Po raz pierwszy na świecie zastawka aorty została całkowicie wymieniona metodą endoskopową – bez otwierania klatki piersiowej – przez francuskich specjalistów. Tak zwane techniki małoinwazyjne stosowano dotąd tylko do wprowadzenia do organizmu pacjenta nowej zastawki, ale nie udawało się jednocześnie całkowicie usunąć zastawki wadliwej.

Osiągnięcia tego dokonali specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Saint-Etienne, którzy zrobili zaledwie kilkumilimetrowe nacięcia klatki piersiowej i wprowadzili przez nie do ciała pacjenta światłowód oraz chirurgiczne instrumenty, a następnie nową zastawkę.

Francuski kardiochirurg Marco Vola – twórca nowatorskiej metody, która opisana została w specjalistycznym piśmie „Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery” – podkreśla, że nigdy przedtem nie udało się jednocześnie usunąć wadliwej zastawki, co łączyło się często z ryzykiem komplikacji. Dokonane zostało to po raz pierwszy w Saint-Etienne.

Marco Vola ujawnił, że po pierwszej nowatorskiej operacji tego typu, której poddany został 82-letni mężczyzna, przeprowadzono już cztery następne zabiegi tego typu. Utrzymywane to było jednak w tajemnicy, by upewnić się, że stan pacjenta poprawia się i że można mówić o pełnym sukcesie. Francuski kardiochirurg twierdzi, że metoda ta może zostać szybko rozpowszechniona, choć wymaga niezwykłej precyzji i specjalnie przeszkolonych ekip. Według niego, mogą z niej jednak korzystać tylko pacjenci, których uwarunkowania anatomiczne umożliwiają tego typu interwencje.

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Szwecja - Odkryto nowy gatunek ryb, lirowca siatkowego
Czechy - Od dziś marihuana jest już lekiem, nie jest zakazana
Chiny - Statek Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie poleciał na orbitę
Polowania na ryby przez pająki zdarzają się o wiele częściej, niż można byłoby się spodziewać
Z powodu przesuwania się kontynentu, trzeba skorygować o 1 metr współrzędne geograficzne Australii
Polska - "Bliski kuzyn" smacznych i zdrowych grzybów mun rośnie w naszym kraju, nazywa się...
Islandia - Zatrzęsła się zachodnia część kaldery wulkanu Katla i południowa wulkanu Bárðarbunga, nie...
Trzęsie się Islandia, 7 wstrząsów w 18 godzin, w Yellowstone w ciągu 10 dni wystąpiło 326 wstrząsów ...
Hiszpania - Brytyjscy turyści w hotelach udają zatrucie pokarmowe, żeby wymusić darmowy pobyt