Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka też Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

 

W ośmiu regionach Francji ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Najbardziej zagrożone są tereny położone nad Atlantykiem. W kilku rejonach ewakuowano tam mieszkańców. Wdzierająca się do domów woda spowodowała liczne straty. Niektórzy stracili cały dobytek. Około sześćdziesięciu dróg krajowych jest nieprzejezdnych, nie kursują też niektóre pociągi.

“Jeszcze metr i będziemy musieli uciekać”

W Tuluzie poziom rzeki Garonny podniósł się do tego stopnia, że istnieje zagrożenie zalania stadionu piłkarskiego. Z tego powodu odwołany został mecz drużyn francuskiej ekstraklasy. – Leje ciągle od trzech dni, dzień i noc. Garonna ciągle się podnosi, jeszcze metr i będziemy musieli uciekać – opisuje sytuacje mieszkaniec miejscowości Saint-Béat. – Niektórzy moi przyjaciele stracili wszystko. Ich domy i sklepy są zniszczone – dodał.

Ulewy i wichury nękają Brytyjczyków

Z wodą od kilku tygodni zmagają się też mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ogłoszono tam już ponad sto alarmów powodziowych i 10 ostrzeżeń przeciwpowodziowych. Ulewne deszcze i wichury przynoszą ogromne zniszczenia przede wszystkim w Anglii.

Najtrudniejsza sytuacja jest teraz na południowym zachodzie kraju. Na kłopoty przygotowuje się hrabstwo Somerset. Meteorolodzy przewidują, że tylko w niedzielę spadnie tam spaść około 20 l deszczu na metr kwadratowy, a grunt już jest mocno nasiąknięty po wcześniejszych opadach. Mieszkańcy zabezpieczają swoje domy przed zalaniem.

 

Źródło: ENEX, tm

Polecane:

Dziś o 18:00 kolejny meteoryt "otrze się" o ziemię
Szwajcaria - Niewiarygodny atak zimy, kilka metrów świeżego śniegu na 1700 m.n.p.m. i ulewy na nizin...
Bangladesz - Blisko 100 osób zginęło przez ulewne deszcze, a tysiące są bez dachu nad głową, brakuje...
Pakistan - Jeżdżą na motorach i oblewają kwasem ze strzykawki, co najmniej pięć młodych kobiet zosta...
USA - Tego jeszcze nie było, szósta śnieżyca w niecały miesiąc
Australia - Potężna nawałnica w Sydney, w 5 minut temperatura obniżyła się o 15 st.C., gradobicie i ...
Gwatemala - Kolejna duża erupcja wulkanu Santiaguito
Townville, USA - Nastolatek zaczął strzelać w szkole podstawowej w Karolinie Południowej
Czechy - Trzech gówniarzy w wieku 5, 6 i 8 lat skatowały flaminga w Jihlava ZOO, najpierw rzucali ka...