Śnieg sypie we Francji i w Hiszpanii, dlatego też w tych krajach obowiązują alarmy pogodowe. Niedzielne opady zdążyły zakłócić pracę paryskich lotnisk, których władze prosiły linie lotnicze o ograniczenie przylotów i wylotów.

 

Francuscy meteorolodzy ogłosili alarmy pogodowe dla 41 z 83 departamentów kraju, głównie tych położonych na północy i na wschodzie. Do poniedziałku ma tam mocno sypać śnieg.

W okolicach Paryża spodziewanych jest do 5 cm świeżego białego puchu. W położonych na północy departamentach Oise i Somma przewiduje się opady o wysokości 8 cm, a w górach Masywu Centralnego mają one wynieść 30 cm.

 

Zakłócona praca lotnisk

Mocno padać zaczęło w niedzielę, co odbiło się na pracy paryskich lotnisk. Ich władze poprosiły linie lotnicze, by te ograniczyły planowane na niedzielę operacje. W porcie lotniczym im. Charlesa de Gaulle’a ruch miał zostać zmniejszony o 30 proc., a na lotnisku Orly – o 20 proc.

Zamiast silników samolotów pracowały silniki 213 pługów śnieżnych, których zadniem było oczyszczenie pasów startowych z nagromadzonego na nich białego puchu.

Pasażerom zalecano sprawdzanie statusów lotów, a także wzięcie pod uwagę, że w tak trudnych warunkach pogodowych dotarcie na lotniska może zająć więcej czasu niż zwykle.

Cierpi Navarra

Śnieżnie, i to od soboty, jest także na północy Hiszpanii. Tamtejsi eksperci także ogłosili alarmy pogodowe.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy prowincji Navarra. Na ulicach tamtejszych miast zalegają zaspy, a prognozy hiszpańskich meteorologów wskazują, że i poniedziałek będzie tam śnieżny.

– Nawet pługi śnieżne mają problemy. Jest masa śniegu i mróz i czasem samochody naprawdę nie dają rady. Doradzamy łańcuchy na koła i – jeśli to możliwe – omijanie tych dróg – ostrzegał kierowca jednego z pługów.

Pierwszy dzień nowego tygodnia upłynie pod znakiem opadów śniegu mieszkańcom wszystkich położonych na północnym wybrzeżu prowincji. Ponadto zabieli się na południowym wschodzie, w kilku prowincjach Andaluzji.

 

Źródło: ENEX, Aemet, tm

Polecane:

Karaiby - Inwazja jadowitych ryb, skrzydlica ognista stała się zagrożeniem dla równowagi ekosystemu ...
Biegun Północny - Topnienie lodu delikatnie zwolniło, teraz topnieje 150 tys. km2 dziennie
WHO - Epidemia wirusa Ebola w Afryce Zachodniej zabiła już 111 osób, zarażonych może już być ponad 6...
Francja - Ogromne problemy podczas budowy najnowocześniejszej elektrowni atomowej, w czasie konstruk...
Entre Rios, Argentyna - Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi, pływały nawet samochody [Video]
USA - Strzelanina na parkingu klubu w Fort Myers, gdzie była impreza dla nastolatków, dwie osoby zgi...
Francja - Ogromna susza na południu kraju, wyschła rzeka Var
Grecja - Ziemia zatrzęsła się 25 km od Rodos, wstrząsy odczuwalne były w Turcji
Nad Atlantykiem powstał głęboki niż Niklas o cechach cyklonu tropikalnego, wiatr wieje z prędkością ...