Tak gorąco nie było dawno. W wielu regionach Starego Kontynentu wartości na termometrach zdecydowanie przekraczały 30 st. C. W Niemczech odnotowano tegoroczny rekord ciepła.

Upały

Jeśli chodzi o Niemcy, to ostatnie dni były tam bardzo upalne. W Badenii-Wirtembergii na południowym zachodzie w środę termometry wskazały 37 st. C. Według niemieckich meteorologów był to najgorętszy dzień w tym roku. Skoro u naszych zachodnich sąsiadów było tak gorąco, dlaczego Polska doświadczała chłodu?

– Nasz kraj został oddzielony od upalnych Niemiec frontem atmosferycznym – mówi synoptyk.

Z tego względu temperatura powietrza w Polsce ostatnio dochodziła maksymalnie do 29 st. C. W czwartek u naszych zachodnich sąsiadów zaczęło się ochładzać. Jedynie lokalnie było upalnie.

Front atmosferyczny na granicy Polski i Niemiec sprzyja tworzeniu się burz. Groźne burze mogą pojawić się przynajmniej do końca tygodnia. Lokalnie niewykluczone, że spadnie do 25 l/mkw. deszczu.

 

35 stopni w Holandii

W sąsiadującej z Niemcami Holandii także można było się “usmażyć”. Potężny upał prognozowano dla prowincji Brabancja Północna, Gelfderland, Overijssel i Limburg. Słupki rtęci podskoczyły tam w okolice 35 st. C.

 

Na południu ukrop

Prażyli się i Hiszpanie. We wtorek w Zatoce Biskajskiej było 40 st. C. Co ciekawe – już w środę temperatura spadła tam do 25 st. C. We wtorek w Kordobie odnotowano 42 st. C. W centrum Hiszpanii nadal jest upalnie, ale wartości na termometrach nie przekraczają 38 st. C.

Na początku tygodnia we Francji było tak gorąco, że w Bretanii i Normandii padły rekordy ciepła. W środę miejscami nadal było upalnie.

 

Gorąco w Wielkiej Brytanii

We wtorek w centrum Wielkiej Brytanii temperatura przekroczyła 30 st. C. Na niebie świeciło słońce, które wieczorem schowało się za burzowe chmury. To był jak dotąd najgorętszy dzień w tym roku na Wyspach Brytyjskich. Miejscami odnotowano ponad 33 st. C. W związku z wysoką temperaturą powietrza tego dnia lekarze pogotowia w Londynie otrzymali 300 zgłoszeń więcej niż zazwyczaj. Prognozy nie są optymistyczne. Według brytyjskich meteorologów temperatura rzędu 20-22 st. C utrzyma się w Wielkiej Brytanii do połowy sierpnia. Najchłodniej bo zaledwie 18 st. C będzie w Szkocji i Irlandii Północnej.

Polecane:

Eksperymentalna eksplozja w Izraelu odczuwalna była w Europie
Niemcy - W ciągu tygodnia temperatura spadła o 20 stopni C., takie zjawisko zdarza się raz na 30-40 ...
Indonezja - Powódź w Dżakarcie, w nocy spadło 100 litrów deszczu na metr kwadratowy
Afganistan - Co najmniej 7 ofiar trzęsienia ziemi o magnitudzie 5.6 stopnia w skali Richtera, zakoły...
USA - "Zażywanie witamin i mikroelementów w tabletkach to strata pieniędzy", raport popart...
85 najbogatszych osób na świecie ma tyle pieniędzy, co 3.5 miliarda najbiedniejszych
Kordoba, Hiszpania - Upały do 43.5 stopnia Celsjusza w cieniu
Nule, Włochy - Samochód wjechał w tłum ludzi, 31 osób rannych, ludzie chcieli zlinczować kierowcę
USA - Atlantyckie ryby killifish uodporniły się na silnie toksyczne zanieczyszczenia przemysłowe, są...