W wyższych warstwach atmosfery dojdzie do zmiany kierunków prądów strumieniowych. Skutkuje to ochłodzeniem w części Europy. Zjawisko występuje pod nazwą „nagłego ocieplenia stratosferycznego” i zdarza się raz na kilka lat.

Wir polarny - WikiPedia.org

Wir polarny – WikiPedia.org

Brytyjscy meteorolodzy z Met Office przewidują, że w nadchodzących dniach nastąpi wielka zmiana w atmosferze w rejonach polarnych. Na początku marca dojdzie do zjawiska, które określane jest jako nagłe ocieplenie stratosferyczne.

Nagłe ocieplenie stratosferyczne (ang.  Sudden Stratospheric Warming, w skrócie SSW) to zjawisko następuje wtedy, gdy w stratosferze (druga od dołu warstwa atmosfery, między troposferą a mezosferą), na wysokości około 50 km od powierzchni Ziemi, dochodzi do zmiany kierunku i prędkości wiania prądów strumieniowych (jet streamów).

– Nagłe ocieplenie stratosferyczne pojawia się wysoko w atmosferze i powoduje odwrócenie przebiegu wiatru w prądach strumieniowych – powiedział Adam Scaife, specjalista do prognoz długoterminowych w Met Office.

 

Zmiana kierunku wiatrów, ocieplenie w stratosferze

Powietrze w prądach strumieniowych przemieszcza się głównie z zachodu na wschód. Gdzieniegdzie zakręca i tworzy się przepływ z południa lub północy. Jednak raz na jakiś czas siły w wyższych warstwach atmosfery kompletnie odwracają kierunek przepływu powietrza z zachodniego na wschodni. Wskutek zmiany kierunku wiatrów powietrze „ściska się”, wydzielając przy tym energię i tym samym ocieplając się. Dlatego temperatura w stratosferze nagle wzrasta o 30-50 stopni Celsjusza w kilka dni. Kolejnym skutkiem anomalii jest osłabienie wiru polarnego.

Kształtuje pogodę

Powietrze, które krąży w prądach strumieniowych może się przedostać do niższych warstw atmosfery i wpłynąć na naszą codzienną pogodę. Dzieje się tak, ponieważ jet stream znad Atlantyku przemieszcza się na południe i słabnie.

– Zjawisko to może także wpływać na pogodę w przypowierzchniowej warstwie atmosfery – twierdzi Scaife. – Chłodne powietrze ze wschodnich regionów Europy przemieszcza się na zachód nad północną Europę i dociera aż do Wielkiej Brytanii, gdzie zazwyczaj robi się wtedy chłodniej – dodał.

Rzadkie zjawisko przynosi ochłodzenie

Nagłe ocieplenie stratosferyczne zdarza się przeciętnie raz na kilka lata. Ostatnio w 2013 roku skutkowało chłodnym końcem zimy. Jednak meteorolodzy uspokajają, że tegoroczne zjawisko nie będzie tak silne, jak to sprzed trzech lat, ale wpłynie na pogodę w Wielkiej Brytanii w następnych kilku tygodniach. W mediach na Wyspach Brytyjskich pojawiły się ostrzeżenia, że SSW jest przesłanką śnieżnych świąt Wielkanocnych. Meteorolodzy z Met Office studzą emocje twierdząc, że jest jeszcze za wcześnie, żeby tego dowieść.

Polecane:

Słońce - Ostatnie 32 dni dużej aktywności i wpływ na geomagnetyzm Ziemi [Video]
Nowa Zelandia - Trzęsienie ziemi 489 km na wschód od Auckland, magnituda 5.8
Voyager 1 oficjalnie opuścił Układ Słoneczny, przez 36 lat sonda przeleciała 19 mld km, czyli 17.6 g...
NASA opublikowało nietypowe zdjęcia, które zostały zrobione automatyczne podczas startu rakiety z ks...
USA - Rekordowo duże opady w Karlinie Południowej, od piątku spadło 600 l/mkw deszczu, to największe...
Marsjański łazik Curiosity przesłał na Ziemię niesamowite zdjęcia stromego zbocza pozaziemskiej wydm...
Indie - Według najnowszych badań naukowców, Kaszmir w najbliższym czasie spdziewać się może trzęsien...
Les Mureaux, Francja - 25-letni nożownik zabił policjanta i jego żonę na oczach trzyletniego syna
Solar Impulse 2 kończy ostatni etap podróży dookoła świata