W szpitalu w Lille zmarł mężczyzna zarażony nowym szczepem koronawirusa podobnego do SARS. To pierwsza śmiertelna ofiara wirusa we Francji, a 23. – potwierdzona przez WHO – na świecie.

Hospitalizowany w kwietniu 65-letni mężczyzna był zarażony nowym szczepem koronawirusa. Nieco wcześniej wrócił z podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sąsiadujących z Arabią Saudyjską. To właśnie w tym regionie odnotowano jak dotychczas najwięcej zachorowań.

Drugi chory

W tym samym szpitalu w Lille, izolowany na oddziale intensywnej terapii, leży drugi pacjent zarażony wirusem. Jest w stanie krytycznym. Jak się okazało, mężczyzna zaraził się od pierwszego pacjenta chorego na wirusa. Obaj leżeli na tej samej sali, zanim u 65-latka nie zdiagnozowano nowego wirusa.

Gorszy od SARS

Nowy szczep koronawirusa (nCoV) jest podobny do wirusa SARS, który w 2003 r. spowodował epidemię w 27 państwach i spowodował śmierć niemal 800 osób. Wtedy śmiertelność wynosiła ok. 10 proc. W przypadku NCoV jest dużo gorzej.

Wirus zidentyfikowano we wrześniu 2012 r. Najwięcej zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej i Jordanii, a w Europie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

NCoV atakuje system oddychania. Podobnie jak słynny SARS, wywołuje ciężkie zapalenie płuc. Jest jednak groźniejszy, ponieważ powoduje także ostrą niewydolność nerek.

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

Bałkany - Największa od 40 lat susza spowodowała problemy w przemyśle energetycznym
Europa - Nawałnice na starym kontynencie, śnieg, grad i lawiny błotne
USA - Duża planetoida z roju Taurydów rozświetliła niebo nad południowym zachodzie Ameryki
Bośnia i Hercegowina - Po niewielkim trzęsieniu ziemi w kopalni węgla uwięzionych zostało 34 górnikó...
USA - 82 ze 117 elektrowni jądrowych nie ma wystarczających środków, aby bezpiecznie i zgodnie z prz...
Iran - Temperatura odczuwalna osiągnęła 74 st.C.
Pomimo upływu dwudziestu lat od zakończenia produkcji, czarno - białe telewizory są wciąż popularne ...
Wyjątkowa rzadkość o tej porze roku, huragan nad Atlantykiem
Jasne światło przez 10 minut w nocy skutecznie zakłóca rytm dobowy komarów, przez kilka godzin stają...