Francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy w tym kraju przypadek zakażenia NCoV. Odkryty niedawno koronawirus wywołuje podobnie jak SARS ciężkie zapalenie płuc, ale jest od niego dużo groźniejszy.

Hospitalizowany w kwietniu mężczyzna jest zakażony nowym szczepem koronawirusa – poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Chory niedawno wrócił z podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sąsiadujących z Arabią Saudyjską. To właśnie w tym regionie odnotowano jak dotychczas najwięcej zachorowań.

Pacjent obecnie leży izolowany na oddziale intensywnej terapii. Identyfikacja źródła zakażenia może zająć dużo czasu. Władze poszukują wszystkich, którzy mieli kontakt z pacjentem. Jest to jak do tej pory jedyny potwierdzony przypadek zakażenia nCoV we Francji.

 

Gorszy od SARS

Nowy szczep koronawirusa (nCoV) jest podobny do wirusa SARS, który w 2003 r. spowodował epidemię w 27 państwach i spowodował śmierć niemal 800 osób. Wtedy śmiertelność wynosiła ok. 10 proc. W przypadku NCoV jest dużo gorzej – na 31 potwierdzonych przypadków infekcji zmarło aż 18 osób.

Wirus zidentyfikowano we wrześniu 2012 r. Najwięcej zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej i Jordanii, a w Europie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

NCoV atakuje system oddychania. Podobnie jak słynny SARS, wywołuje ciężkie zapalenie płuc. Jest jednak groźniejszy, ponieważ powoduje także ostrą niewydolność nerek.

 

Źródło: CNN, tvn24.pl

Polecane:

Japonia: biała chmura nad elektrownią Fukushima i silne wstrząsy w Tokio
Europa - Kolejny satelita Galileo czeka na start
UK - Nadmiar energii ze źródeł odnawialnych będzie magazynowany w formie skroplonego powietrza
Kurczą się składniki odżywcze w oceanach, odpowiedzialne za to są mikroorganizmy żyjące na największ...
Rosja - Największa powódź od 120 lat, zniszczonych 66 mostów i 530 km dróg, zalanych 121 miejscowośc...
Rosja - Miliarder rusza z projektem "Avatar", do 2045 roku chce zrobić nośnik dla świadomo...
Gwinea - Wozili w taksówce krewnego, który zmarł przez wirus Ebola
Chiny - Rozpędzona ciężarówka z piaskiem z ogromną prędkością zmiotła z powierzchni ziemi kilka domó...
Lünen, Niemcy - 15-letni uczeń zaatakował nożem 14-latka, ponieważ tamten rzucił prowokujące spojrze...