Jedna z największych firm telefonii komórkowej podała, że agencje rządowe w sześciu krajach używają jej sieci do szpiegowania klientów. Rozmowy są podsłuchiwane i nagrywane.

Szpiegowanie przez sieć Vodafone

Vodafone ma ponad 400 mln klientów w Europie, Afryce i Azji. W swoim piątkowym raporcie firma napisała, że część krajów przeprowadza akcje szpiegowskie na ogromną skalę, kontrolując rozmowy telefoniczne, wiadomości i internet.

 

Jakim prawem?

Rządy większości państw potrzebują prawnego pozwolenia na inwigilację klientów, jednak w przypadku tych sześciu krajów tak nie jest – możemy przeczytać w raporcie.

“W niektórych krajach prawo mówi, że władze i pewne agencje muszą mieć bezpośredni dostęp do sieci operatora komórkowego, pomijając wszelkie formy kontroli operacyjnej operatora” – informuje Vodafone.

 

Kto podsłuchuje?

Z “powodów prawnych” Vodafone nie wymienił tych sześciu krajów z nazwy, jednak podkreślił, że w Albanii, Egipcie, na Węgrzech, w Indiach, na Malcie, w Katarze, Rumunii, Republice Południowej Afryki i Turcji nie mógł ujawnić żadnych informacji dotyczących podsłuchów czy przechwytywania informacji.

Raport firmy nie jest kompletny, ponieważ rządy wielu krajów nie pozwalają na ujawnienie informacji na swój temat.

Autorzy odsyłają do opublikowanych wcześniej danych, z których wyraźnie wynika, że Wielka Brytania i Australia składają setki tysięcy podań o udostępnienie informacji na temat klientów. W Unii Europejskiej najwięcej takich próśb składają Włochy.

Kiedy w zeszłym roku ujawniono, że amerykańskie służby specjalne podsłuchiwały rozmowy kanclerz Angeli Merkel, Niemcy były oburzone. Jednak dane opublikowane przez Vodafone pokazują, że Niemcy również składają podania o dostęp do danych telekomunikacyjnych, np. gdzie zostało wykonane połączenie i ile trwało.

Vodafone nie otrzymał żadnego podania od USA, ponieważ ich licencja operacyjna nie działa w tym zakresie.

Rozmiar amerykańskiej i brytyjskiej inwigilacji został odkryty w zeszłym roku, kiedy Edward Snowden, były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (NSA), przekazał prasie wykradzione dokumenty, ujawniające szpiegowskie praktyki USA.

Vodafone oferuje usługi telekomunikacyjne w 27 krajach, ma partnerów w kolejnych 49. Według raportu 29 z nich składało podania o dostęp do danych.

 

Jak to robią?

Według Vodafone, agencje rządowe sześciu krajów wprowadzają swój sprzęt do sieci albo przekazują strumień danych Vodafone za pomocą systemów rządowych. Umożliwia im to podsłuchiwanie rozmów i określanie lokalizacji telefonów.

Polecane:

Alaska, USA - W 2012 roku bateria jądrowa 4S Toshiby zasili miasto Galena przez 30 lat w 10MW mocy
Europa - Wzrost zachorowań na odrę, 26 tysięcy przypadków przez pół roku
Człowiek skoczył z wysokości 22 km, leciał 8 minut i 8 sekund, chwilowa prędkość wynosiła 585 km/h
Po dwóch latach hibernacji Europejska Agencja Kosmiczna wybudzi sondę Rosetta, zacznie badać jądro k...
Francja - Huraganowy wiatr pozbawił prądu około 100 tysięcy osób, prędkość dochodziła do 140 km/h
Francja - Jaskinia zapomnianych snów [Film 90 minut z lektorem]
Bułgaria - Potężna eksplozja w zakładzie produkującym materiały wybuchowe i zajmującym się utylizacj...
Francja - Ogromne problemy podczas budowy najnowocześniejszej elektrowni atomowej, w czasie konstruk...
Nowy Jork, USA - W okolicy trzech lotnisk zabito już około 70 tysięcy ptaków