Lepsze warunki życia, nowoczesny model rodziny i urozmaicona dieta. To wszystko doprowadziło do tego, że między połową XIX wieku,a latami 70. XX wieku przeciętny Europejczyk stał się o 11 cm wyższy.

Włosi urośli dopiero po drugiej wojnie światowej

Naukowcy z University of Essex przeanalizowali setki danych dotyczących przecietnego wzrostu mężczyzn z 15 krajów europejskich, którzy przyszli na świat od połowy XIX wieku do połowy XX wieku. Zebrane informacje pochodziły z rejestrów poborowych i przekrojowych i uwzględniono w nich jedynie mężczyzn, ponieważ nie istnieją wystarczające dane z tego okresu dla kobiet. 

Zdrowsi znaczy wyżsi

Pomimo tego, że geny są determinującym czynnikiem wzrostu, nie można na ich podstawie wytłumaczyć tego, co stało się ze wzrostem na przestrzeni życia 4-5 pokoleń. Badacze tłumaczą, że na wzrost człowieka wpływa to, co dzieje się w pierwszych 2 latach życia człowieka, czyli wskaźnik chorób. A ten stale się poprawia.

– Na taki wzrost nie ma żadnego ewolucyjnego tłumaczenia. W XX wieku żyli ludzie, którzy wcześniej nie byliby w stanie przetrwać – wytłumaczył prof. Tim Hatton z University of Essex.

Wzrost skutkiem nowoczesności

Kolejny czynnik to nowoczesny model rodziny. Obecnie kobiety rodzą mniej dzieci, a to według naukowców oznacza, że podnosi się standard sanitarny, jak również oziom dochodów i wiedzy na temat zdrowia i odżywiania.

Wojny i kryzysy nie zatrzymały rozwoju

Co ciekawe, badania wykazały, że w północnej części Europy w okresie wojen i kryzysu gospodarczego (przed wprowadzeniem publicznego systemu opieki zdrowotnej) odnotowano przyspieszenie wzrostu. Naukowcy tłumaczą to długofalowymi skutkami poprawiającej się higieny i odżywiania. W krajach południowej Europy gwałtowne przyspieszenie wzrostu nastąpiło dopiero po drugiej wojnie światowej, ponieważ dopiero wtedy w tych krajach odnotowano wzrost dochodów i poprawę warunków życiowych.

Jednak naukowcy jednogłośnie twierdzą, że ich badanie przynosi więcej pytań niż odpowiedzi i należy zastanowić się nad tym, co robić, żeby systematycznie poprawiać stan zdrowia człowieka.

Wyniki opublikowano w „Oxford Economic Papers”.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Rosja i Białoruś chcą wybudować dwie elektrownie atomowe, rosyjska ma być w pobliżu granicy z Polską
Rosja - Sztorm przewrócił platformę wiertniczą, 4 osoby zginęły, 49 zaginionych
Polska - Tlenek azotu ze spalin samochodowych wchłaniany przez beton, innowacyjne chodniki i ścieżki...
UK - Z powodu pęknięcia w wytwornicy pary wyłączono dwie z ośmiu brytyjskich elektrowni atomowych
Chicago, USA - Dwa dni trwała operacja przewiezienia zabytkowego Harriet Rees w nowe miejsce [Video]
Nowa Zelandia - Niezwykła atmosfera w podziemnej grocie
Kostaryka - Gołąb przemycał narkotyki do więzienia
USA - W najbliższych godzinach wschodnie wybrzeże czeka potężna śnieżyca, która będzie trwała ponad ...
Chicago, USA - Podczas kołowania w stronę pasa startowego zapalił się silnik samolotu American Airli...