Zima zaciska coraz ściślejszą pętlę wokół Europy Środkowej i Polski. W piątek nie radzili sobie z nią Skandynawowie. Transport w niektórych regionach Szwecji i Finlandii był sparaliżowany.

Intensywne opady sparaliżowały komunikację miejską w Helsinkach. Śnieg padał tak obficie, że zasypał szyny uniemożliwiając poruszanie się tramwajów. Na ulice fińskiej stolicy wyruszyły specjalne pojazdy mające udrożnić ruch. Na niewiele się to jednak zdało. Śnieg padał tak intensywnie, że momentalnie zasypywał odśnieżony fragment ulicy.

Opadom śniegu towarzyszyły porywy wiatru przekraczające ponad 100 km/h. Podmuchy doprowadziły do zerwania linii wysokiego napięcia. Wiele fińskich gospodarstw jest pozbawionych prądu.

Zasypana Szwecja

Trudna sytuacja pogodowa panuje również w Szwecji. Śnieg zasypał Gavleborg. W stolicy regionu, Gavle, w piątek biały puch przykrył ulice. Silny wiatr oraz intensywne opady spowodowały liczne utrudnienia komunikacyjne.

W piątek część dróg w środkowej Szwecji mimo intensywnych prac służb była nieprzejezdna. Promy kursujące między Szwecją a Finlandią po Zatoce Botnickiej miały kilka godzin opóźnienia.

To jednak nie koniec. Według prognoz Szwedzkich służb meteorologicznych, w najbliższych dniach w Gavleborg ma spać ponad 40 centymetrów śniegu.

Kolej na Polskę

W ostatnich dniach zima dała się mocno we znaki nie tylko w Skandynawii. Intensywne opady śniegu sparaliżowały ruch na ulicach Moskwy, z atakiem zimy nie radzili sobie Niemcy, Francuzi i Czesi, nieprzejezdne były nawet drogi w Portugalii. Do Polski zima powoli wkracza od czwartku. Nad Wisłą intensywniej poprószy w weekend.

Źródło: ENEX, tvnmeteo.pl

Polecane:

CERN - Prof. Agnieszka Zalewska została wybrana na przewodniczącą rady Europejskiej Organizacji Bada...
Irak - Największe od 30 lat opady deszczu nawiedziły Bagdad, spadło 67 l/mkw [Video]
Londyn, UK - Szyby w wieżowcu na kształt wklęsłego zwierciadła, skupiły wiązkę światła słonecznego n...
Filipiny - Co najmniej 10 tysięcy ofiar tajfunu Haiyan, miasta zrównane z ziemią, zniszczenia sięgaj...
Rosja - Tajny radziecki program przejęcia kontroli nad ludzkim umysłem za pomocą fal elektromagnetyc...
USA - Potężna strefa opadów śniegu przesuwa się w kierunku Waszyngtonu
Portugalia - Powodzie, wichury i śnieżyce, katastrofalne warunki pogodowe na Maderze
Albacete, Hiszpania - W bazie treningowej rozbił się grecki myśliwiec F-16, zginęło 10 osób, 20 zost...
Hiszpania - W Melilla zatrzęsła się ziemia, kilka budynków w mieście zostało poważnie uszkodzonych