Przez ponad 20 000 lat jaskinia Chauvet była kompletnie odizolowana od reszty świata w wyniku przysłonięcia olbrzymim blokiem skalnym. Jej wnętrze, przypominające wielkością boisko do gry w piłkę nożną, przedstawia zachwycające malowidła, pochodzące z epoki lodowcowej i prezentujące prehistoryczne ssaki olbrzymich rozmiarów. 

Chauvethorses

Odkryta w 1994 roku, wzbudziła olbrzymie zdziwienie naukowców, którzy napotkali w niej setki bezcennych malowideł, stanowiących przykład spektakularnej sztuki, sięgającej korzeniami 30 000 lat wstecz (czyli dwa razy więcej niż znane nam dotychczas malowidła naskalne). Jaskinia Chauvet przenosi nas zatem do czasów, w których neandertalczycy zamieszkiwali jeszcze ziemię, a prehistoryczne niedźwiedzie, mamuty i lwy stanowiły dominującą populację w Europie.

Od momentu odkrycia jaskini, zaledwie kilka osób miało do niej dostęp. Wspaniałe wnętrze, jakie skrywa jaskinia, pozostawało tajemnicą dopóki Werner Herzog nie sfilmował go w wersji 3D. Odsłonił tym samym przed naszymi oczami niezwykłe piękno i urok jednego z najbardziej niesamowitych i inspirujących miejsc na Ziemi.

Jaskinia zapomnianych marzeń to niezwykła, poruszająca filmowa podróż w przeszłość – w głąb ludzkiej kultury i tradycji. Werner Herzog łączy tu talent reżysera, odkrywcy i poetyckiego filozofa, przedstawiając najstarsze odkryte dotąd obrazy stworzone przez człowieka. 

Źródło: video.anyfiles.pl

 

Polecane:

Islandia - W listopadzie zarejestrowano 1300 wstrząsów w pobliżu wulkanu Katla
NASA - Zaginęły pierwsze kamienie z Księżyca, leżą na wysypiskach i u złodziei
Włochy - Temperatury na Sycylii osiągnęły 30 st.C. w połowie października
USA - Naukowcy umieścili cyjanek cynku w komorze pod ogromnym ciśnieniem i uzyskali materiał, który ...
Polska - Podsumowanie Dnia Teledetekcji w Warszawie, nad którym mieliśmy patronat medialny
Bułgaria - Spadło 30 cm śniegu, tysiące gospodarstw bez prądu, sparaliżowany transport
Badania przeprowadzone przez ekspertów z Bostonu wskazują, że rocznie smog zabija 5 mln ludzi z czeg...
USA - W kilkunastu miastach zanotowano zimowy rekord ciepła już drugi raz z rzędu
W Wielkim Zderzaczu Hadronów zaobserwowano wyjątkowo liczną grupę cząstek