Śnieg sypie we Francji i w Hiszpanii, dlatego też w tych krajach obowiązują alarmy pogodowe. Niedzielne opady zdążyły zakłócić pracę paryskich lotnisk, których władze prosiły linie lotnicze o ograniczenie przylotów i wylotów.

 

Francuscy meteorolodzy ogłosili alarmy pogodowe dla 41 z 83 departamentów kraju, głównie tych położonych na północy i na wschodzie. Do poniedziałku ma tam mocno sypać śnieg.

W okolicach Paryża spodziewanych jest do 5 cm świeżego białego puchu. W położonych na północy departamentach Oise i Somma przewiduje się opady o wysokości 8 cm, a w górach Masywu Centralnego mają one wynieść 30 cm.

 

Zakłócona praca lotnisk

Mocno padać zaczęło w niedzielę, co odbiło się na pracy paryskich lotnisk. Ich władze poprosiły linie lotnicze, by te ograniczyły planowane na niedzielę operacje. W porcie lotniczym im. Charlesa de Gaulle’a ruch miał zostać zmniejszony o 30 proc., a na lotnisku Orly – o 20 proc.

Zamiast silników samolotów pracowały silniki 213 pługów śnieżnych, których zadniem było oczyszczenie pasów startowych z nagromadzonego na nich białego puchu.

Pasażerom zalecano sprawdzanie statusów lotów, a także wzięcie pod uwagę, że w tak trudnych warunkach pogodowych dotarcie na lotniska może zająć więcej czasu niż zwykle.

Cierpi Navarra

Śnieżnie, i to od soboty, jest także na północy Hiszpanii. Tamtejsi eksperci także ogłosili alarmy pogodowe.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy prowincji Navarra. Na ulicach tamtejszych miast zalegają zaspy, a prognozy hiszpańskich meteorologów wskazują, że i poniedziałek będzie tam śnieżny.

– Nawet pługi śnieżne mają problemy. Jest masa śniegu i mróz i czasem samochody naprawdę nie dają rady. Doradzamy łańcuchy na koła i – jeśli to możliwe – omijanie tych dróg – ostrzegał kierowca jednego z pługów.

Pierwszy dzień nowego tygodnia upłynie pod znakiem opadów śniegu mieszkańcom wszystkich położonych na północnym wybrzeżu prowincji. Ponadto zabieli się na południowym wschodzie, w kilku prowincjach Andaluzji.

 

Źródło: ENEX, Aemet, tm

Polecane:

Japonia - Ryż z radioaktywnym cezem z terenów Fukushimy
Szwajcaria - Skalna lawina wielkości wioski, oderwało się nawet 4 miliony metrów sześciennych granit...
Alabacete, Hiszpania - 20 litrów na metr kwadratowy w 20 minut, a do tego grad i huragan
USA - Rośliny nie zdołały przetworzyć nawozów azotowych z powodu zahamowania wzrostu, mogą być toksy...
Śmiertelnie trująca ryba fugu u brzegów Chorwacji, jej środowiskiem naturalnym są wody Japonii i Aus...
Kazachstan - W ciągu dwóch tygodni z niewiadomych przyczyn zdechło ponad 120 tysięcy antylop europej...
W Tajwan uderzył tajfun Megi, wiatr osiągnął prędkość 190 km/h, ponad 2 miliony gospodarstw bez prąd...
"Bomby powietrzne" z sześciokątnych chmur, czyli zjawisko microburst nad Trójkątem Bermudz...
Hiszpania - Załamanie pogody i potężna trąba wodna na Morzu Śródziemnym w okolicach Walencji