Słyszycie czasami tajemnicze „głosy znikąd”? Nie wpadajcie w panikę, to nie duchy – tłumaczą naukowcy z francuskiego Państwowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych (INSERM). Rozszyfrowali oni zagadkę tego naturalnego zjawiska.

Ekipa neurologów z INSERM w Lyonie i Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Grenoble zidentyfikowała rejon mózgu, który wytwarza „głosy znikąd” – chodzi o tę samą jego część, która pracuje w czasie cichego czytania. Choć nie otwieramy ust, możemy wtedy często słyszeć wypowiadane przez nas słowa i zdania.

Badacze podkreślają, że w ten sam sposób mózg potrafi „wyprodukować” inne głosy – np. osób, które znamy lub znaliśmy, a nawet nieznane nam głosy, które są wypadkową różnych dźwięków zapisanych w naszej pamięci. Mogą one wypowiadać nasze myśli lub wyrażać podświadome odczucia.

Nasz mózg potrafi wytwarzać głosy z niczego – tłumaczy prof. Jean-Philippe Lachaux z INSERM, szef ekipy francuskich ekspertów. Ich badania opublikowane zostały w renomowanym „The Journal of Neuroscience”. Według profesora zdolność ta pojawia się w momencie, kiedy dzieci uczą się czytać – głośno, a później cicho – i z czasem staje się coraz większa.

Szansa dla chorych na depresję

Odkrycie to może pomóc m.in. w leczeniu ciężkich depresji spowodowanych tzw. kłębieniem się czarnych myśli i „głosów znikąd” o pesymistycznym zabarwieniu. Wystarczy prawdopodobnie lekko „uśpić” część mózgu, która je wytwarza. Najprostsza, wstępna terapia będzie polegała jednak po prostu na wyjaśnieniu pacjentom, skąd pochodzą „glosy znikąd”.

Dzięki naszym badaniom będziemy mogli pokazać pacjentom, co dzieje się w ich mózgu. Ułatwi im to zdystansowanie się od tego zjawiska i przejęcie kontroli nad swymi myślami – tłumaczy Lachaux.

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Pojawiło się bardzo wiele wstrząsów w pobliżu Haiti i Wysp Dziewiczych
USA - Delfin-żołnierz, czyli jeden z najbardziej tajnych programów militarnych
Czechy - Przygotowują się na epidemię świńskiej grypy A/H1N1, 8 osób już zmarło, 55 przebywa w szpit...
Francja - Zaczynają wojnę z producentami sprzętu, który może być tak zrobiony lub zaprogramowany, że...
Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek i układanie pasjansa nie wystarczy, żeby na starość zachow...
UK - Najpiękniejsze zdjęcia Kosmosu według Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich
Jowisz - Najnowsze badania sugerują, że Wielka Czerwona Plama jest ogromnym źródłem energii, podgrze...
USA - Student zszedł ze szlaku w parku Yellowstone i wpadł do gorącej wody, w ciągu nocy ciało rozpu...
Karnataka, Indie - Odkryto nowy gatunek pająka, ma ciekawy kształt