W nocy z soboty na niedzielę przez południowo-wschodnią Francję przeszła gwałtowna ulewa. Wywołała powodzie, w których zginęło 19 osób. Może się okazać, że bilans ofiar śmiertelnych będzie większy.

Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -2

– Co najmniej 19 osób zginęło w powodzi, do jakiej doszło na południowym wschodzie Francji – poinformowało w niedzielę biuro prezydenta Francois Hollande’a.

Powódź miała miejsce w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, który sąsiaduje z Włochami i znajduje się nad Morzem Śródziemnym. W ciągu zaledwie dwóch godzin spadło tam 150 l/mkw. deszczu.

Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -6

Wiele utrudnień

Lokalne władze poinformowały, że wysoka woda doprowadziła do zamknięcia fragmentu autostrady A8, a także stacji kolejowej w Cannes. W Nicei przerwano natomiast sobotni mecz w ramach rozgrywek pierwszej ligi piłkarskiej. Na tamtejszym lotnisku koczuje ok. 500 turystów. Ulice obu miast zostały zalane.

Brak prądu

Szacuje się, że bez prądu pozostaje ok. 35 tys. gospodarstw domowych w tym 14 tys. w samym Cannes.

Władze obawiają się, że w związku z utrudnionym dostępem do niektórych zalanych miejsc, może okazać się, iż bilans ofiar będzie większy.

„Solidarność narodu”

W wydanym w niedzielę oświadczeniu prezydent Hollande złożył rodzinom ofiar kondolencje i podkreślił „solidarność narodu” w obliczu tragedii. Na miejsce powodzi ma się udać minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -12 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -11 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -10 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -9 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -8 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -7 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -5 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -4 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -3 Francja - Ulewne deszcze zabiły co najmniej 13 osób -1

Źródło: PAP, tvnmeteo

Polecane:

USA szykuje się do wojny w Syrii, marynarka wojenna zajmuje pozycje na wypadek wydania przez Baracka...
Chorwacja - Załamanie pogody i silny wiatr, w porywach do 222 km/h
Kolejne silne wstrząsy w Chile, ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum
Turcja - Zawaliła się ziemia w kopalni węgla na południu kraju, uwięzionych jest 23 górników
UK - Jedna czwarta brytyjskich dzieci żyje na granicy ubóstwa
NASA stworzyło mapę pokazującą asteroidy, które rozpadły się w ziemskiej atmosferze w wciągu ostatni...
Słowacja - Utworzyła się superkomórka burzowa i spadło rekordowo dużo deszczu, w 24 godziny 93 l/mkw
Silne trzęsienie ziemi na Filipinach, magnituda 6.3, ziemia mocno zatrzęsła się również w Rumunii i ...
NASA i FEMA zorganizowali ćwiczenia na wypadek uderzenia w Ziemię asteroidy o średnicy 250 metrów