Nad Filipiny nadciąga silny tajfun Haiyan. Najpotężniejszy, jaki powstał w tym roku na świecie. Prędkość wiatru przekracza w porywach 250 kilometrów na godzinę. Meteorolodzy przewidują, że Haiyan uderzy w piątek we wschodnie wybrzeże wyspy Samar.

Ostrzeżenia przed tajfunem wydano już w ponad 30 filipińskich prowincjach. Tysiące ludzi opuszczają zagrożone regiony, w których już w czwartek zamknięto szkoły i zakłady pracy. Przygotowano wiele ośrodków, w których mieszkańcy znajdą schronienie. Haiyan jest 24. tajfunem, docierającym do Filipin w tym roku. Na jego przewidywanej trasie znajdują się m.in. wyspy Bohol i Cebu.Zjawisko ma przejść nad środkowymi Filipinami w piątek i w sobotę, po czym zapewne skieruje się nad Morze Południowochińskie. Prawdopodobnie nie zagrozi położonej na północ od jego trasy stolicy Filipin – Manili.

„Jesteśmy przerażeni”

Eksperci ostrzegają, że Haiyan sprowadzi nie tylko niebezpiecznie silny wiatr, ale także ulewny deszcz. Może doprowadzić do tzw. powodzi błyskawicznych oraz osunięć ziemi.

Łodzie dostały zakaz wypływania w morze i stoją zabezpieczone na brzegu. Filipińczycy obcinają także zawczasu gałęzie drzew, by zminimalizować szkody, jakie mogłyby poczynić. – Jesteśmy przerażeni. Po listopadowych lub grudniowych tajfunach spodziewamy się najgorszego – przyznała Grace Macion, mieszkanka Sumatry.

Edgardo Chatto, gubernator prowincji Bohol, gdzie w ubiegłym miesiącu trzęsienie ziemi pochłonęło ponad 200 śmiertelnych ofiar i pozbawiło ok. 400 tys. ludzi dachu nad głową, powiedział, że w ewakuacji pomaga tam wojsko i policja. Władze zapewnią ewakuowanym dostęp do pitnej wody i żywności.

Archipelag Tajfunów

W Filipiny rocznie uderza około 20 tajfunów. W 2011 roku tajfun Washi zabił 1 200 ludzi, zaś 300 tysięcy pozbawił dachu nad głową, niszcząc 10 tysięcy domów. Z kolei najsilniejszy dotąd tajfun, jaki nawiedził Filipiny – Bopha – zabił 1 100 ludzi, czyniąc szkody na kwotę ponad miliarda dolarów.

Źródło: ReutersTV, PAP, tvnmeteo

Polecane:

NASA - Prawdopodobnie na Marsie jest woda w postaci płynnej
Piorun to około 1 miliard dżuli i 30 tysięcy stopni Celsjusza
Prawdopodobnie najstarszą gwiazdą we wszechświecie jest gazowy gigant HD 140283 oddalony o 13.2 mld ...
Na Ganimedesie, jednym z księżyców Jowisza znajduje się potężny ocean ze słoną wodą, której może być...
Chile - Ulewne deszcze na pustyni Atakama, która jest najsuchszą pustynią świata, 14 lat opadów w je...
Plainville, USA - Mały samolot uderzył w dwupiętrowy budynek, zginęły 3 osoby
USA - Burza piaskowa nad miastem Texhoma, wiatr dochodził do 90 km/h
Aspen, USA - Puma zaatakowała 5-letnie dziecko, matka wyciągnęła głowę syna z paszczy drapieżnika
Asteroida 2014 JO25 o długości 650 metrów wkrótce zbliży się do Ziemi na odległość 1.8 mln km, poprz...