Po raz pierwszy na świecie zastawka aorty została całkowicie wymieniona metodą endoskopową – bez otwierania klatki piersiowej – przez francuskich specjalistów. Tak zwane techniki małoinwazyjne stosowano dotąd tylko do wprowadzenia do organizmu pacjenta nowej zastawki, ale nie udawało się jednocześnie całkowicie usunąć zastawki wadliwej.

Osiągnięcia tego dokonali specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Saint-Etienne, którzy zrobili zaledwie kilkumilimetrowe nacięcia klatki piersiowej i wprowadzili przez nie do ciała pacjenta światłowód oraz chirurgiczne instrumenty, a następnie nową zastawkę.

Francuski kardiochirurg Marco Vola – twórca nowatorskiej metody, która opisana została w specjalistycznym piśmie “Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery” – podkreśla, że nigdy przedtem nie udało się jednocześnie usunąć wadliwej zastawki, co łączyło się często z ryzykiem komplikacji. Dokonane zostało to po raz pierwszy w Saint-Etienne.

Marco Vola ujawnił, że po pierwszej nowatorskiej operacji tego typu, której poddany został 82-letni mężczyzna, przeprowadzono już cztery następne zabiegi tego typu. Utrzymywane to było jednak w tajemnicy, by upewnić się, że stan pacjenta poprawia się i że można mówić o pełnym sukcesie. Francuski kardiochirurg twierdzi, że metoda ta może zostać szybko rozpowszechniona, choć wymaga niezwykłej precyzji i specjalnie przeszkolonych ekip. Według niego, mogą z niej jednak korzystać tylko pacjenci, których uwarunkowania anatomiczne umożliwiają tego typu interwencje.

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Dziś w nocy na niebie zobaczymy deszcz Perseidów, od 30-40 na godzinę
Super gęsta planeta obok pulsara na krańcu naszej galktyki
Dunaj wysycha, najniższy poziom wody od 60 lat, zablokowana żegluga śródlądowa
Prawdopodobnie będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera, beksaroten wypłukuje z mózgu szkodliwe ...
UK - Rośnie zagrożenie zatruciem przez odporne na antybiotyki szczepy bakterii e-coli
Zimą rodzi się więcej leworęcznych chłopców niż dziewczynek, analizę przeprowadzono w Austrii i Niem...
Wielka Brytania - Tak bardzo kochali swojego psa, że postanowili go sklonować 12 dni po jego śmierci
Na podstawie obrazu widma promieniowania pochodzącego od gwiazdy van Maanena, już 100 lat temu można...
Młoda Brytyjka chora na rzadką odmianę raka została zamrożona tuż przed śmiercią, koszt zachowania c...