Izrael zmaga się z falą upałów. W sobotę termometry wskazały 47 stopni Celsjusza, a ekstremalnie ciepła pogoda ma trwać co najmniej do wtorku.

AP APTOPIX Mideast Palestinians Heat Wave

Fala upałów trwa w Izraelu od 12 maja. Najgoręcej jest w południowej części kraju. W sobotę w kibucu (wspólnocie gospodarczej) Yotvata odnotowano 47 st. C, a w miejscowości Ejlat i w okolicach Rowu Jordanu 46 st. C. Wysokiej temperaturze towarzyszyła bardzo niska wilgotność – na poziomie około 10 procent.

 

442 osoby wymagały pomocy

Upalna pogoda ma duży wpływ na zdrowie ludzi. Od soboty od godz. 7 rano do niedzieli wieczorem 442 osoby wymagały pomocy medycznej ze względu na ekstremalne warunki.

Według meteorologów fala upałów może pobić rekord gorąca z 1988 roku. W poniedziałek we wschodniej części Izraela temperatura może osiągnąć 50 st. C.

 

Wyższe zużycie energii

– Jest ekstremalnie gorąco. Jesteśmy w szczytowym momencie fali upałów – mówi meteorolog Baruch Ziv. – W ciągu ostatnich 40 lat temperatury w trakcie pory gorącej wzrosły o 2 st. C. Klimat już się zmienia, a zmieni się jeszcze bardziej. Radzimy sobie z tym dzięki klimatyzacji, co skutkuje wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną i sprawia, że Ziemia jest cieplejsza – dodaje.

Firma Israel Electric Corporation, będąca głównym dostawcą energii elektrycznej w kraju, postanowiła nie odłączać zasilania osobom, które zalegają z płatnościami aż do zakończenia fali upałów. Dostawca prądu przygotowuje się także do nadchodzącego upalnego lata. Przeprowadzono konserwację oraz ulepszono instalację elektryczną w całym kraju.

Palący upał spowodował kilka pożarów w różnych częściach kraju. Ogień pojawił się m.in. w Tel Awiwie, Jerozolimie i w okolicach miasta Abu Ghusz. Nikt nie został ranny, jednak pożary spowodowały rozległe zniszczenia.

 

Kiedy się ochłodzi?

Upał utrzyma się jeszcze w poniedziałek, głównie w rejonie gór i w środkowej części kraju. W rejonie Ein Gedi (na wschodzie) temperatura w cieniu może osiągnąć 45 st. C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, choć nadal upalnie. w Tel Awiwie termometry mają wskazać 35 stopni.

Fale upałów zakończą się we wtorek. Temperatura ma wtedy mocno spaść, jednak nadal będzie ponad średnią. W środę na termometrach w Izraelu będzie można już zobaczyć wartości typowe dla tej pory roku. Temperatura spadnie do około 25 st. C.

 

Źródło: ynetnews.com, accuweather.com, wunderground.com, tvnmeteo

Polecane:

Pakistan, Afganistan - Temepratury w ciagu dnia wynoszą do -15 st. C.
USA - Potwierdzono istnienie trzeciego rodzaju magnetyzmu, ferromagnetyzm, antyferromagnetyzm i kwan...
Nowa, zmutowana, odporna na antybiotyki odmiana rzeżączki HO41 ma być o wiele groźniejsza niż AIDS
Voyager 1 oficjalnie opuścił Układ Słoneczny, przez 36 lat sonda przeleciała 19 mld km, czyli 17.6 g...
Samsung chce przyspieszyć Wi-Fi do 4.6 Gb/s na paśmie 60 MHz
Wyspa Korfu, Grecja - Płynący pod banderą Mołdawii statek towarowy nadał sygnał SOS, na pokładzie ma...
UK - W Nowy Rok było najcieplej od 99 lat, w Kornwalii termometry pokazywały 13.4 st.C.
Australia - Burze z gradobiciem, ulewne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, to skutki nawałnic...
Tajemniczy obiekt o niezwykłym kształcie przyleciał do nas z przestrzeni międzygwiezdnej, Oumuamua o...