Europejskie lasy wykazują oznaki coraz mniejszej zdolności pochłaniania dwutlenku węgla i tym samym oczyszczania atmosfery – stwierdzili naukowcy. Od roku 2005 ilość atmosferycznego CO2 pochłanianego przez lasy systematycznie spada.

Pożary lasów, takie jak ten w Portugalii, wpływają na wzrost ilości CO2 w Europie, EPA

W artykule opublikowanym w fachowym czasopiśmie „Nature Climate Change” naukowcy z kilku czołowych ośrodków badawczych w Europie wskazali na kilka przyczyn tego niepokojącego zjawiska: spadek liczby dużych i zdrowych drzew, stałe zmniejszanie się powierzchni lasów oraz zmiany klimatu i zjawiska naturalne, takie jak pożary.

Coraz więcej zanieczyszczeń

Pochłanianie związków węgla przez drzewa i emisja tlenu odgrywa kluczową rolę w oczyszczaniu atmosfery z zanieczyszczeń przemysłowych i komunalnych, których jest coraz więcej. Ponadto lasy są niezbędnym ogniwem w naturalnym cyklu cyrkulacji węgla – niezbędnego dla życia pierwiastka – między lądami (geosferą i biosferą), morzem i atmosferą.

W artykule wskazano, że europejskie lasy powoli odradzają się po stuleciach ich rabunkowej eksploatacji i wyrębu. Realizowane są programy zalesiania, zwłaszcza po II wojnie światowej. Jednak procesy te są zbyt powolne aby sprostać wzrastającej szybko ilości zanieczyszczeń. W konsekwencji wiele lasów zbliża się do „progu nasycenia” związkami węgla.

– Oznacza to, że ilość pochłanianych przez lasy zanieczyszczeń nie wzrasta, a nawet nieco spada – powiedział jeden z współautorów artykułu dr Gert-Jan Nabuurs z holenderskiego Wageningen University. – Naszym zdaniem jest to pierwsza oznaka nasycenia – dodał.

Nasze lasy się „starzeją”

Naukowcy oceniają, że obecnie europejskie lasy pochłaniają ok. 10 proc. rocznej emisji gazów cieplarnianych przez kraje UE. Jednak Nabuurs wskazuje, że lasy sadzone w okresie ostatnich 70-80 lat „starzeją się” i zbliżają do wieku, w którym tempo przyrostu zielonej masy spada i tym samym spada możliwość absorbcji zanieczyszczeń.

W ciągu ostatnich 100 lat spalanie kopalnych surowców energetycznych (węgla, ropy i gazu) zwiększyło się wielokrotnie co spowodowało, że do atmosfery uwalniane są olbrzymie ilości związków węgla poprzednio związanego w geosferze.

Ponadto takie procesy jak urbanizacja i wyrąb lasów zmniejszyło zasięg biosfery, która usuwała nadmiar węgla z atmosfery poprzez fotosyntezę.

Procesy te szczególnie przybrały na sile w rezultacie burzliwego rozwoju gospodarek tzw. krajów wschodzących, takich jak Chiny, Indie i Brazylia.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

NASA ostrzega przed dużą burzą słoneczną i tragicznymi jej konsekwencjami dla Ziemi
Australia - Mają zamiar sprzedawać uran Indiom
Ekwador - Duża erupcja wulkanu Tungurahua, materiały piroklastyczne poleciały na miasto Pillate
USA - Plaga gigantycznych moskitów zagraża latem Florydzie, są 20 razy większe, a ich ukąszenia są b...
Ekwador - Gwałtownie rośnie aktywność wulkanu Tungurahua, od dwóch tygodni zasypuje okoliczne wioski...
Indonezja - Rośnie aktywność wulkanu Sinabung na Sumatrze, ewakuowano już ponad 6 tysięcy osób
Polacy coraz chętniej sięgają po suplementy diety, niestety można w nich znaleźć mnóstwo niedozwolon...
Polska - Pierwsi uchodźcy będą u nas za miesiąc, 100 osób trafi do ukrytego w lesie ośrodka w Dębaku...
Niemcy - Dwie osoby zginęły gdy pływający hotel uderzył w most, ewakuowano 180 osób