W Etiopii, która najprawdopodobniej była pierwszym domem człowieka rozumnego, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które odmienia naszą dotychczasową wiedzę na temat pochodzenia naszego gatunku. Otóż odkopali oni skamieniały kawałek szczęki. Znajdował się on wśród skał wulkanicznych, dzięki czemu archeolodzy z Arizona State University mogli, za pomocą badań proporcji izotopu argonu, określić wiek szczęki.

Etiopia_starsza_niz_lucy1

Foto: AP Photo/Chalachew Seyoum

 

Okazało się, że ma 2,8 miliona lat, a więc jest o 400 tysięcy lat starsza od jakichkolwiek dotychczasowych odkryć fragmentów człowieka rozumnego. Żuchwa jest kopalnią wiedzy, ponieważ wygląda nieco inaczej niż wcześniej odkopane.

To oznacza, że charakterystyczne dla rodzaju Homo zmiany cech dolnej szczęki pojawiły się już w ciągu 200 tysięcy lat po tym, jak w pobliskim rejonie osady Hadar w Etiopii żył najstarszy znany nam przedstawiciel gatunku Australopithecus afarensis (Lucy).

 

This 2013 photo provided by ASU graduate student Chalachew Seyoum shows him holding a 2.8 million years old jawbone fragment he found at an archaeological dig in Ethiopia. The site is not far from where Lucy was unearthed. Africa is a hotbed for human ancestor fossils, and scientists from Arizona State University have worked for years at the site in northeast Ethiopia, trying to find fossils from the dimly understood period when the Homo genus, or class, arose. (AP Photo/Chalachew Seyoum)

Foto: AP Photo/Chalachew Seyoum

 

Na podstawie odkrytej szczęki, naukowcy wywnioskowali, że kształt policzka i zębów, w porównaniu do nas, jest jeszcze „prymitywny”, ale już „nowocześniejszy” niż u Australopiteków. Tak więc możemy być pewni, że mamy do czynienia z przedstawicielem rodziny Homo.

To wspaniała wiadomość, nie tylko dla świata naukowego, ale również dla nas, gdyż właśnie w tej części świata rozegrały się jedne z najważniejszych wydarzeń na drodze naszej ewolucji.

Naukowcy będą kontynuowali swoje badania, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że znajdą tam inne części szkieletów naszych przodków.

 

 

Tagi: archeologia, Lucy, najstarszy człowiek, szczęka, szczątki, resztki, odkrycie, paleontologia, antropologia
Źródło: geekweek.pl

Polecane:

Japonia - Po katastrofie w Fukushimie rozważano ewakuację Tokio
Słońce - Ciekawa dźwiękowa symulacja niedawnych silnych rozbłysków [Video]
Japonia - Potężny tajfun przeszedł nad Okinawą i uderzył w Koreę, prędkość wiatru w porywach przekra...
Afryka, Madagaskar - Fragment zatopionego mikro-kontynentu odkryty pod wyspami Mauritius i Reunion
Iran - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.8, odczuwalne nawet w Dubaju
Szwecja - Naukowcy potwierdzili istnienie pierwiastka o liczbie atomowej 115, jest wysoce radioaktyw...
Europa - Najwięcej otyłych jest w Czechach, najmniej w Szwajcarii, w Polsce na otyłość cierpi 23.2 p...
USA - Na targach CES w Las Vegas Mercedes zaprezentował najnowszy samochód F015
Turcja - Nagłe załamanie pogody i potężna burza, zginęło 5 osób, ponad 100 jest rannych