Lepsze warunki życia, nowoczesny model rodziny i urozmaicona dieta. To wszystko doprowadziło do tego, że między połową XIX wieku,a latami 70. XX wieku przeciętny Europejczyk stał się o 11 cm wyższy.

Włosi urośli dopiero po drugiej wojnie światowej

Naukowcy z University of Essex przeanalizowali setki danych dotyczących przecietnego wzrostu mężczyzn z 15 krajów europejskich, którzy przyszli na świat od połowy XIX wieku do połowy XX wieku. Zebrane informacje pochodziły z rejestrów poborowych i przekrojowych i uwzględniono w nich jedynie mężczyzn, ponieważ nie istnieją wystarczające dane z tego okresu dla kobiet. 

Zdrowsi znaczy wyżsi

Pomimo tego, że geny są determinującym czynnikiem wzrostu, nie można na ich podstawie wytłumaczyć tego, co stało się ze wzrostem na przestrzeni życia 4-5 pokoleń. Badacze tłumaczą, że na wzrost człowieka wpływa to, co dzieje się w pierwszych 2 latach życia człowieka, czyli wskaźnik chorób. A ten stale się poprawia.

– Na taki wzrost nie ma żadnego ewolucyjnego tłumaczenia. W XX wieku żyli ludzie, którzy wcześniej nie byliby w stanie przetrwać – wytłumaczył prof. Tim Hatton z University of Essex.

Wzrost skutkiem nowoczesności

Kolejny czynnik to nowoczesny model rodziny. Obecnie kobiety rodzą mniej dzieci, a to według naukowców oznacza, że podnosi się standard sanitarny, jak również oziom dochodów i wiedzy na temat zdrowia i odżywiania.

Wojny i kryzysy nie zatrzymały rozwoju

Co ciekawe, badania wykazały, że w północnej części Europy w okresie wojen i kryzysu gospodarczego (przed wprowadzeniem publicznego systemu opieki zdrowotnej) odnotowano przyspieszenie wzrostu. Naukowcy tłumaczą to długofalowymi skutkami poprawiającej się higieny i odżywiania. W krajach południowej Europy gwałtowne przyspieszenie wzrostu nastąpiło dopiero po drugiej wojnie światowej, ponieważ dopiero wtedy w tych krajach odnotowano wzrost dochodów i poprawę warunków życiowych.

Jednak naukowcy jednogłośnie twierdzą, że ich badanie przynosi więcej pytań niż odpowiedzi i należy zastanowić się nad tym, co robić, żeby systematycznie poprawiać stan zdrowia człowieka.

Wyniki opublikowano w „Oxford Economic Papers”.

Źródło: BBC, tm

Polecane:

Polska - W Poznaniu pokazano wykopany niedawno 300 kg meteoryt
Tak mógł wyglądać Mars kilka miliardów lat temu, obraz powstał z wykorzystaniem technologii Blue Mar...
Słodziki w napojach zakłócają naszą naturalną fizjologiczną reakcję na słodycz
Znaleziono skamieniałe resztki owadów sprzed 300 mln lat, przypominające dzisiejsze osy, biedronki i...
Rosyjscy kosmonauci przypadkowo zainfekowali komputery na ISS wirusem Stuxnet
Odmienne stany grawitacji lub inne postrzeganie czasu, odkryto nietypowy układ gwiazd składający się...
Ukraina - W ciągu trzech miesięcy z powodu grypy zmarło 25 osób, większość z powodu wirusa "świ...
Badania przeprowadzone przez ekspertów z Bostonu wskazują, że rocznie smog zabija 5 mln ludzi z czeg...
Dziś mija 100 lat od opublikowania ogólnej teorii względności przez Alberta Einsteina