Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka też Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

 

W ośmiu regionach Francji ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Najbardziej zagrożone są tereny położone nad Atlantykiem. W kilku rejonach ewakuowano tam mieszkańców. Wdzierająca się do domów woda spowodowała liczne straty. Niektórzy stracili cały dobytek. Około sześćdziesięciu dróg krajowych jest nieprzejezdnych, nie kursują też niektóre pociągi.

„Jeszcze metr i będziemy musieli uciekać”

W Tuluzie poziom rzeki Garonny podniósł się do tego stopnia, że istnieje zagrożenie zalania stadionu piłkarskiego. Z tego powodu odwołany został mecz drużyn francuskiej ekstraklasy. – Leje ciągle od trzech dni, dzień i noc. Garonna ciągle się podnosi, jeszcze metr i będziemy musieli uciekać – opisuje sytuacje mieszkaniec miejscowości Saint-Béat. – Niektórzy moi przyjaciele stracili wszystko. Ich domy i sklepy są zniszczone – dodał.

Ulewy i wichury nękają Brytyjczyków

Z wodą od kilku tygodni zmagają się też mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ogłoszono tam już ponad sto alarmów powodziowych i 10 ostrzeżeń przeciwpowodziowych. Ulewne deszcze i wichury przynoszą ogromne zniszczenia przede wszystkim w Anglii.

Najtrudniejsza sytuacja jest teraz na południowym zachodzie kraju. Na kłopoty przygotowuje się hrabstwo Somerset. Meteorolodzy przewidują, że tylko w niedzielę spadnie tam spaść około 20 l deszczu na metr kwadratowy, a grunt już jest mocno nasiąknięty po wcześniejszych opadach. Mieszkańcy zabezpieczają swoje domy przed zalaniem.

 

Źródło: ENEX, tm

Polecane:

Heredia, Kostaryka - Zalane wioski, ponad tysiąc ewakuowanych
USA - Oko Isaaca u bram Nowego Orleanu, huragan wkracza na ląd
Pakistan - Wtorkowe trzęsienie ziemi zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową
Francja - Ślina wielkich waranów z Komodo jest lepsza od morfiny, trzymetrowe jaszczurki znieczulają...
USA - Wkrótce wir polarny spowoduje bardzo duży spadek temperatury na równinach u stóp Appalachów
Afryka - Podczas wzrostu mocy burzy geomagnetycznej występują ogniska intensywnego parowania [Video]
Teksas, USA - Tornada i grad wielkości pomarańczy, jedna osoba zginęła
Songtao, Chiny - Gwałtowna nawałnica i ogromna powódź, która dotknęła 85 tysięcy osób, zniszczonych ...
Serbia - W kraju ogłoszono stan wyjątkowy, z powodu podtopień ewakuowano 171 osób