Izrael zmaga się z falą upałów. W sobotę termometry wskazały 47 stopni Celsjusza, a ekstremalnie ciepła pogoda ma trwać co najmniej do wtorku.

AP APTOPIX Mideast Palestinians Heat Wave

Fala upałów trwa w Izraelu od 12 maja. Najgoręcej jest w południowej części kraju. W sobotę w kibucu (wspólnocie gospodarczej) Yotvata odnotowano 47 st. C, a w miejscowości Ejlat i w okolicach Rowu Jordanu 46 st. C. Wysokiej temperaturze towarzyszyła bardzo niska wilgotność – na poziomie około 10 procent.

 

442 osoby wymagały pomocy

Upalna pogoda ma duży wpływ na zdrowie ludzi. Od soboty od godz. 7 rano do niedzieli wieczorem 442 osoby wymagały pomocy medycznej ze względu na ekstremalne warunki.

Według meteorologów fala upałów może pobić rekord gorąca z 1988 roku. W poniedziałek we wschodniej części Izraela temperatura może osiągnąć 50 st. C.

 

Wyższe zużycie energii

– Jest ekstremalnie gorąco. Jesteśmy w szczytowym momencie fali upałów – mówi meteorolog Baruch Ziv. – W ciągu ostatnich 40 lat temperatury w trakcie pory gorącej wzrosły o 2 st. C. Klimat już się zmienia, a zmieni się jeszcze bardziej. Radzimy sobie z tym dzięki klimatyzacji, co skutkuje wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną i sprawia, że Ziemia jest cieplejsza – dodaje.

Firma Israel Electric Corporation, będąca głównym dostawcą energii elektrycznej w kraju, postanowiła nie odłączać zasilania osobom, które zalegają z płatnościami aż do zakończenia fali upałów. Dostawca prądu przygotowuje się także do nadchodzącego upalnego lata. Przeprowadzono konserwację oraz ulepszono instalację elektryczną w całym kraju.

Palący upał spowodował kilka pożarów w różnych częściach kraju. Ogień pojawił się m.in. w Tel Awiwie, Jerozolimie i w okolicach miasta Abu Ghusz. Nikt nie został ranny, jednak pożary spowodowały rozległe zniszczenia.

 

Kiedy się ochłodzi?

Upał utrzyma się jeszcze w poniedziałek, głównie w rejonie gór i w środkowej części kraju. W rejonie Ein Gedi (na wschodzie) temperatura w cieniu może osiągnąć 45 st. C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, choć nadal upalnie. w Tel Awiwie termometry mają wskazać 35 stopni.

Fale upałów zakończą się we wtorek. Temperatura ma wtedy mocno spaść, jednak nadal będzie ponad średnią. W środę na termometrach w Izraelu będzie można już zobaczyć wartości typowe dla tej pory roku. Temperatura spadnie do około 25 st. C.

 

Źródło: ynetnews.com, accuweather.com, wunderground.com, tvnmeteo

Polecane:

Słońce - Dziś nastąpił bardzo duży koronalny wyrzut materii, plazma leci z prędkością 650 km/s
Nigeria - Powódź, nie żyją 102 osoby, ludzie tonęli we śnie
Holandia - Atak zimy i największe w historii kraju korki na drogach, łączna długość zatorów wynosiła...
Czarna dziura odległa o 11 mln lat świetlnych, w dziesięć lat po wciągnięciu kosmicznych skał znaczn...
Czarnobyl, Ukraina - Pożar lasu udało się ugasić zaledwie pięć kilometrów od miejsca składowania odp...
Portugalia - Spłonęło już 215 tysięcy hektarów lasów, zginęło 16 osób
Izrael - Znaleziono tajemniczy grób, który może mieć nawet 12 tysięcy lat, kobieta prawdopodobnie by...
USA - Fala ogromnych upałów, w Cedar Rapids temperatura osiągnęła 46.7 st.C.
Asteroida 2014 JO25 o długości 650 metrów wkrótce zbliży się do Ziemi na odległość 1.8 mln km, poprz...