Francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia NCoV. Odkryty niedawno koronawirus wywołuje podobnie jak SARS ciężkie zapalenie płuc, ale jest od niego dużo groźniejszy.

Hospitalizowany w kwietniu mężczyzna jest zakażony nowym szczepem koronawirusa – poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Chory niedawno wrócił z podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sąsiadujących z Arabią Saudyjską. To właśnie w tym regionie odnotowano jak dotychczas najwięcej zachorowań.

Pacjent obecnie leży izolowany na oddziale intensywnej terapii. Identyfikacja źródła zakażenia może zająć dużo czasu. Władze poszukują wszystkich, którzy mieli kontakt z pacjentem. Jest to jak do tej pory jedyny potwierdzony przypadek zakażenia nCoV we Francji.

 

Gorszy od SARS

Nowy szczep koronawirusa (nCoV) jest podobny do wirusa SARS, który w 2003 r. spowodował epidemię w 27 państwach i spowodował śmierć niemal 800 osób. Wtedy śmiertelność wynosiła ok. 10 proc. W przypadku NCoV jest dużo gorzej – na 31 potwierdzonych przypadków infekcji zmarło aż 18 osób.

Wirus zidentyfikowano we wrześniu 2012 r. Najwięcej zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej i Jordanii, a w Europie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

NCoV atakuje system oddychania. Podobnie jak słynny SARS, wywołuje ciężkie zapalenie płuc. Jest jednak groźniejszy, ponieważ powoduje także ostrą niewydolność nerek.

 

Źródło: CNN, tvn24.pl

Polecane:

Jutro nastąpi całkowite zaćmienie księżyca
Słońce - Ostatnie 32 dni dużej aktywności i wpływ na geomagnetyzm Ziemi [Video]
Kenia - Znaleziono martwego nosorożca białego północnego, pozostało już tylko sześć osobników na świ...
Na dnie Morza Barentsa odkryto ogromne kratery z których uwalniają się bąble metanu, podobne zjawisk...
Już niedługo opalanie stanie się bezpieczniejsze, nowy preparat zabezpieczy nas przed skutkami promi...
Hakerzy zdalnie przejęli hamulce w samochodzie Tesla Model S
Flawonole z kakao pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy
USA - Ogromny zbiornik rozpuszczonego węgla 350 km pod zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych, posia...
Sulawesi, Indonezja - Siedmiometrowy pyton siatkowy zjadł 25-letniego mężczyznę, który szedł do prac...