Udało się potwierdzić to, co naukowcy podejrzewali od dawna. Superszybkie wiatry pochodzące z kwazarów potrafią zahamować rozwój całej galaktyki. W konsekwencji nie powstają nowe gwiazdy.

Kwazar

Teleskop amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przeznaczony do obserwacji wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego (NuSTAR) i satelita naukowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) służący do obserwacji Wszechświata w ultrafiolecie i promieniowaniu rentgenowskim zbadały bliską nam czarną dziurę – kwazara PDS 456. Obserwacje umożliwiły astronomom przełomowe odkrycie.

Wściekłe wiatry

Otóż dzikie wiatry z supermasywnych czarnych dziur wieją we wszystkich kierunkach. Ta obserwacja umożliwia pomiar ich siły i dowodzi tego, co astronomowie podejrzewali od dawna. Wiatry są wystarczająco silne, żeby zahamować zdolność galaktyki do produkcji nowych gwiazd.

– Teraz wiemy, że wiatry kwazarów znacząco przyczyniają się do utraty masy w galaktyce, wypędzając dostawy gazu, który jest paliwem dla formowania się gwiazd – tłumaczy główny autor badania Emanuele Nardini z Uniwersytetu Keele w Anglii.

Astronomowie nazywają te wiatry „wściekłymi”. Są w stanie przeszyć galaktyki z prędkością do jednej trzeciej prędkości światła i mogą nieść więcej energii niż bilion Słońc.

Polecane:

Filipiny - Tajfun kategorii 4 Songda zbliża się do wyspy Luzon
Trąby powietrzne w okolicach Australii [Video]
Jednostki marynarki wojennej USA, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii płyną na Bliski Wschód
Brytyjskie domy zasilane będą w energię elektryczną prosto z islandzkich wulkanów
Indonezja - Duża erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze, gruba warstwa popiołów pokryła część gospodar...
Korea Południowa - Prawie 100 aut zderzyło się w gęstej mgle pod Seulem
Odkryto wyjątkowo dużą czarną dziurę i super jasny kwazar w odległości 12.8 mld lat świetlnych od Zi...
Bukareszt, Rumunia - Potężny wybuch w klubie nocnym, co najmniej 26 ofiar i 88 osób rannych, prawdop...
Stworzono raport dotyczący 171 krajów, określający poziom ryzyka wystąpienia katastrof naturalnych, ...