerner wierzy, że w zbudowaniu wioski mogą pomóc autonomiczne roboty, które na których pokładzie znajdzie się specjalna drukarka 3D.

O takiej wizji powstania księżycowej wioski ESA marzy już od jakiegoś czasu. W 2013 roku wraz z firmą Foster + Partners, założoną przez słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera agencja zaprojektowała specjalną kopułę ze ścianami o komórkowej strukturze, opracowanej dla ochrony astronautów przed mikrometeoroidami (okruchami skalnymi) i promieniowaniem kosmicznym.

– Drukowanie 3D może dopomóc w osiedlaniu się na Księżycu przy ograniczonej logistyce z Ziemi – powiedział wówczas Scott Hovland z ESA. – Nowe możliwości, jakie otwiera ta metoda, mogą być uwzględniane przez agencje kosmiczne przy planowaniu podboju kosmosu – dodał.

 

Misja zjednoczy narody?

Johann-Dietrich Woerner ma nadzieję, że do realizacji stworzenia księżycowej wioski zaangażują się różne narody, które wiodą prym w badaniach kosmicznych, a są w geopolitycznym konflikcie.

– Mamy wystarczająco dużo podziałów na Ziemi. Księżyc wydaje się być dobrym miejscem. Izolowanie się nie jest właściwą drogą. Lepszym rozwiązaniem jest wzajemna współpraca w przestrzeni, która wzmocni więzi na Ziemi.

Polecane:

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.6 stopnia w okolicy Wyspy Salomona
Słońce - Zbliżają się niebezpieczne plamy słoneczne, z których powstał właśnie rozbłysk klasy X1.4
USA - W szkole średniej w Seattle jeden z uczniów zaczął strzelać na stołówce, ranił 6 osób i zabił ...
W środę w nocy będzie można zobaczyć gołym okiem kometę Lovejoy, przeleci w odległości 70 milionów k...
Zmarł król Arabii Saudyjskiej
Francja - Potężny głaz zablokował drogę prowadzącą do kurortu narciarskiego Val Thorens w Alpach
Na półkuli północnej mamy początek astronomicznej jesieni, Słońce przeszło przez punkt Wagi
Kameleon - Czym mniejszy kameleon, tym proporcjonalnie większym językiem poluje i mocniej uderza
Bloger dla żartu pokazał, jak wywiercić w nowym iPhonie złącze słuchawkowe, wiele osób to samo zrobi...