Śnieg sypie we Francji i w Hiszpanii, dlatego też w tych krajach obowiązują alarmy pogodowe. Niedzielne opady zdążyły zakłócić pracę paryskich lotnisk, których władze prosiły linie lotnicze o ograniczenie przylotów i wylotów.

 

Francuscy meteorolodzy ogłosili alarmy pogodowe dla 41 z 83 departamentów kraju, głównie tych położonych na północy i na wschodzie. Do poniedziałku ma tam mocno sypać śnieg.

W okolicach Paryża spodziewanych jest do 5 cm świeżego białego puchu. W położonych na północy departamentach Oise i Somma przewiduje się opady o wysokości 8 cm, a w górach Masywu Centralnego mają one wynieść 30 cm.

 

Zakłócona praca lotnisk

Mocno padać zaczęło w niedzielę, co odbiło się na pracy paryskich lotnisk. Ich władze poprosiły linie lotnicze, by te ograniczyły planowane na niedzielę operacje. W porcie lotniczym im. Charlesa de Gaulle’a ruch miał zostać zmniejszony o 30 proc., a na lotnisku Orly – o 20 proc.

Zamiast silników samolotów pracowały silniki 213 pługów śnieżnych, których zadniem było oczyszczenie pasów startowych z nagromadzonego na nich białego puchu.

Pasażerom zalecano sprawdzanie statusów lotów, a także wzięcie pod uwagę, że w tak trudnych warunkach pogodowych dotarcie na lotniska może zająć więcej czasu niż zwykle.

Cierpi Navarra

Śnieżnie, i to od soboty, jest także na północy Hiszpanii. Tamtejsi eksperci także ogłosili alarmy pogodowe.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy prowincji Navarra. Na ulicach tamtejszych miast zalegają zaspy, a prognozy hiszpańskich meteorologów wskazują, że i poniedziałek będzie tam śnieżny.

– Nawet pługi śnieżne mają problemy. Jest masa śniegu i mróz i czasem samochody naprawdę nie dają rady. Doradzamy łańcuchy na koła i – jeśli to możliwe – omijanie tych dróg – ostrzegał kierowca jednego z pługów.

Pierwszy dzień nowego tygodnia upłynie pod znakiem opadów śniegu mieszkańcom wszystkich położonych na północnym wybrzeżu prowincji. Ponadto zabieli się na południowym wschodzie, w kilku prowincjach Andaluzji.

 

Źródło: ENEX, Aemet, tm

Polecane:

Niemcy - Gdzieś na Ziemię spadnie satelita ROSAT między 20-25 października, waży 1.6 tony
UK - Rekordowo zanieczyszczone powietrze, skończyła się skala
UK i Francja - Wiatr przekracza 110 km/h, fale mają nawet 8 metrów
Japonia - Zbliża się potężny tajfun Halong, będą mu towarzyszyły ulewne deszcze, porywisty wiatr i n...
Włochy - Ogromne gradziny w Neapolu spadały z prędkością nawet 120 km/h [Video]
Nowa Zelandia - Płytkie trzęsienie ziemi o sile 5.8 w skali Richtera, 17 km od Christchurch
Chile - Około 70 martwych wielorybów odkryto na bezludnej wyspie w archipelagu Guaitecas
Silne, ale na szczęście głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło u wybrzeży Nowej Irlandii na Pacyfiku, m...
WHO opublikowała listę dwunastu rodzajów bakterii, na które pilnie potrzeba nowych antybiotyków