Pszczoły w północno-wschodniej Francji od sierpnia produkują miód w tajemniczych kolorach. Niebieski i zielony. Hodowcy zaniepokojeni zjawiskiem wszczęli śledztwo w tej sprawie. Jego wyniki są zaskakujące.

Produkcja niebieskiego miodu ma miejsce w okolicy miasta Ribeauville w Alzacji. Pszczelarze od jakiegoś czasu widzieli, że pszczoły znoszą do uli substancję o dziwnym kolorze. Nie spodziewali się jednak, że poskutkuje ona niebieskawym kolorem miodu.Pszczoły lubią draże

Producenci wszczęli śledztwo w sprawie kolorowego miodu. Okazało się, że pochodzi z resztek popularnych czekoladowych draży w kolorowych skorupkach.

Nie oznacza to oczywiście, że pszczoły latają po całym regionie w poszukiwaniu kolorowych czekoladowych kulek. Po prostu resztki draży leżały w kontenerach, czekając na utylizację, w biogazowni położonej cztery kilometry od Ribeauville.

Producent draży odmówił komentarza w tej sprawie, ale spółka obsługująca biogazownię – Agrivalor, zareagowała natychmiast. – Szybko wprowadziliśmy procedurę, która powstrzymała pszczoły od podkradania resztek czekolady. Zamiast w kontenerach, odpadki trzymamy teraz w zadaszonym korytarzu, do którego pszczoły nie są w stanie wlecieć – mówi Philippe Meinrad, kierownik Agrivalor.

„To nie miód!”

To jednak nie koniec problemu pszczelarzy. – Niebieska lepka ciecz może i smakuje jak miód, ale na tym jej podobieństwo się kończy. To nie jest miód i to się nie sprzeda – uważa Alain Frieh, przewodniczący związku francuskich pszczelarzy.

A miodu we Francji jest w tym roku jak na lekarstwo. Sroga miniona zima spowodowała dużą śmiertelność wśród pszczół i tym samym mniej złocistej masy na rynku.

Francja jest jednym z największych producentów miodu w Unii Europejskiej. Rocznie wytwarza około 18 tys. ton miodu.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Belgowie i Holendrzy mają duży problem z owadami
Jednak ujawniono informacje na temat bardzo groźnych dla człowieka mutacji wirusa grypy H5N1
Chiny - Chcą wybudować najwyższy budynek świata w 3 miesiące, ma mieć 838 metrów wysokości
UK - Program "Tempora" podsłuchuje Europę, Bruksela chce wyjaśnień
Antarktyda - Pod powierzchnią lodu może znajdować się warstwa żelaznych meteorytów
Wielka Brytania - Największa na świecie morska farma wiatrowa pochłonie sześć miliardów funtów, zbud...
Prawie co setna osoba na Ziemi posiada dziurkę przy uchu, w Afryce nawet 1 na 10 osób ma ową dziurkę...
USA - Wyciekły bardzo osobiste dane 250 milionów Amerykanów z wyjątkowo źle zabezpieczonego serwera ...
Chiny wyślą w przestrzeń pojemnik z ziemniakami, nasionami rzodkiewnika pospolitego i jajami jedwabn...