Ulewy wywołały zagrożenie powodziowe w południowo-zachodniej Francji. Lokalnie prowadzone są ewakuacje mieszkańców, woda podtapia drogi i blokuje transport kolejowy. Nadmiar wody nęka też Wielką Brytanię, gdzie obowiązuje ponad sto alarmów powodziowych.

 

W ośmiu regionach Francji ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Najbardziej zagrożone są tereny położone nad Atlantykiem. W kilku rejonach ewakuowano tam mieszkańców. Wdzierająca się do domów woda spowodowała liczne straty. Niektórzy stracili cały dobytek. Około sześćdziesięciu dróg krajowych jest nieprzejezdnych, nie kursują też niektóre pociągi.

„Jeszcze metr i będziemy musieli uciekać”

W Tuluzie poziom rzeki Garonny podniósł się do tego stopnia, że istnieje zagrożenie zalania stadionu piłkarskiego. Z tego powodu odwołany został mecz drużyn francuskiej ekstraklasy. – Leje ciągle od trzech dni, dzień i noc. Garonna ciągle się podnosi, jeszcze metr i będziemy musieli uciekać – opisuje sytuacje mieszkaniec miejscowości Saint-Béat. – Niektórzy moi przyjaciele stracili wszystko. Ich domy i sklepy są zniszczone – dodał.

Ulewy i wichury nękają Brytyjczyków

Z wodą od kilku tygodni zmagają się też mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Ogłoszono tam już ponad sto alarmów powodziowych i 10 ostrzeżeń przeciwpowodziowych. Ulewne deszcze i wichury przynoszą ogromne zniszczenia przede wszystkim w Anglii.

Najtrudniejsza sytuacja jest teraz na południowym zachodzie kraju. Na kłopoty przygotowuje się hrabstwo Somerset. Meteorolodzy przewidują, że tylko w niedzielę spadnie tam spaść około 20 l deszczu na metr kwadratowy, a grunt już jest mocno nasiąknięty po wcześniejszych opadach. Mieszkańcy zabezpieczają swoje domy przed zalaniem.

 

Źródło: ENEX, tm

Polecane:

Fukushima, Japonia - Kazali osłonić czujniki promieniowania ołowiem, żeby ludzie mogli dłużej pracow...
Węgry - Budapeszt przygotowuje się na falę kulminacyjną, która ma być wyższa od rekordowej z 2002 ro...
Arabia Saudyjska - Koronawirus zabił już 133 osoby
Wyjątkowo gorąco we Francji, w Paryżu 39 st.C. w cieniu, padł również rekord temperatury w lipcu w W...
Francja - Za 5 lat może się pojawić sztuczne, niewielkie i lekkie płuco na baterie dla osób, którym ...
Za 6 dni, 18 grudnia na wprost Ziemi znajdzie się spora dziura koronalna, która wywoła burzę geomagn...
Bardzo silne rozbłyski na Słońcu zdarzają się co około 500 lat, gdyby teraz taki nastąpił, czekałaby...
Słońce - Wkrótce dwie dziury koronalne znajdą się na wprost Ziemi i wygenerują burzę jonosferyczną
Rosyjski satelita meteorologiczny Meteor-M mógł spaść do oceanu podczas wynoszenia na orbitę przez r...