Ratownicy szukają ponad 800 osób uznanych za zaginione w wyniku osunięć ziemi i powodzi, które w piątek w nocy zaskoczyły śpiących mieszkańców południowych Filipin. Z najnowszego bilansu Czerwonego Krzyża wynika, że zginęły ponad 652 osoby. W kostnicach brakuje już miejsca, ratownicy obawiają się wybuchu epidemii.

Powódź  i osunięcia ziemi wywołało przejście nad południem kraju tajfunu Washi.

– Nasze biuro zostało zasypane prośbami o pomoc w znalezieniu rodziców, dzieci i innych krewnych – powiedziała sekretarz generalna Czerwonego Krzyża na Filipinach Gwendolyn Pang, podając najnowszy bilans ofiar.

Najbardziej dotknięte kataklizmem zostały nadmorskie miasta Iligan i Cagayan de Oro, gdzie woda zalewała domy i zaskakiwała śpiących mieszkańców. W Cagayan de Oro odnaleziono 346 ciał, a w Iligan – 206.

W kostnicach brakuje miejsca.

– Potrzebujemy toreb na ciała, ciał jest za wiele. Obawiamy się wybuchu epidemii – powiedział ratownik z Iligan Roland Amarille.

– Lokalne kostnice już nie przyjmują ciał, jest ich zbyt wiele nawet na korytarzach. Pracownicy proszą ludzi, żeby chowali zmarłych od razu – powiedział Amarille. Dodał, że większość ofiar z Iligan to mieszkańcy slumsów.

42-letnia Carmelita Pulosan z Cagayan de Oro opowiadała, że udało się jej przeżyć, ponieważ wraz z rodziną i sąsiadami schronili się na blaszanym dachu. Woda, która zalała miasto, zabrała ich na otwarte morze. Zostali uratowani przez statek towarowy.

Lokalne władze twierdzą, że trzy dni przed nadejściem tajfunu przedstawiciele samorządów i mieszkańcy zostali ostrzeżeni o niebezpieczeństwie.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton zapowiedziała pomoc ofiarom kataklizmu. Chińska ambasada przeznaczy na to 10 tys. dolarów – powiedział przedstawiciel ambasady.

Około 100 tysięcy Filipińczyków straciło dach nad głową i musiało przenieść się do tymczasowych schronisk – podał departament pomocy socjalnej.

Na zachodzie wyspy Mindanao, na której leży Cagayan de Oro porywiste wiatry, osiągające w porywach prędkość ok. 90 km na godz., wyrywały drzewa z korzeniami. Na skutek powodzi wielu mieszkańców zostało pozbawionych prądu, odwołano też część lotów krajowych oraz zawieszono komunikację promową. W Cagayan de Oro ponad 500 tys. osób nie ma dostępu do wody pitnej.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Polecane:

Poziom Missisipi od kilku dni wciąż się podnosi
Japonia - Kolejne trzęsienie ziemi w ciągu 36 godzin, 79 km od Sendai, 94 km od Fukushimy, magnituda...
Hiszpania - Ulewne deszcze na południu kraju, Andaluzja pod wodą
Minęło 100 lat od wyginięcia gołębia wędrownego, którego populacja sięgała 5 miliardów zaledwie 140 ...
USA - Na Uniwersytetu Harvarda stworzono komórki macierzyste, które potrafią wydzielać substancje to...
Brazylia - Pod wodą znalazło się 61 miejscowości na południu kraju, powódź dotknęła 40 tysięcy osób
Samochody napędzane wodą z pomocą pewnego wirusa, to nie fikcja - naukowcy opracowali nanoreaktor na...
Orlando, USA - Najkrwawsza strzelanina w historii kraju, Afgańczyk wtargnął do klubu gejowskiego na ...
Naczynia do gotowania sprzed około 15 tysięcy lat