Przez Francję przetoczyły się dwa tornada. Pierwsze zaatakowało w niedzielę rano w departamencie Wandea w zachodniej Francji. Drugie po południu w zupełnie innym miejscu – niedaleko Marsylii. Łącznie rannych jest 25 osób, zniszczeniu uległo kilkaset budynków.

Pierwsze tornado utworzyło się w departamencie Wandea, gdzie od samego rana obowiązywał pomarańczowy alert pogodowy. Najpierw mieszkańcy zmagali się z ulewnym deszczem, a potem silnym wiatrem. Jak donoszą lokalnej prasie świadkowie, w pewnym momencie utworzyło się mini tornado, które zniszczyło na swojej trasie kilkaset domów w miejscowości Saint-Hilaire-le-Vouhis, w południowej części departamentu. Na szczęście nikt nie został ranny

 

Wir niedaleko Marsylii

Około godziny 16:15 czasu lokalnego w departamencie Delta Rodanu w południowo-wschodniej Francji przeszło kolejne, o wiele silniejsze tornado. Uformowało się w handlowej dzielnicy Marsylii Plan de Campagne. W ciągu zaledwie 10 minut przyniosło zniszczenia na 20 hektarach.

– To było niesamowite. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Najpierw zaczęło padać, a potem bardzo mocno wiać. Nagle zobaczyliśmy, jak niektóre samochody miotane są przez podmuchy z miejsca na miejsce. Wszystko dookoła latało, to było jak trzęsienie ziemi – mówili świadkowie wydarzenia.

W wyniku przejścia żywiołu 25 osób zostało rannych. 10 przewieziono do szpitala. Tornado gięło dachy i szyldy sklepów. Zniszczyło też miejscowy cyrk. W akcji ratowniczej brało udział 112 strażaków.

Poniższe filmy pochodzą od Internautów, którzy widzieli żywioł na własne oczy:

Źródło: ENEX, knack.be, liberation.fr, lci.tf1.fr, tm

Polecane:

Indonezja - Silne i płytkie trzęsienie ziemi, magnituda 7.0
Meksyk - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 stopnia w skali Richtera
Chile i Peru - Ocean bardzo niespokojny, fale o wysokości 7 metrów porywają ludzi i samochody
USA - Na północy wystąpiły duże opady śniegu, w kilku miastach padł rekord opadów
Morze Kaspijskie, Azerbejdżan - Eksplozja gazociągu i pożar platformy wiertniczej na morzu, zginęły ...
Dziś Wielka Brytania głosuje, czy chce wyjść z Unii Europejskiej, czy w niej pozostać
Malowanie oczu na zadach afrykańskiego bydła ma zapobiec atakom lwów, a tym samym zabijaniu ich w od...
Tlenek tytanu, który jest popularnym dodatkiem do żywności, upośledza funkcje jelita cienkiego
Francja - Poprzez "wstrząs" uświadamiają pieszym zagrożenia wynikające z przechodzenia prz...