Francji coraz bardziej grozi katastrofa atomowa porównywalna z Fukushimą. Alarmują o tym w liście protestacyjnym do prezydenta François Hollande’a nadsekwańskie organizacje ekologiczne i kilkadziesiąt alzackich samorządów lokalnych.

Najstarsza francuska elektrowni atomowej w Fessenheim w Alzacji /Patrick Seeger /PAP

Autorzy listu, którzy powołują się na nowe badania niezależnych ekspertów, żądają natychmiastowego zamknięcia najstarszej francuskiej elektrowni atomowej w Fessenheim w Alzacji. Według specjalistów, ponad 30-letnia siłownia nie wytrzyma nie tylko potencjalnego trzęsienia ziemi średniej siły, ale nawet dużej powodzi. Ostrzegają Hollande’a, że może przejść do historii jako “prezydent katastrofy”, która dotknie dużą część Europy – od Szwajcarii do Morza Północnego.

“To bomba z opóźnionym zapłonem”

Już w marcu tego roku odbyła się w Alzacji międzynarodowa demonstracja przeciwko “bombie atomowej z opóźnionym zapłonem” – bo tak nazywana jest przez ekologów najstarsza francuska elektrownia atomowa w Fessenheim, której zamknięcia żąda nie tylko część Francuzów, ale również Niemcy i Szwajcarzy. Ta wybudowana w 1977 roku elektrownia budzi coraz więcej obaw. Eksperci odkryli bowiem, że ryzyko trzęsienia ziemi w rejonie Fessenheim jest większe, niż wcześniej przypuszczano. Jej zamknięcia żądają władze Alzacji oraz miast, które znajdują się w pobliżu – nie tylko we Francji, ale również właśnie w Niemczech i Szwajcarii. W marcowej demonstracji w Fessenheim – oprócz ekologów i organizacji społecznych z trzech krajów – wzięli udział sami pracownicy elektrowni, którzy coraz bardziej boją się w niej pracować.

Hollande zwleka ze spełnieniem obietnicy

Prezydent Francois Hollande zapowiedział w czasie kampanii wyborczej, że jeżeli dojdzie do władzy, to najstarsza francuska elektrownia jądrowa zostanie zamknięta. Ekolodzy alarmują jednak, że za bardzo z tym zwleka. Tym bardziej, że po ostatniej serii napraw w elektrowni w Fessenheim – która kosztowała blisko ćwierć miliarda euro i z powodu której jeden z reaktorów nie funkcjonował prawie przez rok – rząd uznał, że poziom bezpieczeństwa w tej siłowni jest na razie “generalnie zadowalający”.

[wp_geo_map]

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

USA - Nietypowa budowla, dom wytrzymujący huragany do 800 km/h
Iran - 306 ofiar trzęsienia ziemi, ponad 3000 rannych i tysiące zniszczonych domów
Arktyka - Coraz więcej śmieci na dnie arktycznych oceanów, głównie plastikowe torby wyrzucane ze sta...
Rekordy ciepła w Azji, upały na Syberii, w Norylsku dzienne temperatury wynosiły nawet 32 st.C.
Peru - Wulkan Ubinas obudził się po sześciu latach
Rosja - Powódź na zachodzie Syberii, pod wodą znalazło około 1500 domów i ponad 1800 posesji
Francja - Mutacja genetyczna trafiła na stoły, stworzona przez naukowców krzyżówka owcy z fluorescen...
Francja - Potężna nawałnica przeszła przez południowo-zachodnią część kraju, 70 tysięcy osób bez prą...
Schönsee, Niemcy - Z wybiegu w parku dzikich zwierząt uciekły dwa lwy, ewakuowano turystów