Do 2016 roku użytkownicy telefonów komórkowych w UE powinni płacić krajową stawkę za połączenia, podróżując po krajach członkowskich. Takie regulacje chce zaproponować KE. Wszystko przez to, że podróżując ograniczamy rozmowy, a firmy tracą przez to klientów.

Komisja Europejska zwraca uwagę w poniedziałkowym komunikacie, że z powodu roamingu firmy telekomunikacyjne tracą obecnie ok. 300 mln użytkowników. – Operatorzy telefonii komórkowej i twórcy aplikacji na smartfony tracą przez roaming dodatkowych klientów – zaznaczył na konferencji prasowej Ryan Heat, rzecznik komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Tracą firmy i klienci

Jak mówił, do tej pory wydawało się, że klienci nie cierpią opłat roamingowych, a firmy telekomunikacyjne je uwielbiają. Jednak – jak zaznaczył – opłaty te stają się też utrudnieniem dla firm. – Firmy wiedzą, że potrzebują tych dodatkowych klientów – dodał. Rzecznik zauważył, że firmy telekomunikacyjne m.in. we Francji już rezygnują z opłat roamingowych.

Ograniczamy

Podróżując za granicą – podkreśla KE – użytkownicy telefonów komórkowych nie korzystają przy ich pomocy z internetu i rzadziej niż w swoim kraju korzystają z poczty e-mail. 47 proc. badanych, będąc za granicą, nie przegląda poczty elektronicznej ani portali społecznościowych. Za to częściej wysyłają wiadomości sms lub całkowicie wyłączają telefon. – Praktycznie wszyscy badani deklarowali, że ograniczają użycie telefonów komórkowych podczas podróży – powiedział Heat.

Z sondażowych badań wynika też, że 70 proc. mieszkańców UE, dzwoniąc do innego unijnego kraju ogranicza swoje rozmowy z powodu kosztów.

Będzie zmiana?

Dlatego KE chce wprowadzić nowe regulacje, które by skłoniły firmy telekomunikacyjne, by do 2016 roku rozszerzyły taryfy krajowe dla swoich klientów tak, by obowiązywały one użytkowników telefonów komórkowych i smartfonów także podczas podróży do innych krajów UE. – Jeśli PE i Rada UE przyjmą te propozycje w 2014 roku, jak proponuje KE, możemy wykorzystać tę okazję – powiedział Heat.

Ponadto od lipca 2014 roku użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli prawo zrezygnować w czasie podróży ze swojego krajowego operatora na rzecz usług innego – również krajowego, jeśli ma tańsze oferty lub lokalnego w państwie, do którego się udają. Nie będą przy tym musieli zmieniać karty SIM.

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Polecane:

NASA - Niezwykłe zdjęcie gigantycznej asteroidy Vesta
Spitsbergen - Globalny bank nasion, przechowuje się w nim 1.5 mln próbek nasion roślin jadalnych
Arktyka - Rosja wiosną złoży w ONZ wniosek o rozszerzenie granic Szelfu Kontynentalnego
"Badania naukowe powinny być pasją, przyjemnością i zabawą", "zacięta rywalizacja pom...
Czechy - Rząd zaakceptował drugą, skrótową nazwę swego kraju, w języku w angielskim ma brzmieć Czech...
USA - Erupcja wulkanu Kilauea trwa nieprzerwanie od 33 lat
Irlandia - Na plaży znaleziono metalową, dwumetrową rurę, w której znajdowało się 75 kilogramów koka...
USA - Student zszedł ze szlaku w parku Yellowstone i wpadł do gorącej wody, w ciągu nocy ciało rozpu...
Szybkość starzenia się organizmu kontrolowana jest przez komórki macierzyste z podwzgórza