Po najcieplejszym lecie XXI wieku komary tygrysie opanowały już prawie cały kraj. Z Francuskiej Riwiery dotarły nawet do okolic Strasburga, gdzie rozpoczęto akcje masowego rozpylania środków owadobójczych na ulicach.

Komar tygrysi

W czasie nocnego rozpylania mieszkańcy proszeni są o zamykanie okien. Zakazane zostanie również na kilka dni spożywanie warzyw z przydomowych ogródków. Władze mają jednak dylemat, bo większość ekspertów twierdzi, że zbyt częste rozpylanie środków owadobójczych mogą sprawić, że komary tygrysie się na nie uodpornią. Z drugiej strony jest to konieczne, bo owady te mogą przenosić groźne choroby tropikalne, takie jak denga i Gorączka Zachodniego Nilu. Prawdopodobnie są też w stanie rozprzestrzeniać wirusowe zapalenie mózgu.

Francuskie Ministerstwo Zdrowia apeluje do mieszkańców o zachowanie nadzwyczajnej ostrożności i zgłaszanie się do lekarzy w razie nagłej gorączki. Obywatele nie powinni też zostawiać na zewnątrz naczyń z wodą, w których mogą rozwijać się larwy komarów tygrysich.

Naukowcy mają nadzieje, że zima na północnym wschodzie Francji będzie w tym roku na tyle sroga, że te groźne tropikalne owady jej nie przetrwają. Na Francuskiej Riwierze natomiast walka wydaje się być już przegrana. Specjaliści obawiają się, że komary tygrysie zadomowiły się tam na stałe. Mieszkańcy i turyści Riwiery będą więc musieli się przyzwyczaić do codziennego zagrożenia.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Dziś o 15:30 przeleci obok Ziemi planetoida 2011 MD o wielkości 9-45 m, w odległości zaledwie 12 000...
Kamczatka, Rosja - Zaczął dymić wulkan Szywiełucz, który jest największy w tym rejonie
Bardzo duża aktywność Słońca i nadal wzrasta, może wystąpić rozbłysk klasy X
W Dubaju rusza szczyt na którym delegacje ze 193 państw zdecydują o nowych regulacjach internetu
Europa - Rozpoczęto układanie 450 km kabla przez Bałtyk, połączy Szwecję z krajami bałtyckimi, moc 7...
Polska - Silny wstrząs sejsmiczny 20 kilometrów od Bełchatowa, magnituda 4.2
Chiny - Katastrofa w Shenzhen, osuwająca się ziemia zniszczyła 33 budynki, dziesiątki zabitych [Aktu...
Fala upałów w Izraelu, temperatura w cieniu sięga 47 st.C., w poniedziałek temperatura może osiągnąć...
Alsgarde, Dania - Pierwszy przypadek, gdy wirus ptasiej grypy H5N8 zaatakował gęsi hodowlane