Rząd Argentyny z zadowoleniem powitał stanowisko oenzetowskiej komisji, poszerzające granice argentyńskiego szelfu kontynentalnego na południowym Atlantyku tak, że w ich obrębie znajdują się Falklandy. Londyn powtarza: “Falklandy są brytyjskie“.

Falklandy z lotu ptaka

Falklandy z lotu ptaka

Komisja Granic Szelfu Kontynentalnego (CLCS) zaaprobowała postulowane przez Buenos Aires powiększenie morskiej przestrzeni Argentyny o 35 proc. Poszerzenie granic szelfu naszego kraju pozwala nam bronić bogactw naszych mórz – napisał na Facebooku prezydent Argentyny Mauricio Macri. Podkreślił, że Argentyna zyska 1,7 miliona kilometrów kwadratowych. Stanowisko CLCS uznał też za przyznanie przez ONZ istnienia sporu terytorialnego Argentyny z Wielką Brytanią.

Falklandy

Falklandy

Ta decyzja potwierdza suwerenne prawa Argentyny do Falklandów – strefy ważnej z politycznego, gospodarczego i strategicznego punktu widzenia – podkreśliła szefowa argentyńskiej dyplomacji Susana Malcorra.

Brytyjskie MSZ wyraziło we wtorek opinię, że CLCS “nie ma jurysdykcji nad suwerennością Falklandów”. Rząd Zjednoczonego Królestwa w dalszym ciągu nie ma żadnych wątpliwości w kwestii suwerenności nad Falklandami ani prawa tamtejszych wyspiarzy do decydowania o swojej przyszłości – podkreślono.

Rzeczniczka premiera Davida Camerona powiedziała, że Londyn nie otrzymał jeszcze szczegółów stanowiska CLCS. Dodała, że ta oenzetowska komisja jako organ doradczy wydaje jedynie zalecenia, które nie są prawnie wiążące.

Londyn obiecuje wsparcie brytyjskim firmom prowadzącym poszukiwania złóż ropy naftowej w rejonie Falklandów. Argentyński rząd poinformował w kwietniu ubiegłego roku o podjęciu kroków prawnych przeciwko pięciu firmom, w tym trzem brytyjskim, prowadzącym poszukiwania ropy i gazu pod dnem morskim wokół Falklandów.

Falklandy - mapa

Falklandy od 1833 roku należą do Wielkiej Brytanii. Argentyna nazywa je Malwinami (hiszp. Islas Malvinas) i zgłasza do nich roszczenia. W 1982 roku oba kraje stoczyły o Falklandy krótką wojnę, w której zginęło ok. 900 osób. W 2013 roku ogromna większość mieszkańców Falklandów opowiedziała się w referendum za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: pap, rmf24.pl

Polecane:

Japończycy znaleźli na dnie Pacyfiku cenne i rzadkie surowce
Meksyk - Największa susza od 70 lat objęła obszarem 70% kraju
Japonia - Były pracownik Fukushimy ostrzega, "będzie więcej niekontrolowanych wycieków radioakt...
USA - 300 tys. osób ma problem z wodą z powodu wycieku chemicznego w stanie Wirginia Zachodnia
Za pomocą maszyny rozszczepiającej dwutlenek węgla za pomocą fal ultrafioletowych wyprodukowano nieo...
Rosja - Na jeziorze Bajkał wprowadzono stan wyjątkowy, poziom wody najniższy od 60 lat, w ciągu roku...
Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej, kierowcy pouciekali z samochodów...
Według najnowszych badań, właściciele kotów narażeni mogą być na poważne choroby psychiczne wywołane...
Powstało piwo z probiotykiem, zwiększa odporność organizmu i wspomaga przewód pokarmowy