Do ponad 200 km/h dochodziła prędkość wiatru, towarzysząca cyklonowi Evan w Oceanii. W poniedziałek zaatakował wyspę Fidżi. Turyści schronili się z miejscową ludnością w centrach ewakuacyjnych, a niektórzy dzień wcześniej wyjechali z kraju.

Evan okazał się najpotężniejszym od 20 lat cyklonem, jaki nawiedził Fidżi. Eksperci uważają, że jego siła była analogiczna do huraganów czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

 

Prędkość wiatru przekraczała 200 km/h. Towarzyszyły mu ulewne deszcze o dobowej sumie 200 l/mkw. Żywioł kładł drzewa, niszczył domy o słabej, drewnianej konstrukcji i zrywał linie energetyczne.

Wyspa jak wysypisko

Po jego przejściu na wyspie zapanował chaos. Jeszcze we wtorek nie było tam bieżącej wody i prądu. W najpopularniejszych hotelach nie działała klimatyzacja i baseny. Krajobraz zwłaszcza na wybrzeżu, przypominał wysypisko śmieci.

Żywioł nie zabił ani żadnego mieszkańca wyspy ani turysty. Władze szybko zareagowały na ostrzeżenia meteorologów i nakazały ewakuację w głąb wyspy do schronów.

Mieszkańcy, którzy żyją głównie z turystyki szybko wzięli się za sprzątanie, ponieważ większość z nich żyje z turystyki. Chcą jak najszybciej przywrócić popularne kurorty do ładu. W czyszczeniu pomaga wojsko. Dostarcza sprzętu i siły roboczej. Menadżerowie kurortów mają nadzieję, że najpóźniej za trzy dni uda się usunąć skutki zniszczeń.

Pomoc dla poszkodowanej wyspy zaoferowały Nowa Zelandia i Australia oraz Międzynarodowy Czerwony Krzyż.

Czas na Nową Zelandię

Cyklon idzie teraz na Nową Zelandię. Powinien do niej dotrzeć w najbliższy weekend. Przechodząc nad jej wyspami straci już na sile, ale może przynieść ulewne deszcze i silny wiatr – ostrzegają tamtejsi meteorolodzy.

 

Źródło: Reuters TV, nzherald.co.nz, fijitimes.com, tm

Polecane:

USA i Australia - Burze, ulewne deszcze i zerwane linie energetyczne
Słońce - Ostatnie 32 dni dużej aktywności i wpływ na geomagnetyzm Ziemi [Video]
NASA - Nowy satelita NPP do obrazowania Ziemi jest już na orbicie
USA - Dziecko, które uznane było w ubiegłym roku za pierwszego człowieka całkowicie wyleczonego z HI...
Kair, Egipt - Rośnie przemoc nauczycieli względem uczniów, nauczyciel śmiertelnie pobił 12-letniego ...
Bogota, Kolumbia - Lekarzy wyciągnęli żołnierzowi granat wbity w twarzoczaszkę, operację przeprowadz...
Ziemskie pole magnetyczne będzie badać polski komercyjny satelita "Światowid"
Wkrótce może gwałtownie wzrosnąć aktywność Słońca, za 36 godzin na wprost Ziemi znajdzie się spora p...
Stworzono kontrolowalny przełącznik DNA, regulujący przepływ prądu w cząsteczce