Teleskop Herschela zakończy swoją misję w ciągu kilku tygodni – zapowiadają astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Skończy mu się chłodziwo, które utrzymuje go w dobrej kondycji. Tym samym ESA straci jeden z swoich flagowych teleskopów.

Zadaniem teleskopu jest obserwacja procesu powstawania gwiazd i ich interakcji z materią międzygwiazdową, ewolucji galaktyk, a także obserwacja składu chemicznego komet, planet i księżyców.

 

Bez chłodziwa

Instrumenty naukowe, z których składa się teleskop, wymagają pracy w temperaturze zera bezwzględnego, czyli -273 st. C. Takie warunki zostały osiągnięte dzięki specjalnemu systemowi chłodzącemu. Konstruktorzy wyposażyli teleskop w ponad 2 tys. litrów chłodziwa – nadciekłego helu.

Kiedy skończy się chłodziwo, detektory przegrzeją się i przestaną działać. Jak prognozują operatorzy teleskopu, stanie się to za kilka tygodni. Wtedy teleskop Hershela oślepnie.

Cała sytuacja nie jest dla Europejskiej Agencji Kosmicznej zaskoczeniem, bo już w momencie startu misji przepowiedzieli jej zakończenie z dokładnością do miesiąca.

Fotografują na potęgę

Astronomowie starają się wykorzystać możliwości teleskopu do samego końca i walczą z czasem. Chcą zrobić tyle zdjęć, ile to tylko możliwe. Jak dotąd, tysiące zdjęć wykonanych przez teleskop Herschela deponowano w specjalnym archiwum.

– W środowisku naukowym panuje przekonanie, że Herschel jest olbrzymim sukcesem i że dokonaliśmy niesamowitych obserwacji – powiedział dr Goran Pitbratt.

Misja Hershela

Teleskop Herschela został uruchomiony na orbicie prawie 4 lata temu. Jest największym z dotychczas skonstruowanych teleskopów kosmicznych. Wyposażono go w zwierciadło o średnicy 3,5 m i wymagające niskiej temperatury pracy trzy instrumenty naukowe. Przeznaczone są one do prowadzenia obserwacji fonometrycznych i spektroskopowych w zakresie fal o długości 55-672 mikrometrów.

 Telskop Herschela jest największym w kosmosie

Źródło: BBC News, tm

Polecane:

USA - NASA zaczyna poważne badania nad piorunami, powstało już urządzenie Firestation
Słońce - Wzrasta aktywność plam na zachodzie, więc możliwe są silne rozbłyski, a na wschodzie wkrótc...
Kolejne zdjęcie Plutona przysłała sonda New Horizons, tym razem z odległości 8 milionów kilometrów
USA - Na Alasce odnotowano największe od 23 lat wrześniowe opady śniegu, w piątek spadło 17 cm białe...
LosyZiemi - Kilka kolejnych dużych wyrzutów plazmy na Słońcu, w Sylwestra może wystąpić zorza polarn...
Az-Zubajr, Irak - Skradziony w listopadzie ubiegłego roku "wysoce niebezpieczny" materiał ...
W Chile zatrzęsła się ziemia na głębokości 90 km, magnituda 6.4, wstrząsy nie spowodowały uszkodzeń
Polska - Autostrada A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego jest zablokowana, w dwóch karambolach zd...
W naszej galaktyce zaobserwowano prawdopodobnie najciaśniejszy z układów podwójnych z czarną dziurą,...