Pogoda daje się we znaki okolicom Montpellier na południu Francji. W wyniku wtorkowych opadów, połączonych z wichurami, zniszczeniu uległy drogi, samochody i liczne budynki. Deszcz paraliżuje region od ubiegłego tygodnia, kiedy to lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej w 60 miejscowościach.

Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 1

Jak donoszą lokalne media, we wtorek 7 października nad południowym obszarem Francji, w pobliżu Montpellier (Langwedocja-Rousillon), przeszły kolejne ulewne deszcze. Tym razem największe straty odnotowano we wsi Grabels, położonej około 8 km na północny zachód od miasta.

Intensywne opady zalały drogi. Silny wiatr poprzewracał samochody. Domy i budynki użytkowe zostały pokryte błotem.

Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 12

Stan klęski żywiołowej

To nie pierwsze tak intensywne opady w ostatnich dniach. W poprzednim tygodniu ulewne deszcze dotknęły aż 60 francuskich miejscowości w południowej Francji, w tym właśnie Montpellier. Francuskie władze ogłosiły tam stan klęski żywiołowej. Obowiązuje on do teraz.

Woda zalała drogi i autostrady. Rzeka Lez wylała z brzegów, jej silny nurt m.in. zniszczył infrastrukturę drogową w stolicy regionu Langwedocja-Roussillon. Z powodu opadów sparaliżowany został również transport kolejowy i lotniczy. Tysiące osób utknęło na lotniskach i dworcach.

Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 2

Spadło ponad 100 l/mkw. w kilka godzin

Jak informowała lokalna Agencja Meteorologiczna, w ciągu kilku godzin spadło dwukrotnie więcej deszczu (ponad 100 l/mkw.) niż wynosi średnia miesięczna dla obszaru Langwedocja-Roussillon. Intensywne opady mogą się utrzymywać do końca tygodnia.

 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 3 FRANCE-WEATHER-FLOOD Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 5 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 6 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 7 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 8 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 9 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 10 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 11 Francja - Silny wiatr i duże opady deszczu na południu kraju 13

Polecane:

Zjawiska pogodowe w 2012 spowodowały wielomiliardowe straty na całym świecie
Włochy - Około 70% budynków w kraju może się zawalić przy silnych wstrząsach sejsmicznych
UK - Otoczenie Stonehenge diametralnie się zmieni, Anglicy przeznaczą na to 27 mln funtów
Japonia i Chiny - Potężne śnieżyce doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, widoczność do 5 metrów
UK - Piloci pasażerskiego Airbusa A320 lądującego w Glasgow zauważyli tuż przed dziobem niezidentyfi...
Grenlandia - Pod lodem odkryto dwa jeziora, może być ich więcej
USA - Afera z wąglikiem okazuje się znacznie poważniejsza, próbki z aktywnymi bakteriami trafiły w 5...
LosyZiemi - Kilka kolejnych dużych wyrzutów plazmy na Słońcu, w Sylwestra może wystąpić zorza polarn...
Almada, Portugalia - Samolot awaryjnie lądował na plaży, zabił przy tym opalającego się mężczyznę i ...