Po raz pierwszy na świecie zastawka aorty została całkowicie wymieniona metodą endoskopową – bez otwierania klatki piersiowej – przez francuskich specjalistów. Tak zwane techniki małoinwazyjne stosowano dotąd tylko do wprowadzenia do organizmu pacjenta nowej zastawki, ale nie udawało się jednocześnie całkowicie usunąć zastawki wadliwej.

Osiągnięcia tego dokonali specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Saint-Etienne, którzy zrobili zaledwie kilkumilimetrowe nacięcia klatki piersiowej i wprowadzili przez nie do ciała pacjenta światłowód oraz chirurgiczne instrumenty, a następnie nową zastawkę.

Francuski kardiochirurg Marco Vola – twórca nowatorskiej metody, która opisana została w specjalistycznym piśmie „Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery” – podkreśla, że nigdy przedtem nie udało się jednocześnie usunąć wadliwej zastawki, co łączyło się często z ryzykiem komplikacji. Dokonane zostało to po raz pierwszy w Saint-Etienne.

Marco Vola ujawnił, że po pierwszej nowatorskiej operacji tego typu, której poddany został 82-letni mężczyzna, przeprowadzono już cztery następne zabiegi tego typu. Utrzymywane to było jednak w tajemnicy, by upewnić się, że stan pacjenta poprawia się i że można mówić o pełnym sukcesie. Francuski kardiochirurg twierdzi, że metoda ta może zostać szybko rozpowszechniona, choć wymaga niezwykłej precyzji i specjalnie przeszkolonych ekip. Według niego, mogą z niej jednak korzystać tylko pacjenci, których uwarunkowania anatomiczne umożliwiają tego typu interwencje.

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Na pustyni w Mongolii znaleziono 15 młodych dinozaurów w gnieździe
W grupy płazińców, naukowcy zaobserwowali niemal nieograniczone umiejętności regeneracji, prawie nie...
Europa - ESA utraciła łączność z bardzo ważnym satelitą Envisat do monitorowania lądów, oceanów, pok...
Szminki i błyszczyki zawierają szkodliwe związki chemiczne, prowadzące do poważnych chorób nowotworo...
Rosja - 35 lat temu człowiek przeżył uderzenie wiązki protonów, która przeszła przez mózg, akcelerat...
W niedziele w największych metropoliach świata odbyły się wielotysięczne demonstracje na rzecz ochro...
Sonda New Horizons po dziewięciu latach i przebyciu 5 mld km rozpoczęła pierwszy etap zbliżania się ...
Unia Europejska - W tym roku nie zostanie zlikwidowany roaming, operatorzy komórkowi zbyt mało jeszc...
Rumunia - Wiele gospodarstw domowych znalazło się pod wodą, intensywnie pada od czterech dni